GTX 1660 Super fan çalışma derecesini ayarlamak

Poruchitel

Hectopat
Arkadaşlar Gigabyte GTX 1660 Super ekran kartım var ve boşta 60 derecede çalışıyor. Normalde fan default ayarlarında 50 dereceye geldiği zaman dönecek şekilde fakat Gigabyte GTX 1660 Super ekran kartları modellerinde kronik bir hata var sanırım fan dönmeye başlayınca çok rahatsız edici bir ses çıkartıyor. Ben de bu sesten kurtulmak istiyorum çünkü fan çalışıyor sıcaklığı 50'den aşağı düşürüyor fakat sıcaklık tekrardan 50'ye çıkıyor yani dakika başı bu sesi duymak zorunda kalıyorum. Bu durumdan kurtulmak için ne yapmam lazım? Fanın çalışma derecesini hangi ayara yükseltmeli, nasıl yükseltmeliyim?

Geçen gün Reddit'te 1660 Super'de böyle bir sorunu olduğundan bahseden bir yazı okumuştum, sizde olan ses bu gibi bir şey miydi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca boşta 60 derece olması garipmiş çünkü bende Gigabyte 1660 var ve boşta genelde 48 derece civarlarında oluyor arada 50 dereceyi görsede fanlar kısa bir süre çalıştıktan sonra tekrar 48-49 civarlarına düşüyor ve uzun bir süre tekrar 50'yi görmüyor.

MSI Afterburner üzerinden fan kaç dereceyi geçtikten sonra kaçıncı seviyede çalışsın vb. böyle ayarlar yapabiliyorsunuz diye biliyorum yanlış olabilirim ama o fan sesi bu videodaki gibi rahatsız ediciyse ve garantisi varsa garantiye göndermek daha iyi olur diye düşünüyorum, bendeki Gigabyte'ta RPM 2150'yi geçtiğinde ufak bir ses yapmaya başlıyor(Ve bu videodaki gibi değil.) ama kart sıcaklığı kolay kolay 70'in üstüne çıkmadığı için rahatsız edici bir durum oluşturmuyor, sizde ise boşta 60 derece olması gerçekten garip.

Geçen gün Reddit'te 1660 Super'de böyle bir sorunu olduğundan bahseden bir yazı okumuştum, sizde olan ses bu gibi bir şey miydi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayrıca boşta 60 derece olması garipmiş çünkü bende Gigabyte 1660 var ve boşta genelde 48 derece civarlarında oluyor arada 50 dereceyi görsede fanlar kısa bir süre çalıştıktan sonra tekrar 48-49 civarlarına düşüyor ve uzun bir süre tekrar 50'yi görmüyor.

MSI Afterburner üzerinden fan kaç dereceyi geçtikten sonra kaçıncı seviyede çalışsın vb. böyle ayarlar yapabiliyorsunuz diye biliyorum yanlış olabilirim ama o fan sesi bu videodaki gibi rahatsız ediciyse ve garantisi varsa garantiye göndermek daha iyi olur diye düşünüyorum, bendeki Gigabyte'ta RPM 2150'yi geçtiğinde ufak bir ses yapmaya başlıyor(Ve bu videodaki gibi değil.) ama kart sıcaklığı kolay kolay 70'in üstüne çıkmadığı için rahatsız edici bir durum oluşturmuyor.
videodaki kendi ekran kartım. Baştaki o "trrrt" sesi çıkıyor. Ayrıca az önce ekran kartım boşta 72'yi gördü arkada hiçbir şey açık olmamasına rağmen. Ayrıca garantinin bir şey yapacağını sanmıyorum.

videodaki kendi ekran kartım. Baştaki o "trrrt" sesi çıkıyor. Ayrıca az önce ekran kartım boşta 72'yi gördü arkada hiçbir şey açık olmamasına rağmen.
Garantisi varsa göndermeniz iyi olur boşta 72 hiç normal değil çünkü.

Garantisiz bir çözümü yok mu? Şu sıralar garantiye yollamaya korkuyorum şimdi yollasam hem çok geç geri gelecek hem de ekran kartının fiyatı şuan aşırı pahalı eğer başına bir şey gelirse imkanı yok tekrardan alamam.
Bilgisayar üzerinden çözebileceğin bir sorun değil bu o yüzden bence garanti dışında bir çözümü yok diye düşünüyorum.

Konu çok eski ama ben de kendimce bir katkıda bulunmak istiyorum. Yazacaklarım daha sonra birilerinin işine yararsa sevinirim.
Ben de yaklaşık 6 ay önce Galax marka GTX 1660 Super aldım ve hala kullanıyorum. Kutusundaki evraklarında web sitesinde fan hızı ve benzeri işleri yapabileceğimiz bir yazılımı olduğunu anlatıp site adresi veriyordu. İlk birkaç gün yazılımını kurmadan kullandım ve oyun oynadım.
Ben de birçok kişi gibi yeni ekran kartlarının belirli bir ısı düzeyine gelmeden fanlarını açmadığını bildiğimden "oh ne güzel sıfır ses" diye düşünürken oyunların içinde arada ısındığında vuuuuf diye aşırı bir ses çıkararak yüksek fan hızına çıktığını fark ettim.
Sonra yazılımını kurup bir de onun üzerinde kullanımında bir fark var mı diye denemek istedim. Verilen siteden Xtreme tuner adlı yazılımını yükledim ve kullanım esnasında ne kadar ısındığını ve fanları kendisinin kaç devirde çalıştırdığını takip etmeye başladım.
Yaptığım tespitlerde; yazılımını kursam da kurmasam da ekran kartının içindeki fan için yüklenmiş ayarların şöyle olduğuna kanaat getirdim. 50-58 derecelere kadar fanlar hiç çalışmıyor ve sanırım fan ömrünü uzatmak için bunu yapmışlar diye düşünüyorum.
Fakat sıcaklık arttığında yani oyunlarda yüksek FPS falan almaya başladığında sadece bir fanı %70 devirde çalıştırıp sıcaklığı 40 dereceye düşürüp fanı kapatıyor ama bu esnada sıfır seste iken %70 fan hızına çıkması ve soğutana kadar hafif bir fan sesi duyuluyor. Benim kasam masamın üzerinde olduğundan sesini ayrıntısıyla duyuyorum ama masa altında olsa çok daha az duyarım.
Xtreme tuner yazılımının fan hızı profillerini ve ayarlarını inceledikçe kendime göre bir kullanım yöntemi belirledim.
Bilgisayarı açınca yazılımı açıp önce profili resetle deyip sonra gelişmiş profil ayarlarından sıcaklığa duyarlı kademeli artış profilini seçip uygula deyip kapatıyorum. Bu sayede ne iş yaparsam ona göre sıcaklığa göre fan hızı veriyor.
Ekli resimdeki alttaki küçük pencerede göreceğiniz gibi;
30 derecede %30 fan hızı.
40 derecede %30 fan hızı.
50 derecede %30 fan hızı.
60 derecede %30 fan hızı.
70 derecede %30 fan hızı.
80 derecede %90 fan hızı.
Gibi bir ayar profili yüklemişler, ben sadece onu seçip uygula diyorum.

Tavsiyem; siz de kendi ekran kartınızın yazılımını kurup onun üzerinden ayar yaparak kullanmayı deneyin. Bütün bilindik markaların kendi ekran kartı yazılımı vardır diye düşünüyorum.
ttt.png

Konu çok eski ama ben de kendimce bir katkıda bulunmak istiyorum. Yazacaklarım daha sonra birilerinin işine yararsa sevinirim.
Ben de yaklaşık 6 ay önce Galax marka GTX 1660 Super aldım ve hala kullanıyorum. Kutusundaki evraklarında web sitesinde fan hızı ve benzeri işleri yapabileceğimiz bir yazılımı olduğunu anlatıp site adresi veriyordu. İlk birkaç gün yazılımını kurmadan kullandım ve oyun oynadım.
Ben de birçok kişi gibi yeni ekran kartlarının belirli bir ısı düzeyine gelmeden fanlarını açmadığını bildiğimden "oh ne güzel sıfır ses" diye düşünürken oyunların içinde arada ısındığında vuuuuf diye aşırı bir ses çıkararak yüksek fan hızına çıktığını fark ettim.
Sonra yazılımını kurup bir de onun üzerinde kullanımında bir fark var mı diye denemek istedim. Verilen siteden Xtreme tuner adlı yazılımını yükledim ve kullanım esnasında ne kadar ısındığını ve fanları kendisinin kaç devirde çalıştırdığını takip etmeye başladım.
Yaptığım tespitlerde; yazılımını kursam da kurmasam da ekran kartının içindeki fan için yüklenmiş ayarların şöyle olduğuna kanaat getirdim. 50-58 derecelere kadar fanlar hiç çalışmıyor ve sanırım fan ömrünü uzatmak için bunu yapmışlar diye düşünüyorum.
Fakat sıcaklık arttığında yani oyunlarda yüksek FPS falan almaya başladığında sadece bir fanı %70 devirde çalıştırıp sıcaklığı 40 dereceye düşürüp fanı kapatıyor ama bu esnada sıfır seste iken %70 fan hızına çıkması ve soğutana kadar hafif bir fan sesi duyuluyor. Benim kasam masamın üzerinde olduğundan sesini ayrıntısıyla duyuyorum ama masa altında olsa çok daha az duyarım.
Xtreme tuner yazılımının fan hızı profillerini ve ayarlarını inceledikçe kendime göre bir kullanım yöntemi belirledim.
Bilgisayarı açınca yazılımı açıp önce profili resetle deyip sonra gelişmiş profil ayarlarından sıcaklığa duyarlı kademeli artış profilini seçip uygula deyip kapatıyorum. Bu sayede ne iş yaparsam ona göre sıcaklığa göre fan hızı veriyor.
Ekli resimdeki alttaki küçük pencerede göreceğiniz gibi;
40 derecede %30 fan hızı.
50 derecede %30 fan hızı.
60 derecede %30 fan hızı.
70 derecede %30 fan hızı.
Gibi bir ayar profili yüklemişler, ben sadece onu seçip uygula diyorum.

Tavsiyem; siz de kendi ekran kartınızın yazılımını kurup onun üzerinden ayar yaparak kullanmayı deneyin. Bütün bilindik markaların kendi ekran kartı yazılımı vardır diye düşünüyorum.
Eki Görüntüle 2159164
Evet, ben de zamanında aynı işlemi ekran kartının kendi uygulaması olan Aorus Engine'den yapmıştım. Bu ayarlara çok benzer bir şey yapmıştım ama sonradan birkaç yerde uyumsuzluk oldu tam hatırlamıyorum ne olduğunu o yüzden varsayılan düzene geri döndüm. Yazıyı yazalı 2.5 yıl olmuş bu ses hala devam ediyor ama artık daha az sıklıkta duyuyorum, genelde ekran kartı 47-48 derecelerde çalışıyor. Ses başta rahatsız ediyordu ama malum alıştık artık :)

Önceki mesajımda bazı şeyleri yazmayı unuttuğumu bazılarını da yanlış yazdığımı fark ettim.
Fan hızı profilini yanlış yazmışım, anlamışsınızdır belki.
40 derecede %40 fan hızı.
50 derecede %50 fan hızı.
60 derecede %60 fan hızı.
70 derecede %70 fan hızı.
Gibi olacaktı.

Bu ayarlarla PUBG Mobile oynarken bile 34-40 derece arası fan sesi duymadan kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı