GTX1650 Ti sistemde ısınma, FPS düşüşü ve garip sesler

psovial

Yoctopat
Daha fazla  
Selam açık açık her şeyi anlatmak istiyorum oyun oynarken GPU derecesi 86'dan aşağı inmiyor, bunlar fazla ağır olmayan oyunlar en azından sistem gereksinimlerine baktığım kadarıyla, boş zamanlarımı birkaç oyunla geçiriyordum ancak şu an sadece video izleyebiliyorum herhangi bir zarar gelmesin diye, Dead by Daylight diye genel olarak oynadığım bir oyun vardı rahatlıkla 100 120 FPS'e kadar çıkıyorum ancak bir anda 1 FPS'e düşüyor sadece oyun değil tüm bilgisayar, bildiğiniz garip sesler çıkıyor PC'ye dokunduğumda ise yanıyor, hani 4 5 kere olunca sildim oyunu tamamen herhangi bir şeye zarar gelmesin diye, ardından birkaç oyun daha aradım, Fortnite'i denemek istedim (3 saniyelik drop ardından ise çok değişik ses geliyordu cızırtılımı desem ne desem bilemiyorum drop geçtiği an seste gidiyordu) ama PC yine fena halde ısınıyor (86 derece sabit kalıyor) sesler çıkıyor(sadece oyun oynadığımda) kapatmak zorunda kalıyorum internette uyguladığım ısınma olaylarını güzelce takip ettim değişiklik çok da yaramadı, aynı 86 derece belki de ben fazla kafaya takıyorumdur, şimdiden teşekkürler

Sistemimi yazayım belki faydası olur.

Intel Core i7 10750H​

16 GB RAM​

GTX 1650 Ti​

512 GB SSD​

Bu arada kusura bakmayın bilgisayarın markasını yazmamışım IdeaPad Gaming 3 15IMH05

Son düzenleme:
Selam açık açık her şeyi anlatmak istiyorum oyun oynarken GPU derecesi 86'dan aşağı inmiyor, bunlar fazla ağır olmayan oyunlar en azından sistem gereksinimlerine baktığım kadarıyla, boş zamanlarımı birkaç oyunla geçiriyordum ancak şu an sadece video izleyebiliyorum herhangi bir zarar gelmesin diye, Dead by Daylight diye genel olarak oynadığım bir oyun vardı rahatlıkla 100 120 FPS'e kadar çıkıyorum ancak bir anda 1 FPS'e düşüyor sadece oyun değil tüm bilgisayar, bildiğiniz garip sesler çıkıyor PC'ye dokunduğumda ise yanıyor, hani 4 5 kere olunca sildim oyunu tamamen herhangi bir şeye zarar gelmesin diye, ardından birkaç oyun daha aradım, Fortnite'i denemek istedim (3 saniyelik drop ardından ise çok değişik ses geliyordu cızırtılımı desem ne desem bilemiyorum drop geçtiği an seste gidiyordu) ama PC yine fena halde ısınıyor (86 derece sabit kalıyor) sesler çıkıyor(sadece oyun oynadığımda) kapatmak zorunda kalıyorum internette uyguladığım ısınma olaylarını güzelce takip ettim değişiklik çok da yaramadı, aynı 86 derece belki de ben fazla kafaya takıyorumdur, şimdiden teşekkürler

Sistemimi yazayım belki faydası olur.

Intel Core i7 10750H​

16 GB RAM​

GTX 1650 Ti​

512 GB SSD​

Bu arada kusura bakmayın bilgisayarın markasını yazmamışım IdeaPad Gaming 3 15IMH05
Öncelikle oyun esnasında sistem bilgilerini ölçmen belli bir fikir verebilir tavsiyem ''msi afterburner'' uygulamasıdır. Resim kaydı veya video olarak atabilirseniz yardımcı olabiliriz

Herhangi bir yorumda bulunmucam. Laptop tarafında 95 derecede çalışan herhangi bir GPU'ya rastlamadım. Hele GTX 1650 Ti giriş seviyesi mobil bir GPU olarak 86 derecede çalışması imkansız. Burada biri bir şey söyleyince doğru kabul edilmesi için illaki birkaç kişinin de hak vermesi gerekiyor sanırım. Gidin araştırın kardeşim.
Gayet bilgiliyim bu konuda. İstersen en takoz kartı tak leptopa ne farkediyor? Hava akışı 0 + arkadaş leptopu temizlemedi belki. O yüzden 86 Derece gayet normal :D 86 derecenin hiçbir zararıda yok zaten :D. 40Watt diyorsun hala ya.

Bu söylediğiniz çok minimal bir şekilde olur. Direkt olarak etki etmez. Eğer böyle bir şey olsaydı işlemci stres testinde ekran kartı da bir hayli ısınırdı. Ama en fazla 2-3 derece artacaktır sıcaklığı. Tabi burada sağlıklı bir hava sirkülasyonu ve kaliteli bir termal macun kullanıldığını varsayarak konuşuyorum.
Haklısın çok fazla etken var.

Gayet bilgiliyim bu konuda. İstersen en takoz kartı tak leptopa ne farkediyor? Hava akışı 0 + arkadaş leptopu temizlemedi belki. O yüzden 86 Derece gayet normal :D 86 derecenin hiçbir zararıda yok zaten :D. 40Watt diyorsun hala ya.
40 değil 50 watt. 86 derecede sürekli çalışması ekran kartının çipini soğuk lehime düşürme riskine sokar. Yani zarar vermez değil verir. Ekran kartları neden bozuluyor sanıyorsunuz.

40 değil 50 watt. 86 derecede sürekli çalışması ekran kartının çipini soğuk lehime düşürme riskine sokar. Yani zarar vermez değil verir. Ekran kartları neden bozuluyor sanıyorsunuz.
86 Derece soğuk lehime sokmaz. Eğer soksaydı bütün AMD kartları şuan patlamış olurdu / RTX 3xxx seriside patlamış olurdu. Çünkü GDDR6X Memory'leri 105C'de çalışıyor. Ve GDDR6X'ler BGA yoluyla lehimli PCB'ye. Eeee o zaman neden bunlar soğuk lehime düşmüyor ?

86 Derece soğuk lehime sokmaz. Eğer soksaydı bütün AMD kartları şuan patlamış olurdu / RTX 3xxx seriside patlamış olurdu. Çünkü GDDR6X Memory'leri 105C'de çalışıyor. Ve GDDR6X'ler BGA yoluyla lehimli PCB'ye. Eeee o zaman neden bunlar soğuk lehime düşmüyor ?
Bana o kadar yüksek sıcaklıklarda çalışan bir ekran kartının test videosunu atar mısınız?

Birsürü kullanıcı böyle kullanıyor. Google'a GDDR6X temps yazarsan birsürü bulabilirsin.

Bir kaç örnek ;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buda GN videosu. Steve bile diyor Memory sıcaklıkları çok fazla diye.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Buda AMD'nin GPU Junction sıcaklığı 110C için yaptığı açıklama. 110 derece çalışması normal diyor kısacası.

Son düzenleme:
Birsürü kullanıcı böyle kullanıyor. Google'a GDDR6X temps yazarsan birsürü bulabilirsin.

Bir kaç örnek ;

Buda GN videosu. Steve bile diyor Memory sıcaklıkları çok fazla diye.

Buda AMD'nin 110C için yaptığı açıklama. 110 derece çalışması normal diyor kısacası.

Ben sizin neden VRAM'lerin sıcaklığından bahsettiğinizi anlamadım. Konu sahibi arkadaş 86 derece diye ekran kartı çip sıcaklığından bahsediyor. Çok ilginç bir kafadasınız. Ayriyeten bu attıklarınız mobil GPU'lar değil. Söylediklerinizden hiçbir şey anlamadım.

Daha fazla konuşmaya pek gerek yok. @psovial arkadaşım eğer bilgisayarın termal macun değişimi, temizliğini yapmadıysan önce onları halletmen gerekiyor. Tavsiyem fanlı bir laptop standı alman, bu hava sirkülasyonunu sağlayacaktır. Bunları yaptıktan sonra bile aynı şekilde sorun yaşarsan bir servise göndermeni tavsiye ederim.

Ben sizin neden VRAM'lerin sıcaklığından bahsettiğinizi anlamadım. Konu sahibi arkadaş 86 derece diye ekran kartı çip sıcaklığından bahsediyor. Çok ilginç bir kafadasınız. Ayriyeten bu attıklarınız mobil GPU'lar değil. Söylediklerinizden hiçbir şey anlamadım.
Evet çok ilginç bir kafadayım gerçek anlamda :D Soğuk lehime düşer diyorsun ya o yüzden attım. Leptop'taki gpular lehimsiz mi? Veya leptoptaki Memory'ler lehimsiz mi? Çok bilgisizsin bu konuda bir an önce bilgilenmen dileğiyle :D.

Geri
Yukarı