GTX 670M Yanması

Monster 'ın tek parça satmaması kötü olmuş.

Fan konusuna gelirsek , evet yanan ekran kartını çıkardığımda fanlar max speed te çalışıyordu ve speedfan vs tarzı fan kontrol programları da işe yaramıyordu.Sonradan MSI forumlarından bir admin ücret karşılığı Unlocked BIOS temin etti ve BIOS'un tüm özellikleri değiştirilebilir kilidi kalkmış bir BIOS haline geldi.( 200-300 üzerinde değiştirilebilir ayar geliyor) Ayrıca neyi nasıl değiştirmem gerektiğini de söylerek yardımcı oldu ve fanlarım normalde olması gereken hale geldi.

Şu anda onboard ekran kartını kullanıyorum , kullandığı ram saysını 64 ten 1GB ye yükselttim ama açıkçası bir faydasını görmedim oyun felan oynanmıyor :)

Tam olarak hangi ekran kartını almam gerektiğini anladığımda yolun yarısına geleceğim sanırım.
Herhangi bir uyumluluk tablosu felan göremedim. Eski kartı şu olan , bu tip ekran kartları kullanabiilir diye.

ayrıca bana hangi forumlara bakmam gerektiği konusunda yardımcı olur musun ?

Fan konusuna gelirsek , evet yanan ekran kartını çıkardığımda fanlar max speed te çalışıyordu ve speedfan vs tarzı fan kontrol programları da işe yaramıyordu.Sonradan MSI forumlarından bir admin ücret karşılığı Unlocked BIOS temin etti ve BIOS'un tüm özellikleri değiştirilebilir kilidi kalkmış bir BIOS haline geldi.( 200-300 üzerinde değiştirilebilir ayar geliyor) Ayrıca neyi nasıl değiştirmem gerektiğini de söylerek yardımcı oldu ve fanlarım normalde olması gereken hale geldi.

Şu anda onboard ekran kartını kullanıyorum , kullandığı ram saysını 64 ten 1GB ye yükselttim ama açıkçası bir faydasını görmedim oyun felan oynanmıyor :)

Tam olarak hangi ekran kartını almam gerektiğini anladığımda yolun yarısına geleceğim sanırım.
Herhangi bir uyumluluk tablosu felan göremedim. Eski kartı şu olan , bu tip ekran kartları kullanabiilir diye.

Yurt dışından gtx850m bulabilirsiniz ve kendinizde takarsınız kolayca.

Yeni çıkan 900 'lü seri olmuyor sanırım ...
800'lü seriden sadece 850m modeli mi bilgisayarımla uyumlu yoksa 870m de takabilir miyim?

Nette kimsenin karşısına çıkmadı mı buna benzer karşılaştırma tabloları bugüne kadar ? :)

Yeni çıkan 900 'lü seri olmuyor sanırım ...
800'lü seriden sadece 850m modeli mi bilgisayarımla uyumlu yoksa 870m de takabilir miyim?

Nette kimsenin karşısına çıkmadı mı buna benzer karşılaştırma tabloları bugüne kadar ? :)

Gtx850m daha kolay bulunur diye söyledim işlemcin gayet yeterli daha üst seviye ekran kartlarını çok rahat kaldırır. Senin kart seçerken elinde bulunan mevcut ekran katına yakın güç tüketimine sahip bir kart bulman bu nedenle maxwell mimarili bir kart seçimi doğru olur. Bu yüzden kepler mimarili gtx870m almanız sizin yararınıza olmaz diye düşünüyorum. Yanlış düşünüyor olabilirim yanlışım varsa düzeltin lütfen.

MSI GT70 sahibiyim. Üzerindeki ekran kartını satmayı düşünüyorum. Üzerinde GTX780m var. Tabii burası yeri değil. Quadro ekran kartı almayı düşünüyorum ancak Türkiye' de bulamadım. Monster, Victor, MSI ile görüştüm. MSI diyor ki, sen al biz takarız yaklaşık 100 TL ye. Türkiye' de mobil ekran kartı bulmak gerçekten çok zor.
Bu arada birşey sorucam. Ekranda 3 tane yada 4 tane ölü pixel var. Pixel garantisi veriyor değil mi? Panelimi direkt değiştirirler diye düşünüyorum. Sizin başınıza geldi mi hiç?

Karşılaştırma olayı için, MXM slotuna bak, çipsetine bakabilirsin birde voltaj değeri çok önemli. Yakın değerler seçmelisin çok ısınmaması yada herhangi bir aksilik çıkmaması için.

Kendimce ufak çaplı bir araştırma yapıp aşağıdaki listeyi oluşturdum.
Umarım araştırmamda hata yapmışımdır çünkü aksi gibi benim ekran kartımın mimarisi farklı :(

Bu mimari farklılık tamamen engel mi _?
Benim GPU 40nm , yeni nesil seriler 28nm :cry:

EzmOoB.png

Mimari engel değil diye biliyorum ama moderatörler yardımcı olabilir. Sonuçta hepsi aynı soketi kullanıyor. Bu arada senin ekran kartın 75W güç tüketiyor.

Moderatörler konuya el attı ama maalesef başlığına el atmışlar sadece ...
Benim konuyu açmamdaki amaç ile yahut forum kullanıcılarından beklediğim yanıt ile yakından ilgisi olmayan bir başlık ile değiştirmişler. :)

Yardımların ve ilgin için teşekkürler.Sağlıcakla kal @Eray Eker

Güç değerleri yakın olması gerekir derken ne kadar yakın olmalı ? Mesela 970m 95 W güç tüketiyor 20 W fark var arada 670 ile ikisi değişir mi ? Bende değiştirmeyi düşünüyorum ama :)

Olabiliceğini düşünüyorum. Güç değeri yakın olmalı derken, voltaj değerleride çok önemli tabii ama soğutma olayı çok önemli. Şimdi o laptopun kasası ona göre tasarlanmıştır. Daha çok ısınan ekran kartı olursa sorun teşkil edebilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı