GTX 1080 Yüksek FPS Fakat Kasıyor

aizennsasuke1

Decapat
Oyunlarda 100 FPS üstü almama ramen 95 100 FPS olunca kasıyor 150 FPS aldığım zaman kasma yok lakin 100 95 civarlarında net bir şekilde kasıyor oyun.
  • GTX 1080 Gaming X
  • Intel i7 7700
  • Anakart MSI B250M Pro VD
  • 2400 MHZ 16 GB çift slot RAM
V-Sync ayar kısma vs her şeyi denedim 144 Hz monitör var dediğim gibi 150 civarlarında kasma yokken 100 olunca kasıyor 100 yazıyor ama sanki 40 50 gibi alıyorum yok mudur bilen?

Forza Horizon 4 adlı oyunda en Ultra ayarlarda 100 FPS aynı sistem arkadaşımda 100 FPS'de yağ gibi ben de neden 100 FPS'de resmen takılıyor tek düşündüğüm sizce anakart yol açar mı böyle bir olaya?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizin tek çekirdek gücü 1080 için düşük kalıyor muhtemelen eğer 1080P çöüzünürlükte oynuyorsanız, bu nedenle stuttering yaşıyorsunuz.
OC bir i5 4690K'nın gerisinde kalıyor. Kırmızı yerlere bakın.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    67,3 KB · Görüntüleme: 316
Monitörününüzde freesync varsa aktif edin, freesync monitörde Gsync sorunsuz çalışıyor ben kullanıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Displayport kablosu ile çalışıyor Gsync
Aynı işlemcide 1080 ti kullanıyor komşum, ama 2k monitörde

İşlemcinizin tek çekirdek gücü 1080 için düşük kalıyor muhtemelen eğer 1080P çöüzünürlükte oynuyorsanız, bu nedenle stuttering yaşıyorsunuz.
Ekran kartından dolayı olmayan performans düşüşlerinde, FPS hala yüksek veya aynı gözükürken, görüntü takıla takıla gidiyor. Bu olay CPUdan kaynaklı stuttering mi oluyor? Bazı oyunlarda CPU 82 dereceyi geçince frekans hızını düşürüyor sanırım, bu olay oluyor. İşin ilginci AAA oyunlarda olmuyor bu olay. Grafiksel olarak daha basit ama optimizasyonu kötü oyunlarda oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizin gücü ekran kartı ile mükkemmel uyum içinde değil hocam. Darboğazlar yaşamanız normal. Ama bir de şöyle bir şey olabilir, 144Hz ekranı sürekli 140-160 fps dolaylarında tutmaya çılışırsa sistem o zaman da kasabilir. Ki zaten 144Hz ekran varken freesync veya G-Sync aktif değilse çok yırtılma olur (yanlış biliyorsam düzeltin lütfen).
Saygılarımla...

Birşey sorucam; ekran kartından dolayı olmayan performans düşüşlerinde, FPS hala yüksek veya aynı gözükürken, görüntü takıla takıla gidiyor. Bu olay CPUdan kaynaklı stuttering mi oluyor? Bazı oyunlarda CPU 82 dereceyi geçince frekans hızını düşürüyor sanırım, bu olay oluyor. İşin ilginci AAA oyunlarda olmuyor bu olay. Grafiksel olarak daha basit ama optimizasyonu kötü oyunlarda oluyor.
Evet CPU ekran kartının hızına yetişemiyor bu da takılmalara neden oluyor. Güçlü GPU'larla 1080P'de oynamak için tek çekirdek gücü fazla olan işlemciler gerekli "K" serisi Intel yani. Belli bir ısıdan sonra termal darboğaza girer işlemci ve frekans hızını düşürür, eğer işlemci çok ısınıyorsa bu nedenle takılma yaşıyor olabilirsiniz.
Haklısınız optimizasyon da çok önemli, optimizasyonu kötü olan oyunlarda daha çok takılma yaşarsınız.

Alakası yok. 7700 hyper treading 8 MB önbelleğe sahip bir işlemci. İşlemci ile alakalı bir durum değil.

Alakası yok. 7700 hyper treading 8 MB önbelleğe sahip bir işlemci. İşlemci ile alakalı bir durum değil.
Ben tek çekirdek gücünden bahsediyorum, sen hyper threading diyorsun. Hyper threading ile de çoklu çekirdek gücü ortada zaten, yukarıda kıyaslamayı attım. Hyper treading teknolojisinin zaman zaman oyunlarda performans kaybı yaşattığından da haberin yok sanırım.

OC'lu bir 4960K ile arasında %19 civarında çok çekirdek farkı var. Tek çekirdek ve 4 çekirdek performansında %20 geride kalıyor.
Lütfen araştırmadan her konuya yorum yapmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Evet CPU ekran kartının hızına yetişemiyor bu da takılmalara neden oluyor. Güçlü GPU'larla 1080P'de oynamak için tek çekirdek gücü fazla olan işlemciler gerekli "K" serisi Intel yani. Belli bir ısıdan sonra termal darboğaza girer işlemci ve frekans hızını düşürür, eğer işlemci çok ısınıyorsa bu nedenle takılma yaşıyor olabilirsiniz.
Haklısınız optimizasyon da çok önemli, optimizasyonu kötü olan oyunlarda daha çok takılma yaşarsınız.

Biraz araştırdım ama benim makinede Speedstep'i kapatmanın bir yolunu bulamadım. (Lenovo Y520 I5 7300HQ ve 1050Ti var.) Tahmin ettiğim kadarı ile Speedstep'i kapatınca Thermal T. olmayacak. Saat hızı vs. düşmeyecek. Isınabildiği kadar ısınacak yani. (100 e gelirsede kapanacak). Eski makine Delldi, onda Speedstep açıkken 70 derecede %30'a yakın performans kaybı oluyordu ve 70 dereceyi aynında (oyunda) görüyordu. Speedstep'i kapatınca performans kaybı olmuyordu ama tabi ısılar 90ları geçiyordu.

Biraz araştırdım ama benim makinede Speedstep'i kapatmanın bir yolunu bulamadım. (Lenovo Y520 I5 7300HQ ve 1050Ti var.) Tahmin ettiğim kadarı ile Speedstep'i kapatınca Thermal T. olmayacak. Saat hızı vs. düşmeyecek. Isınabildiği kadar ısınacak yani. (100 e gelirsede kapanacak). Eski makine Delldi, onda Speedstep açıkken 70 derecede %30'a yakın performans kaybı oluyordu ve 70 dereceyi aynında (oyunda) görüyordu. Speedstep'i kapatınca performans kaybı olmuyordu ama tabi ısılar 90ları geçiyordu.
Bıos'ta kapatma seçeneği vardır muhtemelen ama kesinlikle tavsiye etmem çünkü çok riskli. Yapabilecekleriniz termal macun eski ise yenileyin, fanları temizleyin bir de iyi bir laptop soğutucu kullanın. 7. nesil işlemciler sıcaklık konusunda çok sorunlu zaten. Undervolting da yapabilirsiniz.
Bunun tam detayını bilmiyorum ama güç seçenekleri- işlemci gücünü ayarladığımız yerde işlemci soğutma ilkesi diye bir yer var. Orada etkin,edilgen diye 2 seçenek var. Onları da deneyebilirsin.
404614

Yeni konular

Geri
Yukarı