GTX 1650 GTA 5 Online Düşük GPU Kullanımı Sorunu

Tunahan Cesur

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
GTA Online'da sorun yaşıyorum fotoğraflardan anlayabileceğiniz üzere. FPS değerim uçmuyor hatta düşük bile. Görsellerde gene fena değil 60FPS'ye yakın değerler var ancak çoğu zaman 45 FPS ve %50 GPU kullanımı sabit oluyor. Bu da benim sinirimi bozuyor ve oyundan zevk alamıyorum. Single player'da da vardı bu sorun ancak XMP (Profile 2 - 2933MHz) kapatıp DRAM Frequency'i DDR4 3000MHz yapınca single da düzeldi gibi %90'ların üzerinde GPU kullanımı ve 80-90 FPS alıyorum. Lakin Online'da sorun devam ediyor. Bir çözümü var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum.
  • Sistem: Ryzen 5 1600
  • MSI B350M PRO-VD Plus
  • MSI GTX 1650 Gaming X
  • Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz
  • Toshiba OCZ TR200 480GB SSD
  • Thermaltake V200 600W 80+
(Ayarları yükseltip düşürmemi çözünürlük arttırmamı önermeyin her çözünürlük ve ayar kombinasyonunu denedim. Ayarları ne kadar yükseltirsem GPU kullanımı da aynı oranda artıyor ve bunun sonucunda FPS'im aynı değerlerde kalıyor :( )

20190827133930_1.jpg20190827133958_1.jpg20190827135516_1.jpg20190827135546_1.jpg20190827135604_1.jpg20190827135608_1.jpg

Sistem özelliklerin benimkine benziyor, bende aynı sorunu yaşıyorum. Ama single playerde daha yüksek FPS alıyorum. Büyük ihtimal GTA online optimizasyonundan kaynaklanıyor. Bir kere online girdiğimde 45-50 FPS almıştım. İşlemci yüzünden oluyor olabilir. (Galiba GPU kullanımını arttırmanın tek yolu çözünürlüğü yükseltmek çünkü GPU'ya ne kadar yük binerse kullanım o kadar artar ve FPS yükselir. Kısaca GPU kullanımı FPS'i arttırır)

Son düzenleme:
Gtx 1650'lerde bazı kronik sorunlar var onlar sebep oluyor olabilir. Gtx 1650 tuf super oc gibi bir kart almanız daha iyi olabilirdi. Hem performans hem de ısı açısından. Eğer imkanınız varsa kartınızı yükseltmeniz en iyi çözüm yolu olacaktır. Ekstra olarak arka planda bilmediğiniz bir uygulama çalışıyorsa ram'ı belki ekstradan yoruyor olabilir, kontrol etmekte fayda var.

Sana önerim grafik ayarlarını biraz yükseltmeyi dene ama hepsini değil. Örneğin Grass Quality'i ultra yaparsan FPS'in çok düşer. YouTube'da hangi ayarların FPS'E ne kadar etki edebileceğini gösteren videolar var, onlardan yola çıkarak bazı ayarları yükseltebilirsin.

Gtx 1650'lerde bazı kronik sorunlar var onlar sebep oluyor olabilir. Gtx 1650 tuf super oc gibi bir kart almanız daha iyi olabilirdi. Hem performans hem de ısı açısından. Eğer imkanınız varsa kartınızı yükseltmeniz en iyi çözüm yolu olacaktır. Ekstra olarak arka planda bilmediğiniz bir uygulama çalışıyorsa ram'ı belki ekstradan yoruyor olabilir, kontrol etmekte fayda var.
Bu ekranı kartını almalıydım çünkü indirim vardı. İndirim gereği birkaç ekran kartı seçeneği vardı. Ayrı ayrı alamazdım zaten pc yi.
Sistem özelliklerin benimkine benziyor, bende aynı sorunu yaşıyorum. Ama single playerde daha yüksek FPS alıyorum. Büyük ihtimal GTA online optimizasyonundan kaynaklanıyor. Bir kere online girdiğimde 45-50 FPS almıştım. İşlemci yüzünden oluyor olabilir. (Galiba GPU kullanımını arttırmanın tek yolu çözünürlüğü yükseltmek çünkü GPU'ya ne kadar yük binerse kullanım o kadar artar ve FPS yükselir. Kısaca GPU kullanımı FPS'i arttırır)
Dostum onu anlatmaya çalışıyorum sallıyorum ekran çözünürlüğüm 4x4 ken ekran kartım %16 da çalışıyosa 5x5'e alınca (böyle çözünürlükler yok biliyorum anlatmak için söylüyorum.) ekran kartım %25 te çalışıyor. Böyle düşünün. Yani "Ekran kartı kullanımı/ oyun kalitesi" oranını yükseltemiyorum. FPS doğal olarak aynı kalıyor. Fps sabitleme yok. Her oyunda 200 küsür görüyorum nvidia ayarların fps sabitleme kapalı. Oyunun kendi ayarlarında zaten kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı