GTX 1660 Ti sistemde FPS düşüyor

Arda Arik

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben Excalibur G900 kullanıyorum ve bilgisayarım gayet güçlü ama bazen LoL gibi düşük sistem gerektiren oyunlarda düşük FPS vermeye başlıyor. Bilgisayar özelliklerini aşağıya yazacağım. Oradan bakıp bana sorunun ne olabileceğini söyleyebilir misiniz? Bir de soğutmada bir sıkıntı yok. Bilgisayarı iyi bir şekilde soğutabiliyorum.

Bilgisayar özellikleri:
  • Ekran kartı: GTX 1660 Ti.
  • İşlemci: i7-1075H.
  • RAM: 16 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır Forza, Overwatch vs. gibi yüksek sistem gerektiren oyunlarda sıkıntı yok onlar düzgün bir şekilde çalışıyor fakat böyle minecarft, LoL gibi oyunlarda sıkıntı çıkarıyor bazen ama sürekli değil.Eki Görüntüle 985584

İkisinden de eminim.

89 derece fazla bir değer. Termal macununu en son ne zaman yaptınız ve tozlarını en son ne zaman temizlediniz?

89 derece fazla bir değer. Termal macununu en son ne zaman yaptınız ve tozlarını en son ne zaman temizlediniz?
Lütfen yanlış bilgi vermeyin. Masaüstü değil bu laptop ki masaüstü işlemciler bile 80 derecelere ulaşıyor, geçenleri de var frekanslar yüzünden. 90-95 derece 10. nesil Intel mobil işlemciler için normal bir sıcaklık.

Lütfen yanlış bilgi vermeyin. Masaüstü değil bu laptop ki masaüstü işlemciler bile 80 derecelere ulaşıyor, geçenleri de var frekanslar yüzünden. 90-95 derece 10. nesil Intel mobil işlemciler için normal bir sıcaklık.
Oynadığı oyun LoL olduğu için anormal.

Normal olsa bile bu FPS düşürüyor. Sıkıntı bu. Ve düşük sistemli bir oyunda oluyor bu. Olmaması lazım.

Ayrıca hangi masaüstü LoL'de 80 derece oluyor çok merak ettim.

Görselde CPU kullanım yüzdesi ve frekans değeri yok ama LoL gibi bir oyun için fazla yüksek bir işlemci ısısı var. Diğer oyunlarda sıkıntı çıkmıyor olması enteresan o açıdan. CPU frekansını da ekleyin öyle bir bakalım. Şimdi girip baktım, oyun turbo frekansı destekliyor.
lol.png

Oynadığı oyun LoL olduğu için anormal.
Çekirdek frekansları ile ilgili çünkü. Biraz araştırın oyunda %100 yüke göre render vs. sıcaklıklar daha çok oluyor. Çünkü oyunda 10750H 4 GHz altına düşmüyor, tek çekirdek olarak da oyuna bağlı olmak birlikte 4.3 GHz'e çıkıyor. Doğal olarak bu frekanslardaki voltaj sebebiyle de bu sıcaklara ulaşıyor. LOL ve CS GO gibi oyunlarda maksimum sıcaklığı görebilirsiniz.
Ayrıca hangi masaüstü LoL'de 80 derece oluyor çok merak ettim.
LOL için demedim, ki olanlar vardır yüksek frekanslara çıkan yeni modeller özellikle.

İşlemci kullanımının %100 olduğu durumda 4 Ghz üstü çalışsa bu olabilirdi, %20 kullanımda bu ısı böylesi bir oyun için yine de yüksek. İşlemci %50 kullanılıyor demek, 2 Ghz'de çalışıyor demek olmuyor neticede. PUBG ve Valorant oyunlarını aynı frekansta oynamama rağmen PUBG'de 10 derece daha sıcak çalışıyor işlemci.

Geri
Yukarı