MSI GTX 1070 Ti 1080p'de düşük performans sorunu

agelir3

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

GTX 1070Ti, 1080, 1080Ti kartların 2K, 4K çözünürlüklerde kullanılması gerektiği, 1080P için fazla güçlü olup enerji ve ısı tasarrufuna geçtiği söylemlerinin farkındayım.

ASUS VG248QE 24'' 144Hz 1ms monitör kullanıyorum. Monitörü alırken ekran kartlarının 144 FPS'e ulaşmayıp genelde 80-120 FPS arasında kaldıklarının farkındaydım, bunun bilincinde olarak aldım.

Benim sorunum bunun gibi bir şey değil, bariz bir şekilde bazı oyunlarda 20-50 FPS gibi aşırı düşük FPS alıyorum. Hem ekran kartı, hem de işlemci kullanımı %50 altında oluyor anlam veremiyorum. Örneğin GTA 5'te (Full ayarlar FXAA on MSAA 8X) 50-70 FPS alıp sorun yaşamazken GTA 4'te 30-50 FPS alıyorum. Arma 3, The Witcher 2 gibi oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorum. (GTA 4'te optimizasyon sorunu var farkındayım. Ben çok daha düşük ekran kartında aynı ayarda aldığımdan bariz daha düşük FPS almamdan bahsediyorum)

Bazı oyunların menüsünde +500 FPS alırken ekran kartından geldiğini düşündüğüm Coil Whine gibi sesler geliyor. (Gerekirse ses kaydı yükleyebilirim)

Ekran kartını Nisan ayında aldım. O dönemde forumlarda baya bir araştırma yaptım fakat "o kart 2K, 4K kartıdır" ve "Single-Dual Channel RAM" harici yapıcı bir şey bulamadığım için konu açmamıştım. Aşağıda görebileceğiniz gibi RAM'ler Dual Channel çalışıyor. Daha düşük bir kartı aynı sisteme takıp daha fazla FPS aldığını görünce ekran kartında bir sorun olduğuna kanaat getirdim.

Anlattığım şeyin kesinlikle normal olduğunu düşünmüyorum çünkü benim sorunum eski kartım R9 380'den fazla FPS alamamam değil, daha az FPS almamdır. Test amaçlı sistemime Sapphire RX 580 nitro+ takıp denedim ve hiçbir sorun yaşamadım. Ultra ayarlarda oyunlarda 100 FPS'e yakın değerler aldım. O karttan daha güçlü olan 1070Ti kartımı taktığımda bunun çok daha altı FPS alıyorum.

Aynı sorunu yaşadığını düşündüğüm birkaç kişide de DDR3 sistem vardı. Sorunun ya sistemden kaynaklandığını ya da ekran kartımda gerçekten teknik bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız gerçekten müteşekkir olurum, teşekkürler.

Sistem:
Intel Core i7 4770 Soket 1150 3.4GHz 8MB Cache 22nm Turbo Boost ile 3.8GHz
ZALMAN ULTRA SESSİZ 775/1155/56/1366/2011&AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1 İşlemci Soğutucu
2 adet GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9
MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart
MSI GeForce GTX1070 Ti GAMING 8GB GDDR5 256Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı
CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 650W GÜÇ KAYNAĞI
WD 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk

GTA4:
gta4-1.jpg

gta4-2.jpg

The Witcher 2 - bir alana bakarken
witcher2-1.jpg

The Witcher 2 - Yere bakarken
witcher2-2-yer.jpg

CPU-Z Bilgiler
cpuz-islemci.png
cpuz-islemci-bench.png

cpuz-anakart.png
cpuz-ram.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazan olmuş ama benimde aklıma ilk ramler geldi.Bende chrome açık oynarım ama bu kadar kullanılan ram miktarına hiç rastlamadım.

Genelde eski oyunlar işlemci istiyor ama yeni oyunlarda da sorun yaşamışsın.
Geçmiş olsun umarım çözersin takipteyim.

Bu yazıma ek olarak,geçen başıma geldi hatta konusunu açtım;

zecminer64.exe adlı bitcoin tarzı bir antimalware başıma bela oldu.Normalde yüksek cpu ve gpu kulanımı yaparken,oyuna girdiğimde sanki darboğaz varmış gibi çalışma yüzdelerini acayip düşürüyordu.Tam formata hazırlarken araştırma sonucu buldum ki yabancı forumlardan başka hiçbiryerde görmedim sorunu.Tarama sonrası herşey normale döndü.

HitmanPro adlı deneme sürümü ile sorunu çözdüm,belki işine yarar bu tarz birşey varsa.

FPS ye bakmayı bırak GPU kullanımı çok düşük. Darboğaz yiyorsun bişeyden. RAM olmaması lazım ama sistemdeki en zayıf halkan RAM. Sorun darboğaz ama tam olarak ney bu darboğaz yapan bilemiyorum.
Daha önceden o kadar çok 1080P'de düşük fps aldığını, aynı ekran kartı ile x video'da fazla fps alındığını vs. söyleyip 2k, 4k'da kullanın haricinde cevap almayan kişinin yorumunu okudum ki, o psikolojiye girmişim. Bariz sorun olduğu aşikar sadece bunu anlatmaya çalışıyorum :)

Sistem ile alakalı şöyle bir sorun doğuyor. Ben bu sisteme ilk 1070Ti alıp düşük performans almadan önce kısa bir süre Sapphire RX 580 Nitro+ takıp o şekilde kullandım ve 7 Days To Die, H1Z1 gibi oyunlarda 1070Ti taktıktan sonra RX 580'e göre belirgin net daha az fps alıyordum ki 1070Ti benchmark testlerine göre 1.5/2 kat daha az performanslı gözüküyor.

Sistemde bir sorun olsaydı RX 580 takılıyken de düşük kullanım az fps sorunu yaşardım diye düşünüyorum.
En son çare o şekilde gözüküyor. Windows 8 olarak aldığım bilgisayarın sistemini 2015 civarlarından beridir kullanıyorum. Orijinal olduğu için o bu kadar zamandır dokunmak istememiştim. Yinede emin olmak ve sistemi tazelemek için son çare o gibi duruyor.
Bana kalırsa kurduğunuz depolama biriminde sorun var gibi. RAM’den sıkıntı olacağını pek sanmıyorum. İşlemci zaten besliyor. HDD veya SSD’den şüphe etmeye başladım. HD Tune Pro ile depolama birimlerinizi test edip paylaşır mısınız?
HD Tune 5.70 benchmark
benchmark-1.png

benchmark-2.png

Bende onu anlatmaya çalışıyorum arızalı bir depolama biriminin alacağınız FPS değerine hiç bir etkisi olmaz. Ancak geç yüklenmeler, FPS drop gibi sorunlara yol açar. Forumda sorun yaşayanların dertleride bunlardan ibaret malesef. Örnek olarak yeni açılmış bir konu ve cevapları okumanızı tavsiye ederim.

HDD'ler arasında FPS farkı var mı?

Bu yüzden arka planda çalışan işlemleri kontrol etmesinde fayda var. Güzel bir antivirus programıylada taratması lazım. Virusler bu tarz sorunlara sebep olabiliyor bir kaç kere denk geldim. Yapılabiliyorsa temiz bir format atıp denenmesinden yanayım. Bu arada diğer driverlarınızı da kontrol edin mutlaka. Bunları yaparken Driver bulucu falan sakın kullanmayın. Sadece ekran kartı driveri bu tarz sorunlara sebep olmamakta. Diğer driverlarınızdan kaynaklanan sorunlarda sebep olabiliyor.
Sonuç alamazsak öyle yapacağım.
Bu yazıma ek olarak,geçen başıma geldi hatta konusunu açtım;

zecminer64.exe adlı bitcoin tarzı bir antimalware başıma bela oldu.Normalde yüksek cpu ve gpu kulanımı yaparken,oyuna girdiğimde sanki darboğaz varmış gibi çalışma yüzdelerini acayip düşürüyordu.Tam formata hazırlarken araştırma sonucu buldum ki yabancı forumlardan başka hiçbiryerde görmedim sorunu.Tarama sonrası herşey normale döndü.

HitmanPro adlı deneme sürümü ile sorunu çözdüm,belki işine yarar bu tarz birşey varsa.
HitmanPro indirdim, taratıyorum.
Unigine Valley benchmark testini 1080P yap. Eğer ekran kartı o testte bile tam yükte çalışmıyorsa sorunludur.
Hemen bilgisayarı yeniden başlatıp temiz şekilde çalıştırıyorum.

Beni çıkan sonuçtan çok test esnasındaki GPU kullanım yüzdesi ilgilendiriyor. Test esnasında GPU kullanımı %95 altına düşmediyse kartın tekil bir sorunu yok; donanım, yazılım kaynaklı bir sıkıntı yaşıyorsun diyebilirim. 4790K, 980 Ti ve aynı monitörle birbirine yakın özellikte bilgisayar kullanıyoruz. Bir ara aynı sıkıntıyı bende yaşadım. Sorunu CX750 PSU güç kablolarını değiştirmemle bir nebze çözmüştüm. Ben de PSU sanki karta yükte az güç veriyor ve bundan kaynaklı GPU kullanımını kısıtlıyor gibiydi.

Son düzenleme:
Beni çıkan sonuçtan çok test esnasındaki GPU kullanım yüzdesi ilgilendiriyor. Test esnasında GPU kullanımı %95 altına düşmediyse kartın tekil bir sorunu yok; donanım, yazılım kaynaklı bir sıkıntı yaşıyorsun diyebilirim. 4790K, 980 Ti ve aynı monitörle birbirine yakın özellikte bilgisayar kullanıyoruz. Bir ara aynı sıkıntıyı bende yaşadım. Sorunu CX750 PSU güç kablolarını değiştirmemle bir nebze çözmüştüm. Ben de PSU sanki karta yükte az güç veriyor ve bundan kaynaklı GPU kullanımını kısıtlıyor gibiydi.
Tekrar test yaptım skor aynı oldu. Test sırasında gpu/cpu kullanımlarını takip ettim.

GPU: %40-%70
CPU: %15-%20 arasında git gel yapıyordu.

Resimde görebileceğiniz gibi en fazla %70 oldu;
after.png

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı