Çözüldü GTX 1060 oyunlarda 50%'yi geçmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dmrpcn

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, öncelikle sistemim çok uzun zamndır aktif değildi. Önümüzdeki süreçte aktif olarak kullancağım.
Bende yeni bir 2. el ekran kartı aldım. Testlerde bütün değerlerini normal olarak ölçtüm. Bilgisayarımda şu an takılı sorunsuz şekilde çalışıyor, ekran kartından önceki kullandığım farklı ekran kartında aynı sorun yaşanıyordu. Bilgisayarım günlük kullanımlarda da (surf, Adobe, Corel progmalarında vs) anlık donmalar yaşatıyor.
Aşağıda PUBG oyunundan görüntü bırakım.
Lobi bekleme sırasında değerler normal GPU kullanımı %99.
Oyun içi CPU %100'lere çıkyıor GPU %30'lara kadar düşüyor ve hiçbir zaman tam tersi bir durum yaşanmıyor. Normalde kullanım değerlerin tam tersi olması gerekir değil mi?
Yük altında Max işlemci sıcakğı 80-85'C arasında.

Sistemim:
i5-9400F işlemci.
ASUS GTX 1060 3 GB ekran kartı.
H410 m ekran kartı ( markasını bilmiyorum)
Corsair RAM 3000 MHz 15 CL 8 GB DDR4 (Single)
400W PSU.
1 adet SSD 2 adet HDD aktif takılı sistemde.

Dosya Ekleri

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    153,4 KB · Görüntüleme: 45
Çözüm
Arkadaşlar sıcaklık konusunda uyardığınız için çok teşekkür ederim (İşlemci Sıcaklığı 65'C geçmemeliymiş. Aynı Kombinasyon işlemci ekran kartının test videolarını seyrederek yazıyourm bende Şimdi görseli bırakıyorum sıcaklık ne kadar düşük olursa GPU kullanımı o kadar artıyor anladığım kadarıyla, yarın mutlaka termal macun yenileme işlemi yaptıracağım. Yarın termal macun işleminden sonra sizlere sonucu tekrar söyleyeceğim. Gecenin bu saatinde cevap verdiğiniz çok teşekkür ederim.
** 8 GB RAM siparişi vermiştim kargo bugünlerde gelir :)

Konuyu cevaplıyorum ÇÖZÜLDÜ!
Termal macunları yeniledik, ekran kartının garanti etiketini söktük.
Isı ile performans arasındaki ilişki ortaya çıkıyor. Anlık donmalar takılmalar veya oyun içinde fps düşmeleri bitti. 8 GB ram takviyesi ile daha da iyi olur diye düşünüyorum.
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler
Ayarları olabildiğince yüksek tutuyor musun? Çözünürlük ne?
1080x1920 olarak kullanıyorum bilgisayarımı, (oyun içinde ayarlar custom neredeyse low gibi)
Daha önce donanım olarak yakın bir pc kullanmıştım epey bir süre (RX570-500W PSU) onda benzer sorunlarla karşılaşmadım.

Öncelikle daha güçlü bir AAA oyunda 60 FPS altına inmeyecek şekilde ayar düzenleyip biraz oynadıktan sonra GPU ve CPU kullanımını paylaş.

Eğer donanımsal ve yazılımsal bir problem yoksa bu tarz sorunlar oyun ve ayar kaynaklı oluyor. GPU'yu 2. el almışsın, umarım problemli değildir. CPU da 85 dereceleri bulmasın, BIOS'tan faz hızını kökle önce, insin 70'lere öyle teste başla.

8 GB RAM da yeterli değil bu arada. RAM kaynaklı bir sorun bile olabiliyor, geçmişte tanıklık ettik.

Arkadaşlar sıcaklık konusunda uyardığınız için çok teşekkür ederim (İşlemci Sıcaklığı 65'C geçmemeliymiş. Aynı Kombinasyon işlemci ekran kartının test videolarını seyrederek yazıyourm bende Şimdi görseli bırakıyorum sıcaklık ne kadar düşük olursa GPU kullanımı o kadar artıyor anladığım kadarıyla, yarın mutlaka termal macun yenileme işlemi yaptıracağım. Yarın termal macun işleminden sonra sizlere sonucu tekrar söyleyeceğim. Gecenin bu saatinde cevap verdiğiniz çok teşekkür ederim.

Isı ile performans arasındaki ilişki ortaya çıkıyor. Anlık donmalar takılmalar veya oyun içinde fps düşmeleri bitti. 8 GB ram takviyesi ile daha da iyi olur diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    262,8 KB · Görüntüleme: 22
  • UNTİTLED 2.jpg
    UNTİTLED 2.jpg
    63 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Çözüm

KONUYU TEKRAR CEVAPLIYORUM, Arkadaşlar sorunlar yaşanmaya devam ederken BİOSTAN kasa fanlarımında ayarlarını yaptım şuan daha da düzeldi sıcaklık değerleri teşekkürler son.

Dosya Ekleri

• SON.png
    SON.png
    96,5 KB · Görüntüleme: 14

Geri
Yukarı