GTX 750 TI O.C üst sınırı nedir?

judgmennt

Kilopat
Yer
Bilecik
Ekran kartını 1 yıl idare etsin diye aldım ve tam güç kullanmak istiyorum. Daha önce hiç overclock yapmadım. Msi Afterburner programıyla oyunlarda ısı takibi yapıyorum ve 60 dereceyi geçmiyor. Overclock yapmakla ilgili bir kaç soru sormak istiyorum:
- Bu ekran kartının overclock üst sınırı nedir, kaça kadar yükseltebilirim ve garantiden çıkar mı ?
- FPS artışı ne kadar olur?
Kullanan ya da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.OC üst sınırı karttan karta değişiklik gösterir, sen core clock ve memory clock olan kısımları +15 +20 gibi arttır sonra teste sok herhangi bir sorun oluşmaz ise tekrar arttır bu şekilde üst sınırı bul ve sanırım kendi yazılımları ile yükseltme yaptı isen çıkmıyor garantiden.

2.FPS artışı uyguladığın OC kadar değişiklik gösterir fakat muazzam bir sonuç bekleme maksimum 8-10 fps.

GPU'dan GPU'ya değişir Overclock performansı bu sınırı kendiniz bulmanız gerekiyor.
Üst sınırın kaç olduğunu nasıl anlayabilirim ?
İnternette araştırdım belli bir hızları not ettim yavaş yavaş arttırarak 200 Core Clock 500 Memory Clock değerinde sorun olmadığını anladım. Biraz daha arttırınca oyunlarda görüntü gidip gelmesi gibi sorunlar oluyor. Kısacası böyle mi anlaşılır üst sınırı yoksa herhangi programla her arttırışımda test ederek de anlayabilir miyim ?
Ek olarak mesela bir anda çok aşırı overclock yaparsak ekran kartı bozulur mu ? Yani bir anda Msi Afterburnerın son sınırlarını vererek overclock yaptık ekran kartı ısıdan kendini kapatır mı yoksa bozulur mu ? Bunu merakımdan soruyorum deneme cesaretini gösteremedim. :)

Evet herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda bu sınırı aştığınızı gösterir.Test aracı olarak Furmark öneririm gerçekten ekran kartını sınırlarına kadar zorlayan benchmark programı.

Üst sınırın kaç olduğunu nasıl anlayabilirim ?
İnternette araştırdım belli bir hızları not ettim yavaş yavaş arttırarak 200 Core Clock 500 Memory Clock değerinde sorun olmadığını anladım. Biraz daha arttırınca oyunlarda görüntü gidip gelmesi gibi sorunlar oluyor. Kısacası böyle mi anlaşılır üst sınırı yoksa herhangi programla her arttırışımda test ederek de anlayabilir miyim ?
Ek olarak mesela bir anda çok aşırı overclock yaparsak ekran kartı bozulur mu ? Yani bir anda Msi Afterburnerın son sınırlarını vererek overclock yaptık ekran kartı ısıdan kendini kapatır mı yoksa bozulur mu ? Bunu merakımdan soruyorum deneme cesaretini gösteremedim. :)
Ekran kartına voltaj vermeden bir overclock yaptığınızda zarar gelmez gelse bile yüksek ihtimal garantiye giricektir, overclockun başarız olduğunu nasıl anlarsınız, ekranda Artifact'e benzer görüntü bozulmaları meydana gelir.

Ekran kartına voltaj vermeden bir overclock yaptığınızda zarar gelmez gelse bile yüksek ihtimal garantiye giricektir, overclockun başarız olduğunu nasıl anlarsınız, ekranda Artifact'e benzer görüntü bozulmaları meydana gelir.
Voltaj vermek zorunda kalıyorum yoksa ekran kartı çalışmayı durdurdu gibi bir hata geliyordu.
Evet herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda bu sınırı aştığınızı gösterir.Test aracı olarak Furmark öneririm gerçekten ekran kartını sınırlarına kadar zorlayan benchmark programı.
Kaç dakika test etmeliyim ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı