GTX 1060 sistem toplama

ArdaOz82

Hectopat
  • Asus GTX1060 Dual OC 6GB 423 $
  • Gigabyte GTX1060 G1 Gaming 6GB 360.39 $
  • MSI GTX1060 Gaming X 6GB 406 $
  • MSI GTX1060 6GT OCV1 6GB 374 $
Yeni bir bilgisayar toplamaya karar verdim. Çoğu parçada kararımı verdim ancak ekran kartında hala kesin bir fikrim yok. Bir süre araştırma sonucunda bunları buldum ancak hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum.
  • CoolerMaster MasterBox Lite 3.1 500W 80+ Mini Tower Kasa 498,85 TL
  • CoolerMaster MasterBox Lite 5 80+ 500W USB 3.0 Mid Tower Kasa 577,32 TL
  • Aerocool Aero 500 600W 80+ Bronze 1x USB 3.0/2x USB 2.0 Mid Tower Kasa 492,69 TL
Aynı şekilde 3 tane de kasa buldum ancak hangisini seçeceğimi bilmiyorum. Sizce hangilerini seçmeliyim?

Her ihtimale karşı kararını verdiğiniz donanımları ve toplamda ayırabileceğiniz bütçeyi belirtirseniz yanlış anlaşılmaların önüne geçilir.

Her ihtimale karşı kararını verdiğiniz donanımları ve toplamda ayırabileceğiniz bütçeyi belirtirseniz yanlış anlaşılmaların önüne geçilir.
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
HDD: Toshiba 1TB P300 7200RPM
Ram: Corsair Vengeance 3000MHz 1x8 -belki 2x8-
Anakart: Asus Prime B350M-A
Aslında şu sıralar çoğu kişi astrock ab350m vdsh öneriyor ama ben seçtiğimin daha iyi olduğunu düşünüyorum. sizce Astrock tercihi doğru mudur?
Edit: Bütçe 5000 en kötü 5500 aşmasa sevinirim

Asrock vdsh olarak bulamadım ben Msı Vdh mi demek istediniz? Bu arada sistemi kendiniz mi toplayacaksınız?
Ayrıca şimdi fark ettim ekran kartları için verdiğiniz fiyatlar Sinerji' nin Kdv hariç fiyatları.

Son düzenleme:
Asrock vdsh olarak bulamadım ben Msı Vdh mi demek istediniz? Bu arada sistemi kendiniz mi toplayacaksınız?
Ayrıca şimdi fark ettim ekran kartları için verdiğiniz fiyatlar Sinerji' nin Kdv hariç fiyatları.
vdsh farklı bir anakartmış siz asrock ab350m olarak düşünün yazdığımı. Sistemi toplanmış olarak alacağım sanırım. Kablolama hakkında bilgim yok.

MSI B350 PC MATE AM4
AMD Ryzen 5 2600
Gigabyte GTX1060 Windforce OC 6GB
GSKILL (2x8) RipjawsV DDR4 3000MHz
Toshiba 3.5" 1TB P300
COOLER MASTER MASTERBOX LITE 5 600W 80PLUS
Toplamda 5.595 tl çıkıyor maalesef, oda Vatan' da indirim olmasına rağmen belleklerin hala pahalı olmasından ve kasa olarak seçeneklerin az olmasından kaynaklı.
Gönül ister ki frekans hızları ve soğutması daha iyi olan Ryzen 2600x koyalım ama bunun içinde fedakarlık gerekecektir.
2X8 olan belleği 1x8 olarak değiştirirsek fiyat 4.960 tl ye düşer. Bu aradaki farkı
İşlemciyi AMD Ryzen 5 2600X ile değiştirip
Anakartı da MSI B350 TOMAHAWK olarak değiştirebiliriz. Bu durumda toplam 5.146 tl ye mal oluyor. Fakat dediğim gibi ileride aynı bellekten bir tane daha almanız gerekecek.

