Rehber GTX 1080 gibi kartlar yılımızda hala alınır mı?

Merhabalar, yakın zamanda almış olduğum 2. El EVGA GTX 1080 SuperClocked ACX 3.0'dan biraz bahsedip günümüzde hala alınır mı bunları tartışacağız.
İşlemci olarak AMD Ryzen 5 2600X kullanıyorum bazı oyunlarda darboğaz olabiliyor.
@NorinRadd @Heimlich

Öncelikle, kartı nereden ve nasıl aldığımdan bahsedip bu güne kadar kullanırken yaşadığım sorunlar ve yazılı şeyler hakkında tartışmak istiyorum. Eğer almayı düşünen biri olursa kesinlikle karta undervolt yapsın Sonrasında testlerini de paylaşacağım ancak elimde fazla oyun yok elimdekilerle yetineceğiz kusura bakmayın.

Kartı nereden aldım?

Kartımı sarı site üzerinden 2700 TL'ye yani baya uyguna aldım. Satıcı kartın macununun yeni değiştiğini ve termal pad'in değiştirildiğini söyledi. Almadan önce satıcıyla sahibinden üzerinden ben konuştum çünkü babam teknolojiden anlamıyor. Satıcı kendisinin teknoloji öğretmeni olduğunu ve şehir dışında olduğunu söyledi. Kartın tek sorununun 100 FPS üzerine çıkınca Coil Whine olduğunu söyledi. İlk başta @Heimlich ile birlikte konuştuk kart almam konusunda bana yardımcı oldu. Bu süreçten sonra satıcının telefon numarasını aldık ve babam satıcı ile konuştu. Kardeşinin çalıştığını söylediği bir İnternet kafenin adresini verdi. İnternet kafede daha önce kullanılmış bir kartmış sonrasında bilgisayardan sökülüp satıcı kendisi kullanmaya başlamış. En son yeni kart alınca ekran kartları boşa çıkmış ve satıcının sattığı birden fazla 1070 Ti gibi kartlar da var.
Bize satıcı internet kafenin adresini attı babam ile gittik aldık kart tertemiz duruyordu ama satıcının kardeşi değil, başka bir adam vardı. Sanırım o gün müsait değildi o yüzden yoktu. fiyat konusunda 2700'ü doğruladıktan sonra satıcıya parayı attık kart bize teslim edildi. baya bir heyecanlanmıştım.

Kartı aldıktan sonra yaşadığım sorunlar

Kartı aldıktan sonra babam ile baba oğul yemek yiyip eve geçtik. İlk işim kartı hemen bilgisayara takmak oldu.

Satıcının dediği gibi kartta CW sorunu vardı ve oyundan oyuna bu sorun artıyordu.

bunda hiç bir sıkıntı yok ancak olaylar furmark testi yaptıktan sonra başladı.

Teste girdim ve ne göreyim? Kart cayır cayır yanıyor furmark testlerinde 92, 93 dereceye ulaşıyor hot spot değeri de 110 derece oluyordu. Oyunlarda oyundan oyuna değişir bir şekilde Crysis 2'de 89 dereceyi gören kart Forza Horizon 4'de 84-85 görüyordu.

Bununla ilgili açtığım konular var;

Konu 'Evga GTX1080 kartta bir sorun var mıdır?' Evga GTX1080 kartta bir sorun var mıdır?

Konu 'Ekran kartı termal macun önerisi' Ekran kartı termal macun önerisi

Konu 'EVGA GTX 1080 FurMark değerleri nasıl?' EVGA GTX 1080 FurMark değerleri nasıl?

NOT: Son konudaki sıcaklık değer 81 derece ancak ona bakmayın. O test sadece 30 saniye sürüp kapanmıştı daha 30. Saniyeden 81 derece olmuştu o kart. Furmark testiyle ilk tanıştığım zamandı diyebiliriz pek bilmiyordum.

Sonrasında kart için birden fazla çözüm denedim undervolt yapmak gibi ve yaptım.
Undervolt yaptıktan sonra yine sıcaklıklarda bir değişim olmadı ve kartı bir süre %50 power limitte kullandım. Power limiti bu derece düşürünce baya bir FPS düştü bazı oyunlarda hiç farketmedi. Forumdaki bazı kişiler kartın camını çıkarmanın dereceyi düşüreceğini söyledi bende öyle yaptım dereceler 3 4 derece falan düştü.

Satıcıyla aslında 3 gün içinde iade edebileceğimiz şekilde anlaşmıştık ama ben buna rağmen iade etmek istemedim. Kartı alalı 2.5 hafta olmuştur şuan ne olduğuna geleceğim.

Bir anda düzelmeye başlayan sıcaklıklar

Kartı bir süre o şekilde kullanıp en son dayanamayıp soğutma bloğunu çıkardım. Karta sürülen macun aşırı dandik bir şeye benziyordu öncelikle. Kartı tam olarak sökemedim ama içini gördüm. Soğutma bloğuna bağlı olan kabloyu bir türlü çıkaramadım. Bunu gecenin köründe yaptığım için de biraz sersem kafalı bir şekilde yaptım. En son bir türlü olmadığı için soğutma bloğunu tekrar tam olarak yerleştirdim. Vidaları geri taktıktan sonra kart çalışıyor mu diye bilgisayara takıp bir furmark testi yaptım. Değerler yine 3 4 derece oynamıştı ve gittikçe iyiye gidiyordu. Soğutma bloğu tam yerine oturmamış demekki azıcık sırıtıp hemen yattım.
2 gün sonra taşınacaktık o gün bu yüzden daha fazla uğraşamadım ve kartı öylece bıraktım. Bir koliye yerleştirdiler sonra yeni evimize mutlu bir şekilde taşındık. Taşındıktan sonra evimize iyice yerleştik ve ben bilgisayarı kurdum.
Yine ani bir derece düşüşü oldu. Furmark testlerinde 89 dereceyi görüyor kart ve yine yüksek bir değer ancak oyunlarda oldukça serin çalışmaya başladı. Şuanda oyun testlerini 1080P ayarlarda yapacağım.
Kartı undervolt yaparak kullanıyorum sıcaklık değerleri beni tatmin ediyor. Undervolt olmadan yine sıcaklıklar yükseliyor ancak eskiden gerçekten de undervolt bile asla ama asla 1 derece bile işe yaramıyordu.

Testlerde oyunlardaki sıcaklıkları doğru şekilde ölçebilmek için oyunu 5 dakika açık bıraktıktan sonra ekran görüntüsü alacağım eğer başka almayı düşünen olursa diye.

1080P oyun sıcaklık ve FPS testleri:

Horizon zero dawn:

Oyunu 5 dakika açık bıraktıktan sonra ekran görüntüsü alıyorum ki değerlerimizi olduğu gibi paylaşayım.

grafik ayarlarımız bu şekilde.
Ekran görüntüsü 2023-09-04 123002.png

Ekran görüntüsü 2023-09-04 123052.png

birde upscaling yani Fidelityfx Super Resolution açıp Upscale Quality'i Ultra Quality yapıp testleri paylaşıyorum.

Ekran görüntüsü 2023-09-04 123449.png

derecede 1 derece fark ve 13 FPS daha farketti.

1080P Forza Horizon 4 sıcaklık ve FPS testleri:

Forza Horizon 4'de 1080P'de yine en yüksek ayarlarda testleri yaptım.

ayarlar şu şekilde:
Ekran görüntüsü 2023-09-04 130221.png
Ekran görüntüsü 2023-09-04 130209.png

Ekran görüntüsü 2023-09-04 125955.png

yarım saat oynadıktan sonra 75 derece oldu.

Evet, sıcaklıklar ve FPS bu şekilde. Kendisi normalde 2K kartı olduğundan 1080P performansı 1070 Ti gibi kartlara nazaran düşük. Bunu da göz önünde bulundurarak 2K monitörünüz varsa almanızı tavsiye ederim.

Eski bir kart olduğundan maalesef FSR 3.0 gibi teknolojileri bu kartta göremeyeceğiz. Driver desteği bugün yarın kesilirse de şaşırmamak lazım. Karttan memnunum ancak keşke @Heimlich dinleyip RX 5600XT veya 1660 Ti gibi kartları alsaydım. Sıcaklıklar ve undervolt ile uğraşmazdım en azından. Kart bana mining yapılmış gibi geldi umarım öyle değildir.

Kartın fotoğrafları:
IMG_20230826_235533.jpg

IMG_20230904_130750.jpg

Son düzenleme:
Hocam belli bir dönem mining patlamışken benim gittiğim çoğu internet kafe arkada bilgisayarlara Ethereum kazdırıyordu. Eğer 2 3 yıl önce internet kafede kullanıldıysa belki mining yaptırılmıştır ama adam termal macunları ve pedleri yenileyip ortamı soğuk tuttuysa, yani bilinçli bir şekilde mining yaptıysa sıkıntı olmaz herhalde
Aslında konu sahibi henüz kartı satın almamış olsaydı her ne kadar güçlü olsalar da artık günümüzde eskimiş sayılabilecek GTX10XX serisi yerine daha güncel kartlara yönelmesini tavsiye ederdim. Zira ekran kartları için mining yapılmış olma riskinin yanında kartın yaşı da bir risk. Ekran kartı çipinin lehim bacakları kopup arızalanan kartları fırınlayıp satmaya çalışıyorlar. Sonuç olarak konu sahibi artık karta sahip olduğu için yapabileceği en makul çözümü sunmaya çalıştım ben de :)

Aslında konu sahibi henüz kartı satın almamış olsaydı her ne kadar güçlü olsalar da artık günümüzde eskimiş sayılabilecek GTX10XX serisi yerine daha güncel kartlara yönelmesini tavsiye ederdim. Zira ekran kartları için mining yapılmış olma riskinin yanında kartın yaşı da bir risk. Ekran kartı çipinin lehim bacakları kopup arızalanan kartları fırınlayıp satmaya çalışıyorlar. Sonuç olarak konu sahibi artık karta sahip olduğu için yapabileceği en makul çözümü sunmaya çalıştım ben de :)
Milyar kere söyledim almaması gerektiğini, ama nafile :)

Mining ekran kartı almışsınız ama çalışıyorsa sorun yok. O pad ve macunlar çöpmüş. Veya değiştirilmemiş.

Sanırım ısınma sorunu yaşıyordum dediğim için bu kanıya vardınız :) ısınma sorunu dediğim kart 87 derecelere falan çıkıyordu, aslında bu değer de normal sayılır fakat ben biraz daha serin çalışmasını istediğim için bu iyileştirmeleri yapmak istemiştim. Kartı aldığımdaki ilk haliyle yaptığım stres testlerinden mining yapılmış olduğuna dair bir hisse kapılmadım ama tabii yine de bu ihtimal yok değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı