GTX660 Kapanma sorunu

KaanTum

Hectopat
Merhaba arkadaşlar yeni bir sistem topladım(ekran kartı ve kasayı 3 ay önce aldım fakat oyun için kullanmamıştım) malesef oyun oynarken PC kendine reset atıyor.Mesela Next Car Game adlı oyunu oynarıken oyunun kendi ayarlarında sorun yoktu fakat grafikleri yükseğe getirip VSYNC' yi açınca 30fps ye düşüyor ve yarışa başladıktan birkaç saniye sonra reset atıyor.Ekran kartı fanı maximum %49(99 Yük aldındayken) sıcaklığıda 60 derecelere ulaşmışı(Bu oyun için söylemiyorum) böyle ikende bazen kapanıyordu.

Sistem özelliklerim:
Lütfen yardım edin genellikle sorunun ekran kartı olduğuna yönelik yazılar okudum hala garantisi var. Ya da Win7 nin fan ayarlarını otomatik yaptığı vs. gibi yazılar gördüm,yardımcı olursanız sevinirim.

O kartın içindeki çip 98 derece sıcaklığa kadar çalışabilir. Bence oyundan kaynaklı bir problem gibi duruyor. Başka oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorsan kartta bir problem olabilir, yaşamıyorsan sanırım sorun oyundan kaynaklı bir yazılım problemi.

Eğer güç kaynağın az güç veriyorsa reset atabilir bilgisayar. Aslında her şeyden kuşkulanabilirsin ? Yazılımsal da olabilir, donanımsal da. Kesin anlamak için teknik servisin bakması lazım.

Ekran kartının son sürüm sürücüsünü indirip dene, olmadı en son çare bilgisayara bir format atıp öyle dene.

Win7 bios fan ayarlarını kendi kontrol ediyor gibi birşey okudum doğrumudur? Birde kasayı böylece aldığım yere götürsem alıp bakarlarmı yoksa sadece ekran kartını ayrımı götüreyim?

Sadece ekran kartını götürürsen ona bakarlar doğal olarak ama kasayı götürürsen kasadaki diğer parçaları da çıkartıp kontrol ederler sorun kartta değilse. Monitör hariç sen kasayı götür komple ama ekran kartı sürücünü güncellemeyi denedin mi hiç? Denemediysen şu aşağıdaki linkten işletim sistemini seçip indir.

GTX 660 ise onu, GTX 660Ti ise ürün kısmını değiştirip uygun sürücüyü indir.

Sürücüleri Yükle | NVIDIA

123.jpg

Bios'tan kendi fanları kontrol ediyor olayını bilmiyorum. Kart ısındıkça fanlar kendiliğinden dönüş hızını yükseltiyor normalde.

Teşekkürler Nvidia Experince programından kontrol ettim gözükmüyordu senin attığın linkteki son güncellemeyi yüklüyorum şuan

Yalnız kart 67 derece olunca fanın %51 ile dönmesi garip geliyor bana

Isındıkça yüzde artar doğal olarak. Bende GTX 750Ti kullanıyorum kart maksimum 73 dereceye kadar ısınıyor oyundayken ama kapanma sorunu yaşamadım hiç yada kasma, takılma. Fanların yüzdesini kontrol etmedim ama ısındıkça fan devir hızı artıyor, kasadan gelen sesinin artışından anlıyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı