GTX 1080 için 4K monitör önerisi

Buraken

Hectopat
Arkadaslar sistem toplamam nihayet bitti ve Evga GTX1080 SC acx 3.0 ile overclock yaptim. Yaklasik 4 saatlik stabilite testinden sonra 2.1 GHz'e sabitlemeyi basardim ve sistem gayet duzgun calisiyor. Amacim FTW modeliydi ama stocklarinda problem var. Çok az sayida geliyor. Monitor olarak 4k oneriniz nedir? Acaba uzun vadede goturmesi icin ?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Buraken Uzun vadede şu an için 1080 konfigürasyonunu kaldıracak bir monitör yok. Bende sistem topluyorum o yüzden 1070 SLI düşünüyorum (4K için). Bunu şunun için söyledim. 1080 tek başına oyunların %100'ünde tam performans vermiyor. Mutlaka SLI istiyor ama bu seferde 60 HZ üstü 4K monitör yok. Çünkü 1080 SLI kaliteli oyunlarda 4K'da SLI ile 80-90 FPS vereceğinden eminim. (Tabi 40 PCI-E Lanes için geçerli)

Burada bir kaç opsiyonunuz var.
1- 1080 tek kart ile optimum değerlerde 4K oyun deneyimi yaşarım dersiniz. (Kaliteli panellerde OC ile 6-10 HZ artırabilirsiniz G-Sync ile oyunlar daha da akıcı bir hal alacaktır. SLI yapmazsınız)
2- Biraz bekleyip 60 HZ üstü yada OC destekli 4K monitörleri bekleyerek gelecekte takacağınız 2. bir 1080 ile standart performans haline getirirsiniz. (Tek kart alıp beklersiniz)
3- Yada 2K 144 HZ'de akıcı deneyim yaşar ve 1080 SLI yapacağınız dönemde 4K'ya geçişi sağlarsınız. (Monitörünüzü satışa çıkarttığınızda çok zarar edeceğinizi düşünmüyorum. Hem akıcı oyun deneyimi yaşar hemde 4K'ya geçiş sürecinizin masrafı azalır.)

Eğer 75 HZ yada 90 HZ gibi bir 4K oyuncu monitörü olsa 5 dk durmazdım ama yok ne yazık ki.

Bende 1080 SLI düşünüyordum ama ortada onu kaldıracak bir monitör olmadığından tercihimi 1070 SLI olarak kullanıyorum 4K'da 60 civarı FPS'yi rahatlıkla verebiliyor. Sizin tercihiniz yukarıda ki opsiyonlar dahilinde olabilir. Bir düşünün derim.

Önerim: Eğer 1080 gibi canavara sahipseniz, profesyonel oyuncu değilseniz ve genel sisteminiz uygun ise ben 4K alırdım. OC ile 70 HZ'e çıkartarak biraz genişlik sağlayarak idare ederdim. Ne zaman 4K 90 HZ yada 120 HZ çıkarsa o zaman o monitöre geçerdim.

Piyasada Asus, BenQ, Acer markalarının, 60 HZ + 1 MS + G-Sync destekli uygun fiyatlı 4K oyuncu monitörleri mevcuttur.

Saygılar.

Son düzenleme:
Ben de Gtx 1080 aldım. Günlerdir 4K monitör mü 2K monitör mü alayım diye düşündüm durdum, forumlara göz attım. Uzun vadede dedim ki 4K monitör alayım ama 3 4 sene sonra 4K oyun oynayacağımız daha iyi ekran kartları çıkacağı için ileride yüksek tazeleme hızlı bir monitör alırım dedim. O yüzden 4K monitör almaktan vazgeçtim. Şuan Gtx 1080 ile 1440P çözünürlükte gayet akıcı oyun oynanabildiğinden 2k 144 HZ ya da 2k 165 HZ monitör alma kararı aldım. İşin özeti 4K monitör alınacaksa biraz daha beklenmeli ve 60 HZ üstü modeller çıktığında alınmalı diye düşünüyorum.

GTX 1080 tek başına iyi bir O.C. ile günümüzün oyunlarını 4K'da Ultrada 40-50 FPS vermekte ki bu aşırı yüksek sistem isteyen oyunlar için, işin aslı 4K ve 60 Hz bana göre gayet yeterli 2K alırsanız GPU'nuza yazık edersiniz ve benim dediklerimi 4K kullandıktan sonra 2K ya geçtiğinizde anlarsınız.
Hem ileri ki GPU'lar için 4K bir monitör daha iyi olacaktır.
144 Hz'e kafanız takılmasın gözümüz 60 FPS'ten sonrasını çok çok zor algılayabilmekte ama seçim size kalmış.

1080 SLI 4K 60HZ için ilk zamanlar israf gibi gözüksede ilerde çıkacak oyun sistem gereksinimleri yükseldikçe ayar kısmadan uzun süre kullanım vadedecektir. Tabi sadece CSGO türü rekabete dayalı oyun için önerilmez.

Ters mantıktan gitmişsiniz (= ama insanda 8.000 lira para harcayınca ve FPS'yi 90 görüp 60 alınca insana da koyar be. Yani 90 HZ monitör olsa insanlara "4K alın 5 dk durmayın" diyeceğim ama yok işte (= Hadi biz al-sat yapıyoruz da yapamayana sıkıntı işte.

Ters mantıktan gitmişsiniz (= ama insanda 8.000 lira para harcayınca ve FPS'yi 90 görüp 60 alınca insana da koyar be. Yani 90 HZ monitör olsa insanlara "4K alın 5 dk durmayın" diyeceğim ama yok işte (= Hadi biz al-sat yapıyoruz da yapamayana sıkıntı işte.

İlk etapta tek kart alıp daha sonraki yıllarda performans düştüğünde SLI yapılabilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı