GTX 1060 ve R3 1200 uyumu

Guard1an

Decapat
Selamun aleyküm dostlar öncelikle sorum şu.
Geçenlerde AM3 anakartım bozuldu haliyle artık AM4 sisteme geçmem gerektiğini düşünüyorum. Eski işlemcim FX8350 eski RAM'lerin HyperX 8 GB 1600 MHz yer yer oyunlarda işlemci darboğazı yaşıyordum. Ekran kartım Gigabyte Windforce GTX1060 6 GB.
Ve bu bir hafta içindi şu ürünleri sipariş verdim Gigabyte B450M-H 3600MHz AM4 anakart.

G.Skill 8 GB DDR4 3600MHz RAM.

Ryzen 3 1200 işlemci.

İleri de işlemcimi upgrade edeceğim bu aldığım parçalarla eskisi kadar darboğaz yaşar mıyım? Geçmemin bana yararı olur mu? Sistemimde bir FPS artışı olur mu özellikle de R6 Siege ve PUBG Steam oynuyorum cevap verirseniz çok mutlu olurum anakart ve RAM'im geldi işlemcide cumartesi gelecek inşallah.

PUBG benzeri oyunlarda darboğaz olur diye düşünüyorum. 3600MHz RAM almak yerine 2x 3000MHz alabilirdiniz. FPS daha çok artardı dual-channel olacağı için.

Eskisinden daha beter darboğaz görebilirsin. O işlemci o GPU'yu besleyemiyor.

PUBG benzeri oyunlarda darboğaz olur diye düşünüyorum.
Oyunların çoğunda olur illa CPU odaklı olmasına gerek yok. Çift kanal RAM de kurtarmaz. R3 2300X falan olsaydı hadi dediğiniz gibi olabilirdi lakin 1200'ü sağlam O.C yapmadan adam edemezsin bu konuda.

Eskisinden daha beter darboğaz görebilirsin. O işlemci o GPU'yu besleyemiyor.

Oyunların çoğunda olur illa CPU odaklı olmasına gerek yok. Çift kanal RAM de kurtarmaz. R3 2300X falan olsaydı hadi dediğiniz gibi olabilirdi lakin 1200'ü sağlam O.C yapmadan adam edemezsin bu konuda.
12nm ise bazı oyunlarda darboğaz olacağını düşünmüyorum. Belki ikisi de %100 olarak kullanılır ancak oynanamayacak düzeyde olmaz sanırım. İleride işlemci yükseltecekmiş zaten o süreye kadar OC'li hali idare eder.

Geçenlerde AM3 anakartım bozuldu haliyle artık AM4 sisteme geçmem gerektiğini düşünüyorum. Eski işlemcim FX8350 eski RAM'lerin HyperX 8 GB 1600 MHz yer yer oyunlarda işlemci darboğazı yaşıyordum. Ekran kartım Gigabyte Windforce GTX1060 6 GB.
Ve bu bir hafta içindi şu ürünleri sipariş verdim Gigabyte B450M-H 3600MHz AM4 anakart.

Ryzen 3 1200 işlemci.

İleri de işlemcimi upgrade edeceğim bu aldığım parçalarla eskisi kadar darboğaz yaşar mıyım? Geçmemin bana yararı olur mu? Sistemimde bir FPS artışı olur mu özellikle de R6 Siege ve PUBG Steam oynuyorum cevap verirseniz çok mutlu olurum anakart ve RAM'im geldi işlemcide cumartesi gelecek inşallah.

Ryzen 3 1200 işlemci.

Darboğaz olursa çok az olur. Sonuçta bu ekran kartı RX 570'i besleyebilen bir kart.
OC yaparsanız da bir darboğaz söz konusu olmayacaktır.

Darboğaz olursa çok az olur. Sonuçta bu ekran kartı RX 570'i besleyebilen bir kart.
OC yaparsanız da bir darboğaz söz konusu olmayacaktır.
Aralarında gözle görülebilir bir fark var. Tabii ki çoğu oyunda darboğaz olacak. Hem AF sürümü ise hem de overclock yapılır ise darboğaz bazı oyunlarda olmaz.

R3 1200 bu devirde alınacak işlemci değil AF modeli de dahil, hele ki oyun oynanmak isteniyorsa. Yeni nesil giriş seviyesi kartlarda (1650 Super & 5500XT) darboğazdan darboğaza koşuyor bu işlemci. Gereksiz masraf olur, bugün RX 570 ve 1060 gibi eski kartları ucu ucuna anca besleyebilir OC ile.

İkinci el Ryzen 1500X, 1600 gibi bir işlemciye yönelmek daha uygun olur aynı bütçeye.

@BalikŞuşişi Vardır bir kaç oyun çok az işlemci gücü isteyen. Belki dediğin gibi onlara yapmaz ama oyunların büyük çoğunluğuna yapıyor. GTX1060 3GB'de değil 6GB olan versiyonu var daha güçlüsü. Yani en az 3.7'ye falan O.C'laman lazım ki darboğazı azaltasın o da sağlam soğutucu ister. GTX1060 için AMD kısmında minimum R5 1400 öneriliyor veya R5 1600 yeni model olandan (12nm) alırsa kafası rahat olur. Bilmiyorum hiç 1200 kullandınız mı ama gerçekten güçsüz bir işlemci.

@k_e_v Dostum GTX1060 6GB ile RX570'i mi kıyaslıyorsun? 😀 RX580'den 3-5FPS az veriyor GTX1060 6GB olan modeli. RX570'dendaha iyi performansı.

@Guard1an Hocam sen al R5 1600 12nm kafan rahat olsun uğraşma dertlerle sıkıntılarla. Çünkü bahsedilen çoğu donanımı kullanmış, ve hala kullanıyor olan birisi olarak bizzat tecrübelerimi konuşuyorum burada. Sadece internetteki test videolarına bakıp yorum yazanlar da var.

Alamıyorsan da R3 2300X veya en kötü R3 1300X modellerine bak daha aşağıya düşme.

PUBG benzeri oyunlarda darboğaz olur diye düşünüyorum. 3600MHz RAM almak yerine 2x 3000MHz alabilirdiniz. FPS daha çok artardı dual-channel olacağı için.

RX 570 ile 1200 AF kullanan birisi kayıt yapmış kendisi de darboğaz yaptığını söylemiş yorumlarda. Zaten işlemci kullanım değerleri evlerden ırak. GTX 1060 ile daha kötü olur bu tür oyunlarda.

Uzak durulması gereken bir işlemci bence aynı fiyata temiz ikinci el 4/8 Ryzen 1400-1500X bulunuyorken.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı