GTX 1060 ve i5-7500 Oyunlarda Darboğaz Oluyor

Dediğin doğru Bf tarzı oyunda tabiki de 70ti de darboğaz olur ama 1060 6gb de olmuyor bilgine.
Yanlış bilgi :) Kendi kullandığım sistemde GTX 1060 3GB ve i5 7500 var (16GB Dual Channel RAM) stoy kısmında darboğaz olmasada, multiplayerde çok fazla var. 40 FPS gördüğümü biliyorum, ekran kartı kullanım değeri hep, 60-80 arasında.

Yanlış bilgi :) Kendi kullandığım sistemde GTX 1060 3GB ve i5 7500 var (16GB Dual Channel RAM) stoy kısmında darboğaz olmasada, multiplayerde çok fazla var. 40 FPS gördüğümü biliyorum, ekran kartı kullanım değeri hep, 60-80 arasında.
Eski sistemim i5 6500 ve GTX 1060 6GB idi. BF multiplayerda kesinlikle aşırı darboğaz oluyordu. Hele en ufak CPU'da işlem olsa FPS droplardan geçilmiyordu.

Şu ana kadar BF1'de 60 FPS'nin altını görmedim, ama yer yer bazı serverlarda GPU kullanım yüzdelik değer değişim aralıkları %70-%85'lere kadar düştüğü oluyor fakat oyun deneyimimi baltalayacak seviyede olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İşin garip yanı bu oyun 2017 yılında İ5 6400-GTX 1060 6GB ikilisiyle bile darboğaz olmadan sorunsuz çalışıyordu.

Şu ana kadar BF1'de 60 FPS'nin altını görmedim, ama yer yer bazı serverlarda GPU kullanım yüzdelik değer değişim aralıkları %70-%85'lere kadar düştüğü oluyor fakat oyun deneyimimi baltalayacak seviyede olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İşin garip yanı bu oyun 2017 yılında İ5 6400-GTX 1060 6GB ikilisiyle bile darboğaz olmadan sorunsuz çalışıyordu.
İşte 2019 da maalesef oluyor :)

İlginç bir durum. Bende R5 1600 ve GTX 970 var %90 altına inmedi kullanım. Ultra'da 60 fps altına düşmüyorum. Arkadaşımda da R5 1400 ve GTX 1050 Ti var, kullanım yerlerde. %80'i nadiren geçiyor. Sorun RAM ile ilgili sanıyordum galiba işlemci de sıkıntılı.

Peki sence bu kadar işlemci gücüne ihtiyaç duyacak kadar oyuna ne gibi değişiklikler geldi? Güncelleme notları içerisinde bu durumla ile ilgili herhangi bir teknik açıklama yok. Sadece çeşitli yapay zeka, harita ve oynanış dinamiğindeki bazı hataları düzelttiklerini belirtmişler. Bu güncelleştirmelerin benzerleri Rainbow Six Siege'e de geliyor fakat nedense buna benzer bir işlemci kullanımı yükselmesi gibi bir sorunla karşı karşıya gelmiyoruz. Tüketicileri yeni işlemci almaya zorlamaktan başka bir şey aklıma gelmiyor bu durumda. Yakında emin ol 6C/6T i5 ve 4C/8T İ7 işlemciler de DICE gibi oyun geliştiricilerinin uygulayacağı politikalarla nasibini alacaktır.

Son düzenleme:
Son zamanlarda işlemcilerin güvenlik açıkları gibi bir şeyler ortaya çıkmıştı. Özellikle İntel'in bu konuda davalık olduğunu falan okumuştum. Bu sebeple de işlemcilerin performanslarında düşüş olduğunu okumuştum. Detayın merak edip araştırmadım ama Google'ye meltdown, spectre güvenlik açıkları yazarsanız karşınıza direk yabancı kaynaklı konular çıkar.

i5 7500 işlemci de 6GB GTX 1060 darboğaz yapıyorsa peki Zotac AMP Edition yada Asus STRIX (3 fanlı) 6GB 1060 acaba i5 4670 3.40Ghz'de ne yapar? Kartı almadan takmadan bir sorayım başımız yanmasın.

i5 7500'de 1060 böyle oluyorsa doğrusu bayağı korkuyorum şu an, i5 4670 3.40Ghz (default turbo boost: 3.80Ghz) için en sınırda en üstün uygun 6GB 1060 yeter demişlerdi de öyle GTX 1070'den 1660Ti'den vazgeçtim. Bir de tabii önümüzdeki en az 3-5 yıl boyunca tümden toptan bir sistem yenilemesi yapamayacağımdan böyle oldu.

GTX 1060 6 GB ve i5 7500 3.4 GHz 8 GB RAM darboğaz oluyor. GPU bir anda %30'lara kadar düşüyor. Fan %100 çünkü ekran kartı çok ısınıyor, oyunlarda 80C'nin neredeyse üstünde. Yardım edebilecek var mı? Şimdiden sağ olun.
Ekran kartının termal macununu yeniledin mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı