Çözüldü GTX 1080 Ti oyun oynarken masaüstüne atma veya görüntü kesilmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ÖZKAN ERGÜL

Hectopat
Merhabalar öncelikle, benim sistemim aşağıda yer alan parçalardan oluşuyor. Aynı hata kodunu/ sorununu ve oyundan atma, mavi ekrana düşme gibi sorunları sadece 1080P 120Hz'de ve 4K'da oyun oynarken her şey Ultra yarlarda yaşıyordum. Bu önerinizi dikkate alarak yeniden denedim ve bu kez atmadı oyundan ve hata kodu almamaya başladım. Sİstem stabil şekilde ekran kartı 74-75 derece de ve işlemci otomatik overclock modunda 4650 MHz'de 66-67 derecede sorunsuz oynatmaya başladı. Neden kartın performansını düşürünce düzelme sağlanıyor. Sorun nerede. Yardımcı olursanız sevinirim.

• i5 7600K
  • ASUS Z170 PRO GAMING
  • ASUS GTX 1080 Ti 11GB
  • Corsair 1x16 3000 MHz DDR4
  • High Power 750 Watt 80+ Bronz PSU
  • Akasa Venom voodoo soğutucu

Çözüm
Verilen cevaplar için teşekkürler öncelikle.

Sorun 5-6 oyunda aynı şekilde gerçekleşti. BIOS güncel. Arkadaşımın G.Skill 2x8GB 3200MHz RAM'i ile de aynı sorun devam etti. O kadar çok şey yaptımki aklıma gelmedi bunları yazmak.

Bir PSU bulup denemem gerek sanırım. PSU 4 yıllık belki performans kaybı olmuştur.

O da değilse bana da kartta donanım hatası var gibi geliyor. Çünkü 73-74 derecelerde dahi fanlarını %50 hıza bile çıkarmıyor. Program üzerinden manuel olarak fan hızını arttırıyorum. Bu defada oyunda kalma süresi uzuyor (20 dakika civarı oynatıyor)ancak sonunda yine bu derecelere geldiğinde kapatıyor oyunu. Oysa ekran kartının 82 dereceye kadar sorun çıkarmaması gerek. Kaldı ki OC Edition ve iyi soğutucusu olan bir 1080 Ti bu kart.
Herkese yeniden merhaba arkadaşlar.

Garantiden servise yolladığım kartta donanımsal arıza olduğu tespit edildi. Servis formunda GPU arızası olduğu belirtilerek GPU değişimi yapıldığı yazıyor. Herkese iyi forumlar.
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle, benim sistemim aşağıda yer alan parçalardan oluşuyor. Aynı sistemde daha önce ASUS STRIX GTX 1060 6 GB ekran kartım vardı. 4K bir OLED televizyon alınca PC monitörü olarak da bu televizyonu kullanmaya başladım. Oyunları 4K veya 2K oynamak için de haliyle GTX 1080 Ti ekran kartına yöneldim ve takasla bu yeni ekran kartını alarak sistemime taktım. Kartın hala 1 yıl garantisi var.

Yeni ekran kartı ile 1080P 120Hz'de ve 4K 60Hz'da oyun oynarken (her şey Ultra ayarlarda) ekran kartının ısısı 6-7 dakika içinde 74 derecelere çıkmaya başladı. Bu ısı civarına (bazen 72 bazen 75'de oluyor ama genelde 74'de) her çıkıldığında oyundan masaüstüne atmaya veya görüntü donması sonrası PC'nin reset atmaya başladığını gördüm. Diğer herz ve çözünürlüklerde bazen anlık donmalar olsa da oyunu/ PC'yi kapatmıyor. Bu arada sorun tüm oyunlarda aynı şekilde gerçekleşiyor.

Araştırmalarım sonucunda hatanın şu seçeneklere bağlı olabileceğini anladım.

• Ekran kartı ve/veya sistemin temiz şekilde kurulmaması/yüklenmemesi
  • İşlemcimin ekran kartına darboğaz yapması.
  • Sistemin PSU'dan gerekli enerjiyi alamaması
  • Hatalı overclock işlemi
  • Termal macun kuruması
Öncelikle temiz kurulum (orijinal Win 10 Pro) ve Driver'ları yükledim ama sorun devam etti.

Ardından ekran kartı işlemciye oranla çok üst seviye kaldığı için darboğazı azaltmak adına daha önce stok ayarlarda kullandığım işlemcimi ve RAM'imi XMP modu ile 4700MHz ve 3020MHz'de kararlı şekilde çalıştırdım. Akıcılık ve FPS artmasına rağmen sorun devam etti.

PSU değiştirme fırsatım olmadı ancak sertifikalı 750 Watt olması, kasamda ciddi bir ısı yükselmesi olmaması, işlemcinin soğutucusu oldukça verimli çalıştığından ve kasada 14'lük 3 fan daha olduğundan ve verimli çalıştıklarından bu seçenek zayıf gibi görünüyor. Tabi bir de sistem normal şartlarda 450-500W çekiyor. Overcloklu olarak diyelim 600W'a çıksın ama 750W üstüne çıkmaz tahminim.

Overclock işlemi sonrası CPU kullanımı genelde %90'ların başında geziniyor ancak hiçbir çekirdek %100'e dayanmıyor. Geri aldığımda da CPU %100'e dayanıyor. Araştırmalarım FPS düşüşünün normal olduğunu ama bu kapanmanın overclockdan olmadığı sonucuna vardırıyor.

Kaliteli bir termal macun uyguladım. Öncesinde CPU maksimum 84 derecelerde dolaşırken yeni termal macun 6-7 derecelik bir ısı düşüşü sağladı. Ama sorun yine devam etti.

Son olarak sistemden hata koduna baktım ve "nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu.' Açıklamalı ve 4001 kodlu hata üzerinden Google'da araştırma yapınca nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti - Technopat Sosyal linkte yer alan konuya ulaştım ve burada Recep Baltaş'ın "ASUS GPU Tweak II kurup kartı Silent Moda alın. Ya da GPU frekansını bir 100 MHz düşürün" önerisini gördüm.

Bu öneriyi denediğimde sorun çözüldü. 4K ve 60FPS'de işlemcim 66 derecelerde ve ekran kartı 75-76 derecelerde stabil ve akıcı şekilde oynatmaya başladı.

Bu uzun açıklamayı aynı sorunu yaşayanlar için hem bir klavuz olması açısından, hem de denenmiş yöntemlerin tekrar önerilmesi zaman kaybı olacağından yaptım.

Soruma gelecek olursak bu işlem neden işe yaradı. Yani ekran kartının performansını düşürmek sorunu çözdü tamam ama neden. Ekran kartımı tam performansta neden kullanamıyorum. Eğer PSU yetersizliği ise onu değiştireceğim veya kartta donanımsal sorun var demekse bu kartı garantiye vereceğim. İşlemci ve ekran kartı arasındaki büyük darboğaz sorununu azaltmak içinse Ryzen bir işlemci ve anakarta yöneleceğim. Okuduğunuz ve verilecek cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.

• i5 7600K
  • ASUS Z170 PRO GAMING
  • ASUS GTX 1080 Ti 11GB
  • Corsair 1x16 3000 MHz DDR4
  • High Power 750 Watt 80+ Bronz PSU
  • Akasa Venom voodoo soğutucu

Verilen cevaplar için teşekkürler öncelikle.

Sorun 5-6 oyunda aynı şekilde gerçekleşti. BIOS güncel. Arkadaşımın G.Skill 2x8GB 3200MHz RAM'i ile de aynı sorun devam etti. O kadar çok şey yaptımki aklıma gelmedi bunları yazmak.

Bir PSU bulup denemem gerek sanırım. PSU 4 yıllık belki performans kaybı olmuştur.

O da değilse bana da kartta donanım hatası var gibi geliyor. Çünkü 73-74 derecelerde dahi fanlarını %50 hıza bile çıkarmıyor. Program üzerinden manuel olarak fan hızını arttırıyorum. Bu defada oyunda kalma süresi uzuyor (20 dakika civarı oynatıyor)ancak sonunda yine bu derecelere geldiğinde kapatıyor oyunu. Oysa ekran kartının 82 dereceye kadar sorun çıkarmaması gerek. Kaldı ki OC Edition ve iyi soğutucusu olan bir 1080 Ti bu kart.
Herkese yeniden merhaba arkadaşlar.

Garantiden servise yolladığım kartta donanımsal arıza olduğu tespit edildi. Servis formunda GPU arızası olduğu belirtilerek GPU değişimi yapıldığı yazıyor. Herkese iyi forumlar.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı