GTX970 ve RTX2060 Aynı FPS'i Veriyor

HeyLut

Decapat
Arkadaşlar merhaba,

Dün aşağıdaki cihazı satın aldım:

Bugün kurulum yaptım. Ve konfigürasyonu aşağıdaki şekilde olan masaüstü bilgisayarımla Witcher 3 FPS değerlerini karşılaştırdığımda sonuçların hiç iç açıcı olmadığını gördüm.
Anakart: Asus H81-Plus
İşlemci: Intel Core i5-4460
RAM: 8GB (2x4) Kingston Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9
Ekran Kartı: MSI GTX970 GAMING 100ME
Depolama: Kingston HyperX Fury 3D 128 GB SSD + WD 3.5" 1TB Caviar Green HDD
Kasa: Zalman Z3 Plus
Güç Kaynağı: High Power 600W 85+ Bronze

Afterburnerdan aynı sahne için aldığım değerleri de buraya bırakıyorum: Ultra, Hairworks Off
970.png

GTX970'li masaüstü

Asus.png

RTX2060'lı laptop

Burada benim dikkatimi çeken durum laptopta GPU kullanımının çok düşük seviyede olması. Masaüstü GPU'nun tüm gücünü kullanırken laptop sadece %66 kullanıyor. Laptopın tam gücünü kullanmasını nasıl sağlayabilirim? Güç seçeneklerinden yüksek performansa getirdim. NVIDIA Kontrol Paneli'nden yüksek performansı seçtim ama sonuç hala aynı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? 8000 lira para verdim cihaza zar zor. Umarım sıkıntısız kullanabilirim. Desteğinizi bekliyorum.

Desktop işlemcilerde mobilde olduğu kadar thermalthrootling yok. 3750H sürekli tam performansta çalışabileceğini sanmıyorum. Olsa olsa 5-10 FPS fark eder görsellerde de o şekilde zaten.

Hocam ekran kartını zorlayacak bir oyunda deneyebilir misiniz? Aynı cihazı düşünüyorum çünkü 2. Olarak

Laptoptaki RTX2060 mobil kart. Desktop karttaki performans ile alakası yok. Ryzen mobil işlemcisi ile i5 4460 ile en iyi ihtimalde başa baş olur. Bir sorun yok.

Mobil platformun hüsran verici kısmına hoş geldiniz :)
Mobil RTX2060 Witcher 3 ortalama FPSini buradan görebilirsiniz:
witcher3.png
Bu da farklı bir videodan Witcher 3. GPU kullanımı olması gerektiği gibi %99. FPS değeri de buna mukabil bir şekilde yüksek.
2.png
Yani bu kartın gücü bu değil arkadaşlar. O kadarını biliyoruz. GPU'nun tam kullanılmasını sağladığımızda FPS değerinin de yukarıdaki seviyelere geleceğini düşünüyorum.

Hocam ekran kartını zorlayacak bir oyunda deneyebilir misiniz? Aynı cihazı düşünüyorum çünkü 2. Olarak
Mesela hangi oyun hocam?

@HeyLut, mobil tarafta pilde oynamayacaksanız aynı olur, adaptöre bağlı oynarsanız değerler normalleşecektir, bazı oyunlarda böyle olabilir, kasıntı yapmaya gerek yok ama masaüstüne göre mobildeki kartlar daha fazla kafa ağrıtabiliyor.

@HeyLut, mobil tarafta pilde oynamayacaksanız aynı olur, adaptöre bağlı oynarsanız değerler normalleşecektir, bazı oyunlarda böyle olabilir, kasıntı yapmaya gerek yok ama masaüstüne göre mobildeki kartlar daha fazla kafa ağrıtabiliyor.
Hocam adaptöre bağlı oynuyorum zaten. Ona rağmen böyle değerler.

Battlefield V deneyebilirsiniz.
Maalesef elimde yok. Torrentten indirmem lazım. Uzun iş indirmesi de. Internetim pek iyi değil şu an. GTA V deneyeceğim bir de.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı