GTX 970 mi? R9 390 mı?

Pesimistik

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Banka
Merhaba arkadaşlar. AMD tarafında R9 390 ların çıkması ile piyasa yine kızışmaya başladı. Yeni ekran kartı almayı bekleyenler (benim gibi :) ) aralarında pek fiyat farkı olmadığı için GTX 970 ve R9 390 modelleri arasında kalabiliyor. Ama fiyatları hemen hemen aynı olduğu halde R9 390 8GB ve 512 Bit olarak çıktı. Bu da çok büyük bir artı oluyor.

MSI R9 390 GAMING 8GB GDDR5 512Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

MSI GTX970 GAMING GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı

Sizlerin de fikirlerini almak ve yeni kart almayı düşünenlere fikir vermek adına yorumlarınızı bekliyorum.

Kartları performans olarak karşılaştığımızda bazı oyunlarda GTX 970 ufak farklarla geçiyor, bazılarında kafa kafaya ilerliyorlar, bazılarında ise R9 390 ufak ya da yüksek farklarla geçiyor. Yüksek farklar derken, bazı oyunlarda ve belli sahnelerde 10 FPS kadar olabiliyor. Şimdi bu durumda ortalama olarak tüm oyunları hesaba katarak çok ufak bir fark (4 FPS civarı) ile R9 390 önde geliyor. Diğer bir yandan R9 390'ın GTX 970'e göre eksilerine bakarsak öncelikle güç tüketimi geliyor. Fakat burada güç tüketimi fazla derken elektrik faturasından bahsetmiyorum. Güç tüketimi fazla olduğu için kart GTX 970'e göre daha sıcak çalışıyor. Bu yüzden O.C gibi imkanlar daha kısıtlı. Diğer taraftan kararı vermenizde hangi oyunları oynadığınız ve Nvidia Geforce Experience gibi yazılımları isteyip istemediğiniz rol oynayacaktır. Son olarak net bir şey söylemek gerekirse 1080P için alıyorsanız bana kalırsa GTX 970 alıp geçin fakat üstünde bir çözünürlük için alıyorsanız R9 390 tercih edebilirsiniz. Bunun yanında oynadığınız oyunları da belirlerseniz kesin bir karar verebilirsiniz.

@Adion RAM kullanımı olarak kıyaslarsak R9 390 ekran kartını çok daha rahatlatıyor diyebiliriz ama. Özellikle GTA V gibi oyunlarda (ki grafiklerini hiçbir zaman tatmin edici gelmemiştir bana) uzun süreli oynanışta avantaj sağlayacağını düşünüyorum.

@FurkanEmir41 Güç tüketimi olarak AMD GPU ların genel bir dezavantajı var. Fakat DX 12 desteği olarak bir farkı olacağını düşünmüyorum. Çünkü güncel kartlar ve direk DX 12 desteği ile geliyor iki üründe.

@Pesimistik Uzun süreli oynanışta avantaj sağlayacağını sanmıyorum. Çünkü örnek vermek gerekirse GTX 970 zaten ileride Ultra ayarlarda oyun oynatamayacağından VRAM sorunu da olmayacak. Yani VRAM'ı zorlamak için ayar açmanız lazım ancak ileride GPU gücü yetmediğinden zaten o ayarları açamayacaksınız. Bu yüzden de belki de belleği tam olarak bile kullanamayacaksınız. Tabii ki yine karar sizin, kullanacak olan sizsiniz. :)

R9 390 Directx 12'ye tam destek veriyor mu bilmiyorum fakat bundan önceki kartları vermiyordu. GTX 970 ise tam destek veriyor. Performans bakımından ikisi de aynı diyebiliriz. Belki R9 390 bir tık daha öndedir bilemiyorum. İzlediğim test videosunda ikisi de sürekli birbirini geçiyordu. Onun dışında R9 390'ın farkı VRAM. Fakat gerek yok diye düşünüyorum. Zaten 4K için yetersiz bir kart. Yani kullanılamayacak belleğe para vermenin anlamı yok. Onun dışında GTX 970'in mimarisi daha sağlam. O yüzden 970. AMD GCN Mimarisinde DirectX 12 Desteğini Duyurdu | Technopat

@Adion @adn1925 bilgi için teşekkür ederim. Konuyu açmamın sebebi tercihi doğru yapabilmek için sizlerin fikirlerini almak ve bu bağlamda başkalarına da fikir verebilmek. Şimdiye kadar CPU ve GPU olarak hep AMD tercih ettim. Memnun olduğum yönleri haricinde eksi olarak güç tüketimi ve buna bağlı olarak ısı sorunları özellikle bu aylarda can sıkıcı düzeyde oluyordu. Şimdi ise imzamdaki sisteme geçtim ve tek eksiğim GPU kaldı. Asus GTX 970 almayı düşünüyordum ama R9 390 ile ikilemde kaldım. Fiyat olarak neredeyse aynılar. Bu yorumlardan sonra tekrar Asus GTX 970 için bütçeyi düşünmeye başlayacağım sanırım :)

Merak etmeyin pişman olmazsınız. Bu yaz sıcaklarında GTX 970 bile stok fan hızında 70 dereceyi görüyorum R9 390'ı düşünemiyorum. :) Neyse hayırlı olsun, güle güle kullanın. :)

R9 390'da 16 GB VRAM olsa bile bu özelliği GTX 970'e karşı herhangi bir üstünlük sağlamıyor. 4 GB VRAM'den sonrasını zorlamak için MSAA gibi ayarları sonuna kadar köklemek yada 4k çözünürlükte oynamak gerekiyor. İki kartta bu ayar ve çözünürlüklerde 30 FPS'nin altında değerler vereceği için ayar kısılmak zorunda kalınacak, haliyle VRAM kullanımı düşecektir. Yani GTX 970 düşük güç tüketimi(bu sayede daha serin çalışması), daha yüksek overclock potansiyeli ve NVIDA yazılım desteği ile her türlü daha avantajlı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı