Çözüldü GTX 1080 Fan Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ufuk Bektasoglu

Kilopat
Daha fazla  
IMG_1855.JPG
GTX 970’den 1080’e geçmiş bulunmaktayım kart her şekilde sıkıntısız çalışıyor ama bir sorun var ki oyun açmaya çalıştığımda böyle bir manzarayla karşılaştım. Fanlar çalışmıyor acaba nerede yanlış yapmış olabilirim sorun ne olabilir fanları manuel olarak mı bir şekilde açmalıyız.

Çözüm
Sorunu çözdüm. Benim kasama Founders Edition uyumlu iken ben kaşınıp Turbo Edition aldım. Ve fan sıkışıyor, kasanın kapağını açınca sorun ortadan kalkıyor, sıkışmıyor. Konuyu kilitleyebiliriz. Merak edenler için ASUS ROG G20CB Update edilmesi biraz zahmetli bir kasa ve sadece FE kartlar ile uyumlu. FE almazsanız benim gibi kapağı açık bırakmak vida gevşetmek gibi değişik işlerle uğraşabilirsiniz.
Eki Görüntüle 384428 GTX 970’den 1080’e geçmiş bulunmaktayım kart her şekilde sıkıntısız çalışıyor ama bir sorun var ki oyun açmaya çalıştığımda böyle bir manzarayla karşılaştım. Fanlar çalışmıyor acaba nerede yanlış yapmış olabilirim sorun ne olabilir fanları manuel olarak mı bir şekilde açmalıyız.
Fan hızını MSI Afterburner ile ayarlamaya çalışın, hatalı BIOS yüzünden fanlar çalışmıyor olabilir. DDU ile sürücüyü silip tekrar yükleyin. Kartı yeni mi aldınız? Oyun açılınca kart çalışıyor mu?

GTX 1080 hangi markaya ait.
MSI, ASUS, ZOTAC vb. markalara ait olan kartlarda belli sıcaklık değerlerine (genelde 50-55 derece) kadar fanlar dönmez. Acaba bunu mu yaşıyorsunuz, eğer böyle ise bu bir sorun değil.

İkinci el ise Fan ile kart arasındaki bağlantıyı kontrol edin. Ekran görüntüsünden anladığım kadarı
ile Fan hızı 0 RPM gösterilirken yüzdelik olarak %100 çalışıyor olarak gösterilmiş. Fan bağlantısında sorun olabilir kısacası.

MSI Afterburner kurup ortadaki RESET görevi gören tam tur ok tuşuna basın bakalım. Eğer fanlar yine dönmezse kendinize ait fan profili oluşturun. %100'e getirin öncelikle. Yine dönmüyorsa muhtemelen arızalıdır.

Sorunu çözdüm. Benim kasama Founders Edition uyumlu iken ben kaşınıp Turbo Edition aldım. Ve fan sıkışıyor, kasanın kapağını açınca sorun ortadan kalkıyor, sıkışmıyor. Konuyu kilitleyebiliriz. Merak edenler için ASUS ROG G20CB Update edilmesi biraz zahmetli bir kasa ve sadece FE kartlar ile uyumlu. FE almazsanız benim gibi kapağı açık bırakmak vida gevşetmek gibi değişik işlerle uğraşabilirsiniz.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı