GTX 1650 Super, artık RX 5500XT rakibi değil

5-10 fps için amd alma riskine girmiyor çoğu insan. 30-40 fps olsa evet o risk alınır belki ama onun dışında gereksiz. Ben 5700xt 5600xt ve 2060 arasında kalıp 2060 ekran kartı aldım zamanında çünkü sorun yaşamak istemedim. Eğer sorunları komple çözüldüyse tabii ki 5500xt alınır ama hala riskli ise gerek yok. Çünkü 2-3 bin lira para veriyoruz bu kartlara ama bir yıl boyunca hata veriyor ve 2-3 bin lira verip yeni bir kart alıcak paramız yok. Bu kadar parası olan adam zaten bu kartları almaz 2080ti 3090 falan alır.

@Enterprise_1071 5500XT sorunlu bir kart değil! Şunu söylemekten dilimizde tüy bitti ya. Eğer sorun yaşanıyorsa bu yaşanan sorunlar NVIDIA'da da yaşanan sorunlardır.
Yukarıda da belirttim ama kimse takmadı nedense. 5500XT, RDNA ailesindeki en az soruna sahip olan kart.
5-10 fps için amd alma riskine girmiyor çoğu insan. 30-40 fps olsa evet o risk alınır belki ama onun dışında gereksiz. Ben 5700xt 5600xt ve 2060 arasında kalıp 2060 ekran kartı aldım zamanında çünkü sorun yaşamak istemedim. Eğer sorunları komple çözüldüyse tabii ki 5500xt alınır ama hala riskli ise gerek yok. Çünkü 2-3 bin lira para veriyoruz bu kartlara ama bir yıl boyunca hata veriyor ve 2-3 bin lira verip yeni bir kart alıcak paramız yok. Bu kadar parası olan adam zaten bu kartları almaz 2080ti 3090 falan alır.
Bu sağlıklı bir mentalite değil. 30-40FPS ne demek farkındasınızdır umarım. GTX 1650 Super alacak bir kişiye RX 5700 önermek ile aynı. Ekran kartlarının rakiplikleri arasında 10FPS maksimum oynar, eğer 2 kart arasında 30-40FPS fark var ise zaten aynı fiyat alanına yakın bile değillerdir. Ayrıca, sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden RX 5700XT alırdım, RTX 2060'ı geçtim, 2060 Super bile RX 5700XT'nin rakibi değil.

5500XT adamdır 😂. Şaka bir yana 5500XT 1650S'yi hep geçen bir karttı.

4650G işlemcinizin, işlemci performansı nasıl? 3600 gücünde mi?

Tam olarak 3600 gücünde olmasa da yakın performans verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. En fazla %5-%10 fark var. Apu sistem düşünenler kesinlikle değerlendirmeli memnun kalır.

Yukarıda da belirttim ama kimse takmadı nedense. 5500XT, RDNA ailesindeki en az soruna sahip olan kart.

Bu sağlıklı bir mentalite değil. 30-40FPS ne demek farkındasınızdır umarım. GTX 1650 Super alacak bir kişiye RX 5700 önermek ile aynı. Ekran kartlarının rakiplikleri arasında 10FPS maksimum oynar, eğer 2 kart arasında 30-40FPS fark var ise zaten aynı fiyat alanına yakın bile değillerdir. Ayrıca, sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden RX 5700XT alırdım, RTX 2060'ı geçtim, 2060 Super bile RX 5700XT'nin rakibi değil.

5700XT değil pardon 5700 olacaktı. 5600 XT 5700 ve 2060. FPS'in gayet farkındayım. Şu an Rainbow'da 250-280 arası FPS alıyorum. Belki AMD alsam bu 300-310 olacaktı ama her hafta yazılımıyla uraşıcaktım bir yerden sonra bilgisayarı açmaya korkacaktım. AMD ekran kartı alıp sorunlarından bunalan herkes aynı tercihi yapardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Youtube çıktığından beri AMD kartlar her yıl daha fazla FPS alıyor geyiği bir türlü bitmedi. RX 580'İ GTX 1070 hatta 1080 rakibi yapanlar var.

Bu tip videolardan ben de yaparım, bunlar kaynak olarak kabul edilmez.
Video sadece tablolardan ibaret, rakamları kafasına göre yazıp yazmadığı ne malum?

Gerçek test yapan kanallarla sahte yapanları az çok herkes biliyor. NJ Tech ve TheSpyHood gibi kafasına göre FPS yazan kanallar ayrı Benchmark ve Testing Games gibi onaylı ve canlı veri sunanlar ayrı. Hem bu kanallara baktığımızda örneğin eski testleri 5500 XT'yi geride ve f/p olarak dezavantajlı gösterirken neden yenilerinde bilerek öne çıkarsınlar. Sahte test yapsalar sanırım ilk başlarda da daha farklı veriler görürdük.

Tabii kişisel deneyim en önemlisi ben FurMark 1.22.1.0 sürümünde 2 adet sürücüyle test yaptım. İkisinde de herhangi bir ayar, OC yapmadan saldım sonuç 5 FPS artış oldu. Tabii ben stok hızında Ryzen 1500X'e sahip olduğum için güncel testlerle %100 aynı verileri alacak konumda değilim ama bayağı yakın sonuçlar alıyorum.

Neyse özetlersem evet Nisan'dan beri bu kartı kullandığım ve oynadığım oyunlar çok değişmediği için performans artışını hissediyorum, tabii oyundan oyuna performans artışı veya daha stabil (%0.1 vb.) bir deneyim olarak ayrılıyor bana göre. Bana göre en büyük soru işareti PCIe 3.0 5500 XT'yi ne kadar kısıtlıyor, ne kadar potansiyelini açıyor ve HU kanalının yaptığı testten bu yana ne değişti. Bunlar hep muamma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@kino AMD genel olarak çıkardığı her yeni sürücüde performans arttırıyor. RX 570'de de benzer bir durum olmuştu. Bunu kimse inkar edemez zaten. Benim eleştirdiğim tek nokta, kanıt olarak sadece bu şekilde tablolar sunulması.

Geri
Yukarı