MSI B350 PC MATE AM4
AMD Ryzen 5 2600
Gigabyte GTX1060 Windforce OC 6GB
GSKILL (2x8) RipjawsV DDR4 3000MHz
Toshiba 3.5" 1TB P300
COOLER MASTER MASTERBOX LITE 5 600W 80PLUS
Toplamda 5.595 tl çıkıyor maalesef, oda Vatan' da indirim olmasına rağmen belleklerin hala pahalı olmasından ve kasa olarak seçeneklerin az olmasından kaynaklı.
Gönül ister ki frekans hızları ve soğutması daha iyi olan Ryzen 2600x koyalım ama bunun içinde fedakarlık gerekecektir.
2X8 olan belleği 1x8 olarak değiştirirsek fiyat 4.960 tl ye düşer. Bu aradaki farkı
İşlemciyi AMD Ryzen 5 2600X ile değiştirip
Anakartı da MSI B350 TOMAHAWK olarak değiştirebiliriz. Bu durumda toplam 5.146 tl ye mal oluyor. Fakat dediğim gibi ileride aynı bellekten bir tane daha almanız gerekecek.
Vatan'dan bilgisayar almak kumardan kazançlı çıkmak gibi bir şey. Vatan her parçanın üzerine minimum 100 TL'den başlayan miktar para ekliyor. Sinerji üzerinden bilgisayarı toplaman daha iyi olur.
Onun dışında yazdığına gelirsek, 1x8 yerine 2x4 tercihi performansı arttırır diye biliyorum. Ayrıca şu anlık işlemci gerektiğince yeterli. Onun yerine ekran kartını yükseltebiliriz diye düşünüyorum. Bunun dışında Msi B350 Tomahawk ile Asus Prime B350M-A anakartlarını karşılaştırırsan Asus daha önde ayrıca fiyatı da daha iyi.
Hepsinin dışında ekran kartı araştırması yapıyorum şu sıralar. Birkaç ekran kartında genel fikire gideceğim ancak merak ettiğim bir şey var: Asus'un hangi gtx 1060 modeli daha performanslı?
Dual , Dual OC , Expedition , Phonenix , ROG Strix - bu çok pahalı sanırım buna bakmayacağım- , Turbo modelleri var.

Vatan'dan bilgisayar almak kumardan kazançlı çıkmak gibi bir şey. Vatan her parçanın üzerine minimum 100 TL'den başlayan miktar para ekliyor. Sinerji üzerinden bilgisayarı toplaman daha iyi olur.
Onun dışında yazdığına gelirsek, 1x8 yerine 2x4 tercihi performansı arttırır diye biliyorum. Ayrıca şu anlık işlemci gerektiğince yeterli. Onun yerine ekran kartını yükseltebiliriz diye düşünüyorum. Bunun dışında Msi B350 Tomahawk ile Asus Prime B350M-A anakartlarını karşılaştırırsan Asus daha önde ayrıca fiyatı da daha iyi.
Hepsinin dışında ekran kartı araştırması yapıyorum şu sıralar. Birkaç ekran kartında genel fikire gideceğim ancak merak ettiğim bir şey var: Asus'un hangi gtx 1060 modeli daha performanslı?
Dual , Dual OC , Expedition , Phonenix , ROG Strix - bu çok pahalı sanırım buna bakmayacağım- , Turbo modelleri var.
Her başlık altında Vatan' dan alışveriş yapılmaması gerektiğini söylüyorum zaten ama istisnalar dışında, şu an yakalanabilirse bir indirim söz konusu.
İşlemci için şu anlık diye bir şey söz konusu olamaz diye düşünüyorum, ya herrudur ya merru, bir dahası yoktur çünkü.
2x4 konusuna gelirsek slot israfından başka bir şey olmayacaktır diye düşünüyorum. Evet Ryzen sistemler çift bellek sever bu yüzdende ileride 1 tane daha aynı bellekten almasını söyledim ki bunu yapması da çıkardığımız bütçe sebebi ile çok kolay olacaktır. 5.500 tl lik bütçede 5.146 tl ile olayın kabasını bitirdik elde 350 tl gibi bir meblağ kalıyor ki belleğin piyasada ki tek fiyatı 550 tl civarında yani 2-3 ay içinde kenarı 200 tl koyarak sistem 2x8 e tamamlanır.
Tabiki farklı bakış açıları olsun, yanlışım varsa düzeltilsin ki insanları yanlış yönlendirmeyelim. Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın yani. Neyi neden yaptığımı açıklamaya çalıştım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı