GTX 980 ve i7 5820K sistem yükseltme

Atlas24

Centipat
Technopat'ı YouTube üzerinden uzun süredir takip etmekteyim fakat foruma yeni üye oldum, dolayısıyla herkese merhaba...

Sizleri rahatsız etmemin sebebi; elimde bulunan mevcut sistemi satmak veya güncellemek. Yaptığım iş render üzerine. Adobe After Effects, Premier Pro, Photoshop, ıllustrator gibi programları oldukça üst seviyede projeler ile neredeyse tüm gün kullanmaktayım fakat iş yüküm arttı, çalıştığım projeler yükseldi ve sistem kısmen de olsa yetmemeye başladı. Tavsiyelerinize ihtiyacım var; güncellemek mi, satıp yenilemek mi? Satsam diyorum; ne kadara satabilirim bu sistemi, güncellesem de neresine ne ekleyeceğimi bilemedim açıkçası. Bu konuda oldukça cahilim. Değerli vaktini ayırıp ilgilenen herkese çok teşekkür ediyorum.

ASUS X99-A Intel X99 Soket DDR4 3200 Mhz Anakart
Asus GTX980 ROG POSEIDON PLAT GDDR5 4GB 256BIT DX12 Nvidia Geforce
Intel i7 5820K Soket 2011 V3 6 Çekirdekli 3.3 GHz 15MB Ön Bellek 140w İşlemci
GSkill 16GB 4X4 Ripjaws DDR4 2400 mhz
Thermaltake Core V51 Bronze 750W Pencereli Siyah Kasa
Coolermaster Hyper 612 İşlemci Soğutucu
WD 3.5’’ 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200 Rpm 64MB Cache Hard disk
Samsung 128 GB SSD (Okuma 550mb / Yazma 470mb)

not: Donanım detaylarını görmek isteyenler için bulabildiğim Vatan Bilgisayar linklerini ekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, sistem bence ekran kartı ve işlemci hariç hala güncelliğini koruyor. Meslektaş sayılırız ben de video editörüm. Kullandığınız programlar grafik kartına çok yükleniyor. Projeler şiştikçe GTX 980 yetersiz kalıyordur. Eğer kasanın genel anlamda deformasyonu yoksa benim tavsiyem işlemci - anakart - ekran kartını değiştirmek olacaktır. Kullandığınız anakart aslında gayet iyi ancak kendi sitesinden baktığımda en fazla 6.nesil intel işlemcileri destekiyor. İşlemciyi 8.nesil ve üzerine revize etmek için anakartı da değiştirmek gerekecek. Ekran kartı olarak da RTX 2060 önerebilirim. Bu haliyle 3 parçayı değiştirip sistemi güncellemek 7.500 8.000 lira gibi bir bütçe tutacaktır. İleriye dönük bir sistemi sıfırdan toplamak bugünkü dolar kuruyla minimum 15 bin liraya mal olur. Video - Grafik işleri yapan birinin i7 8700'den aşağı bir işlemci kullanması işleri yoracaktır.

2.el fiyat konusunda pek iyi değilim ama 3500 TL civarına satmaya çalışın bence. İsterseniz parça satışı (Bence daha mantıklı) da yapabilirsiniz. Sonra size önerim,
-X570 bir anakart
-Bütçeye göre 3700X-3900X
-RTX 2060S ve üstü kartları önerebilirim. Ayrıca AMD işlemci önerdiğimden yüksek Mhz'e sahip (Min. 3000Mhz) Ram öneririm. Kusura bakmayın link bırakamıyorum şu anda.

Hocam görünene göre sisteme ekleyebilecekleriniz 4x4 GB ram, 2. bir GTX 980 veya elinizdekini satıp RTX 2060S muadili bir kart. Eğer komple satmayı düşünürseniz ve 980'in 1650S ile kafa kafaya olduğunu düşünürsek, 4500 civarı gidebilir. Çünkü sisteminiz hâlâ güçlü bir sistem.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı