GTX 970 Sistem oyunlarda ani FPS düşüşü

ShutdownTR

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle PC’den bahsetmek gerekirse;

GTX 970

1TB HDD

750GB (Samsung marka eski bir HDD)

i7 2700k 3.50GHz CPU

16GB RAM (DDR3 olması lazım frekansını bilmiyorum ama kötü RAM'ler değiller)

Başıma neler geldiğini başından itibaren anlatacağım. Bilgisayarımda ısınma sorunu vardı ve biraz da RAM'i yükseltmek istiyordum. Thermaltake'in işlemci fanını aldım, içinden çıkan termal macunu sürüp taktım. Ama takma işleminde biraz fazla zorladım anakartı. Kırılmasından baya bir korktum, biraz fazla büküldü anlayacağınız. Ardından RAM'leri çıkarıp yeni RAM'leri taktım. Ama sorun şu ki RAM'leri takarken de anakart baya zorlandı. Asus'un çok eski olmayan anakartını kullanıyorum. Bileniniz vardır Asus'un Memory OK denen bir olayı var. Hala ne işe yaradığını çözebilmiş değilim. Onu halletmeye çalışırken RAM soketlerini çok zorlamıştım biraz hasar almış olabilir ama emin değilim. Buraya kadar bu şekilde. RAM'leri ve fanı hallettim ve PC'ye temiz bir format attım. Ne olduysa bundan sonra oldu. PC'de her şey artık yavaş çalışmaya başlamıştı. Örnek olarak Rainbow Six Siege de yaşadığım FPS dropları verebilirim. Ya da Bioshock 1 gibi eski bir oyunun 50 FPS'e kadar düştüğünü söyleyebilirim Önce RAM'lere yordum bunu. Fakat Windows’un bellek testini yaptığım zaman hiçbir arıza ile karşılaşmadım. Bunu yazdıktan sonra tekrar kontrol edeceğim hatta. Sonra işlemciye yordum belki ısınıyordur vs diye fakat genellikle 30-40 derece arası git gel yaşıyor en fazla 50-60 oluyor, zaten kasada 9 tane fan var. En son da aklıma HDD geldi fakat onu da HD Tune pro ile test ettiğim zaman hiçbir sıkıntı göremedim (büyük ihtimalle zaten SS'ini atmış olurum). Anlayacağınız sorunun kaynağını bulamadım. Eskiden tıkır tıkır çalışan makine şimdi deliler gibi FPA drop yiyor. En eski oyunlarda bile FPS drop yaşayabiliyorum. Grafik ayarları ister en düşükte olsun ister en yüksekte illaki FPS drop oluyor. Ekran kartı soketini de RAM'i takar iken biraz zorlamıştım. Lütfen yardım edin 9 aydır bununla uğraşıyorum gerçekten yardıma muhtacım. FPS drop da öyle normal bir şekilde olmuyor. Mesela Rainbow Six'in menüsündeki tuşlar arasında hızlıca mouse'u gezdirirken oyunun yavaş yavaş takıldığını görüyorum, veya oyunda çok ani hareketler yaparken 120 FPS'den 40 FPS'ye kadar düştüğünü görüyorum. Gerçekten çok garip. Bunun ile alakalı video kaydedip linkini atacağım buraya.
Taslak 1.png
Taslak 2.png
Taslak 3.png

Sorunun kaynağını buldum arkadaşlar. CPU dar boğaz yapıyomuş ;(. PC çok ısınıyordu. En son baktım 70 dereceye gelmişti. Büyük ihtimal çok sınınca frekansı düşürüyor, o yüzden dar boğaz yapıyor. Oyunun tam kasmaya başladığı anlarda görev yöneticisine bakınca gördüm. Peki ben bunu nasıl halledebilirim. PC de thermaltake in kaliteli bir fanı ve 8 fan daha var. Thermal macunu yenilesem ne kadar derece değişir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı