GTX 1080 Ti veya GTX 1080 SLI ile sistem toplama

Gtx 1080 SLI mi gtx 1080 Ti mi ? 4K mı 2K monitör mü?

• Gtx 1080 SLI 4K

Oy: 12 22,6%
  • Gtx 1080 SLI 2K

Oy: 1 1,9%
  • Gtx 1080 Ti 4k

Oy: 29 54,7%
  • Gtx 1080 Ti 2K

Oy: 11 20,8%

• Oy verenlerin toplamı
    53

Ahkaber

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Şehir Plancısı
Merhabalar,

Yaklaşık 1 -2 hafta içerisinde yeni, güçlü bir sistem toplamayı düşünüyorum. Bu sistem tavsiye sistemlerden bir tanesi:
  • Intel Core i7-7820X
  • ASUS TUF X299 Mark 2
  • HyperX Predator Black 32GB Quad Kit 3000 MHz CL15
  • MSI GTX 1080 Ti Gaming X 11G
  • Toshiba 3,5″ 4TB X300 7200 RPM
  • Samsung 960 EVO NVMe M.2 250GB
  • Cooler Master MasterCase Pro 6
  • Corsair RM750x 80 PLUS GOLD
  • Corsair Hydro H110i
Sormak istediğim konu ise, acaba bu sistemi kurar iken 1 adet MSI GTX 1080 Ti Gaming X 11G mi kullanmalıyım? Yoksa MSI GTX 1080 Gaming X 8G x2 (SLI) mı yapmalıyım?

Hedeflediğim oyun sistemi 4K tabanlı. Bir diğer sorum da acaba bu sistem uzun vadede 4K da FPS düşüklüğü yaratır mı? Yaratmasından korktuğum için acaba 4K bir monitör mü tercih etmeliyim 2K bir monitör mü?
  1. Asus ROG Swift PG27AQ 27" 4ms (HDMI+Display) 4K UHD IPS Oyuncu Monitör
  2. Asus ROG Swift PG278QR 27" 1ms (HDMI+Display) WQHD Oyuncu Monitör
Hangisini tercih etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
@GCN hocamızın dediğine uyaraktan 4K monitör öneririm. Ekran kartı olarak ise en iyisi tek ekran kartıdır. 1080 Ti 4K için yeterli gelecektir.
Yanlış. Tek GTX 1080 Ti bile o kadar güçlü değil, her oyunda 60 FPS koruyamaz. En yüksek ayarlardan bahsediyorum.

Onun yerine Ryzen bir sistem toplayın. 4K'da R7 1700'den i7 7900x'e kadar tutun aradaki FPS farkları minimum olacaktır. Bu yüzden Ryzen sistem daha ucuza gelir. SLI çok iyi, güzel ancak her oyunda CF/SLI scaling olmadığı için bazı oyunlarda 1080 Ti + 2. kart %30 gibi performans katkısı olur. Her neyse. Intel sisteme fazladan fazladan para verileceğine Ryzen sistem + 1080 Ti SLI yapılabilir. Dilerseniz Threadripper bekleyebilirsiniz. PCI-E lane çok daha fazla ve 7820x aldığınız fiyata biraz daha ekleyip 24 thread işlemci alınıyor. Diğeri de 1000 dolar ancak 32 çekirdeli, anlayacağınız ömür boyu kullanılabilecek tabirinde bir sistem :) Seçim size kalmış, geniş bütçe ile topluyorsanız kesinlikle beklemelisiniz ve 4K Gaming'de işlemci önemi minimumdur, tüm yük GPU'da olur.

Yok artık! Ne yaptın sen, X299 sisteme nasıl ihtiyaç duyarsın? O işlemci 28 adet PCI-E hattı sunabiliyor. Soba gibi 140W TDP değerine sahip ve performansı fiyatının altında. Kullanılacak anakart pahalı, bu sobayı soğutabilmek için güçlü bir soğutucu masrafı da var.

Bu işlemci ile SLI yapıldığında, ekran kartlarının ikisi de x16 hızında çalışamaz! Ayrıca 32 GB bellek çok fazla. SLI yapınca masrafın çarpı iki olması gibi, performansta çarpı iki olmuyor. Atıyorum bir ekran kartından 100 FPS alınıyorsa, SLI ile 200 FPS alamazsın, her oyun doğru düzgün SLI'dan faydalanmaz ya da SLI bile desteklemez!

Bütçem 20000 Tl ancak bunun 3 bin Tl civarını yıllık olarak 1-1 buçuk aylık olarak yapmış olduğum seyahatte oyunsuz kalmamak için taşınabilir bir bilgisayara ayırmam gerekli.
Yaklaşık olarak 16000-17000 Tl gibi bir bütçem bulunmakta . Bu bütçenin içerisinde monitör dahil olmalı , ekstra bir bütçe ayıramam daha fazla çünkü. Eğer daha iyi bir öneriniz olursa bekliyorum. Bu benim için çok fazla ve çok büyük bir sistem . Direkt olarak kendi bireysel kullanımım için olmadığından ve bana verilen bütçeye uygun bir şeyler oluşturmak istediğim için Technopat tavsiyeler kısmında en pahalı görmüş olduğum sistemi gözüme kestirdim. Daha iyi bir konfigürasyon var ise bütçem dahlinde önerir iseniz çok sevinirim. Süre olarak da sistemin parça listesini sunmak için önümde 1-2 haftalık bir zaman kısıtlaması bulunmakta. @GCN

@LukeSkywalker
Benim ağzımdan 60 FPS çıkmadı ki. Ben 4K için yeter dedim. Siz nereden 60 FPS çıkardınız bilmiyorum. Anlamıyorum yani, kendinizi haklı çıkarmak adına söz çarpıtmak iyi bir şey sanırsam?

Evet, tam olarak stabil 60 FPS olmayabilir ancak 60 FPS'ye yakın performans veriyor. Tek ekran kartının da daha iyi olduğunu söylememize gerek yok elbette. Zaten gayet iyi bir kart.

Bu para benim kendi birikimim değil kardeşim kadar yakın bir arkadaşıma yaptığım bir sistem. Ailesinin ona üniversite kazanması ve bir kaç sebep doğrultusunda vermiş olduğu bütçe. Yani para benim cebimden çıkacak gibi bir durum diyebiliriz. @GCN

@LukeSkywalker
Benim ağzımdan 60 FPS çıkmadı ki. Ben 4K için yeter dedim. Siz nereden 60 FPS çıkardınız bilmiyorum. Anlamıyorum yani, kendinizi haklı çıkarmak adına söz çarpıtmak iyi bir şey sanırsam?

Evet, tam olarak stabil 60 FPS olmayabilir ancak 60 FPS'ye yakın performans veriyor. Tek ekran kartının da daha iyi olduğunu söylememize gerek yok elbette. Zaten gayet iyi bir kart.
Saçma sapan konuşmana gerek yoktu. Eğer bir karta o kadar para veriliyorsa ve 4K monitör alınıyorsa ayarları sona aldığında akıcı oynayamıyorsa, o para çöpe gider maalesef. 60 FPS deme sebebim de oyunda akıcılık hissiyatı verip stabil bir deneyim yaşatması içindi. 1080 Ti günümüzde her oyunda stabil 60 FPS + sunmadığı için 4K için yeterli değil. 4K ayarları kısmayı düşünenler için 1080 bile yeterli olacaktır, düz mantık gidersek.

4K Gaming düşünülüyorsa kesinlikle 1080 Ti SLI olmalı. Aksi takdirde 2K 144Hz 1080 Ti kolaylıkla götürür. Herkes 1080 Ti yeter gibi bir yorum yapacak, araştırıp görmeniz sizin için en doğrusu olacaktır @Konu Sahibi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı