GTX 970 mi? R9 390 mı?

Benim fikrim ise MSI R9 390 ekran kartı bahsedildiği kadar çok ısınmıyor, hatta bazı oyunları oynarken MSI GTX 970' den daha serin çalışıyor. Yaz ayında GTA V gibi ağır oyunu en fazla 75 derecede çalışıyor. Bana kalırsa R9 390 tek eksisi biraz fazla güç tüketimi. Ama fiyata gelirsek ve performansla karşılaştırırsak R9 390 3-4 FPS daha fazla alıyor ve aralarında 73 TL gibi bir fark var. Bence MSI R9 390 alınmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Adion kıyaslama yapıldığında AMD bir ekran kartı Nvidia kadar serin olamaz asla. Yalnız R9 390 almak için bir hayli araştırma yaptığımdan şöyle bir açıklama yapma gereği duydum. Asus R9 390 DC3 teknolojisi ile birlikte Nvidia chipsetli kartlarla kıyaslandığında yükte 3-5 derece fark etmekte. Ama MSI R9 390 için aynı şeyi söyleyemem. AMD bu kafayla gittiği sürece de Nvidia güç tüketimi ve ısı değerleri olarak üstünlüğünü korumaya devam edecektir.

@Pesimistik Serin olamayacağını bildiğimden kaynak istedim zaten. Bu arada Technopat'ın Asus DC3 R9 390 incelemesini izlerseniz orada 80 küsür dereceleri çıkıyor. Hatta MSI karttan daha serin çalışıyor.

Konuyu biraz hortlatmak gibi olacak ama AMD ekran kartlarını o kadar görmeyin. Yok çok enerji harcıyor, yok çok ısınıyor. Bunlar hikaye. Recep Baltaș'la Ali Güngör 550W PSU ile R9 390X oyun testi yaptılar. Gtx 970'de yükte 370W güç harcıyor. TDP'ye bakıp konuşmayın.

Screenshot_2016-02-09-23-00-37.png

Bunlar da ısı değerleri. Msi R9 390 neredeyse aynı Gtx 970'le.

Son düzenleyen: Moderatör:
@H10RuS13 O kadar görüyorum. Çünkü Maxwell kartlara göre iki kata varana güç tüketimine ve daha yüksek ısıya sahipler. Ayrıca GTX 970 hiçbir şekilde yükte 370W harcayamaz. Komple sistemdir. Öyle bir yükte R9 390'ın daha fazla harcayacağını neredeyse sokaktaki insana sorsak bilir. Bu arada testin gerçeklik payı olduğunu düşünmüyorum. Olsa bile karşılaştırılırken marka bazında karşılaştıracaksınız. Örneğin orada MSI R9 390 verilmişse GTX 970'de de MSI modeline bakacaksınız.

Isınma değerleri, verdikleri FPS değerleri ve fiyatları hemen hemen aynı ama benim gönlüm orada 8 GB 512 bitlik ekran kartı varken 3.5+0.5 GB 256 Bit'lik, CW sorunu çıkma ihtimali yüksek olan bir ekran kartını almaya el vermiyor. Nvidia'dır, yazılım desteği daha iyidir, enerji tüketimi daha düşüktür, VRAM değeri her şey değildir tamam ama ben psikolojik olarak 8 GB 512 Bit R9 390(X) alırdım. GPU Render alırken de fazla VRAM etkili olacaktır

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı