GTX 1660 Ti'den RTX 3060'a geçmek mantıklı mı?

T 1000

Hectopat
Daha fazla  
Şu an sahip olduğum laptopun özellikleri :

i7 9750H.
GTX 1660 Ti.
32 GB RAM - 16 GB Micron RAM ( içinde gelen) - 16 GB Kingston RAM.
1 TB M.2 SSD - 500GB Micron marka ( içinde gelen) - 500 GB Crucial P2.
1 TB WD Blue HDD

Şimdi birkaç sorum olacak

1- Elimdeki laptopa 12K veren var sizce bu paraya satmak mantıklı mı?

2-Şu an bu laptopa 12000 TL'ye bu laptopu satıp üzerine 8-9K TL koyup i7 11800H - RTX 3060 - 16 GB Ram - 500 GB SSD'li bir laptopa (Asus veya Gigabyte) geçmek ne kadar mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı soru işareti bende de vardı açıkçası. RAM hariç benzer özellikte bilgisayarlara sahibiz. 12. nesil 20k civarına 3060'lı makine gelirse upgrade i düşünüyorum. 11. nesil ya da ryzen 5 serisi alırsam hep aklımın bir ucunda 12. nesil kalacak.

Aynı soru işareti bende de vardı açıkçası. RAM hariç benzer özellikte bilgisayarlara sahibiz. 12. nesil 20k civarına 3060'lı makine gelirse upgrade i düşünüyorum. 11. nesil ya da ryzen 5 serisi alırsam hep aklımın bir ucunda 12. nesil kalacak.
Hocam 12 nesil gelme ihtimali yok. 20k civarına imkansız. Şu anki seriler bile 20K ya düşünce seviniyoruz 12 nesil gelene kadar dolar ne olacak belli değil.

Siz satıp mı geçmeyi düşünüyorsunuz yoksa yeni mi alacaksınız?

Haklısınız ama alıcı çıkmıyor mantığı olan adam bunun yerine gider RTX 3050Ti li laptop alır. Hemde 0.
Sizin sisteminizde depolama ve ram olarak zaten 3-4 bin TL civarında özelleştirme yapılmış. Satmayın, kalsın daha iyi. 17-18 binden aşağı verecekseniz, vermeyin.

3050Ti + 16 GB Ram + 1 TB SSD (Ekstra) konfigürasyonu ne kadar şu an? Bu sistemin maliyetini düşünün ve kendi sisteminizi ona göre değerlendirin.

Sizin sisteminizde depolama ve ram olarak zaten 3-4 bin TL civarında özelleştirme yapılmış. Satmayın, kalsın daha iyi. 17-18 binden aşağı verecekseniz, vermeyin.

3050Ti + 16 GB Ram + 1 TB SSD (Ekstra) konfigürasyonu ne kadar şu an? Bu sistemin maliyetini düşünün ve kendi sisteminizi ona göre değerlendirin.
Ben özelleştirmeye zamanında 1.5k verdim toplam. Sistem 1.5 senelik oldu. Bunlarıda göz önüne almak lazım. İşlemci 2 nesil geride. Kart 3 senelik.

Şimdi bu ekran kartı şimdi iyide 1 2 sene sonra ne olacak o belli değil ne de olsa bu kart şimdiden 3 senelik bir kart. Ekonominin gidişatı göz önüne alınınca ilerisi hiç parlak durmuyor. O yüzden şimdiden RTX bir karta geçip ilerde zamanla ufak ufak özelleşitrmeler yaparım diye düşünüyorum. O da beni rahat 4 sene boyunca üniversite zamanında götürür diye düşünüyorum. Şimdi cebimden 6 7k çıksın belki 1 bilemedin 2 sene daha ömrünü arttırır ama yeni pc almaya geldiğimizde giriş modeli bile 20-25k olabilir. 5 6 senedir kronik fakirleşmemiz bana bu kararın yerinde olduğunu söylüyor.

Ben özelleştirmeye zamanında 1.5k verdim toplam. Sistem 1.5 senelik oldu. Bunlarıda göz önüne almak lazım. İşlemci 2 nesil geride. Kart 3 senelik.

Şimdi bu ekran kartı şimdi iyide 1 2 sene sonra ne olacak o belli değil ne de olsa bu kart şimdiden 3 senelik bir kart. Ekonominin gidişatı göz önüne alınınca ilerisi hiç parlak durmuyor. O yüzden şimdiden RTX bir karta geçip ilerde zamanla ufak ufak özelleşitrmeler yaparım diye düşünüyorum. O da beni rahat 4 sene boyunca üniversite zamanında götürür diye düşünüyorum. Şimdi cebimden 6 7k çıksın belki 1 bilemedin 2 sene daha ömrünü arttırır ama yeni pc almaya geldiğimizde giriş modeli bile 20-25k olabilir. 5 6 senedir kronik fakirleşmemiz bana bu kararın yerinde olduğunu söylüyor.
Siz bilirsiniz. Ucuza vererek bir arkadaşımızı mutlu etmiş olursunuz ya da ticaretine yardımcı olmuş olursunuz, iki türlü de sizi ilgilendirir. Konuyu açarken fikrimizi almak istemişsiniz, bence zarar edersiniz ama siz aksini yapmak istiyorsunuz ve buna saygı duyarız tabiki. İyi forumlar.

Siz bilirsiniz. Ucuza vererek bir arkadaşımızı mutlu etmiş olursunuz ya da ticaretine yardımcı olmuş olursunuz, iki türlü de sizi ilgilendirir. Konuyu açarken fikrimizi almak istemişsiniz, bence zarar edersiniz ama siz aksini yapmak istiyorsunuz ve buna saygı duyarız tabiki. İyi forumlar.
Haklısınız hocam size katılıyorum ve ucuza verdiğimi kabul ediyorum zaten. Benim canımı sıkan bu bilgisayarla hiç barışmamış olmam. Her zaman bir hata, saçma sapan ısınma, gereksiz performans sorunları vs diye gider bu. Yani hani ben bu bilgisayarı sevmiyorum. Mühendisliği iyi değil. Yukarda demiştim ekran kartı iyi güzel ama işlemci bitik (aldığımdan beri). Şimdi işlemcinin önemli olduğu oyunlarda 60 FPS üstü verse valla sesimi çıkarmam oynarım ama kardeşim ortalama 65 FPS iyi güzel ama %1 ve %0.1 değerleri yerlerde sürünüyor.

Sizin aklınızdaki fiyat bu bilgisayar için 16-17K civarı değil mi? Ben alıcı ile konuşayım en iyisi büyük ihtimalle satın almaz. Almazsa da almasın. 2 ay önce alsaydı 11k'ya bende hemen üstünü tamamlayıp RTX 3060 laptopa geçmiş olacaktım.

Geri
Yukarı