GTX980 vs GTX780 Ti

Fatih Çakmak

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben bir sistem toplamaya karar verdim yaklaşık 4000-4500 TL olacak şekilde sırf oyun&render amaçlı bir sistem toplayacağım fakat aklımda yeni ekran kartlarının çıkmasıyla bir çok soru türedi.
Öncelikle ekran kartı markası NVIDIA olacak nedeni ise izlenimlerim sonucunda NVIDIA bir ekran kartı AMD bir ekran kartından daha iyi performans veriyor. Gelelim soruya: GTX980 4gb 256 bit bir ekran kartı mı daha iyi performans verir, yoksa GTX780 Ti 3gb 384 bit bir ekran kartı mı?
Toplayacağım sistem GTA5'i kaldırmalı zaten bu yüzden bir sistem topluyorum ve Battlefield 4&Hardline, Watch Dogs 2, COD:Advanced Warfare yani sistem zorlayan oyunları çalıştırmak için.
Son olarak da söyleyeyim sistemi şu anda toplamayacağım GTA5 çıkınca yada biraz daha sonrasında toplayacağım, şimdiden tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi günler, iyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartında bit'in çok önemi yok eğer kartlar eşdeğerse. Hatta GTX 980'de renk sıkıştırma teknolojisi olduğu için GTX 980'nin bit değeri düşük olmasına rağmen daha performanslı. Size GTX 970 bile yeter, eğer bu iki karttan birisi olacaksan GTX 980 daha iyi.

Bir sürü yeni teknoloji, yeni mimari, daha az güç tüketimi, burun farkıyla daha fazla performans = GTX980. Ekran kartı alırken bellek miktarı, bellek-çekirdek hızı, biti bunlara bakılmaz. Önemli olan GPU'su.

Merhaba öncelikle hayırlı olsun şimdiden;
Benim baktığım değerlere ve izlediğim incelemelere göre gtx970 bile gtx780 ti ile yarışabiliyor ( güç tüketimi , sessizlik ve oc değerleri eklenirse geçebiliyor hatta ) Ben seçim yapmadan önce linklere
Nvidia GeForce GTX 970 Review Roundup - Overclocking | bit-tech.net
bakmanızı isterim kararınız netleşecektir.
GeForce GTX 980 vs 780 Ti
Nvidia Geforce GTX 980 Specifications Revealed - 2048 Cuda Cores with 4GB GDDR5 Memory, Benchmarks Revealed [Updated]

970 gibi F/P bir ürün varken 980 almak pek mantıklı değil bence. Birkaç FPS için neredeyse iki kat fiyat ödemek çok saçma geliyor bana. Ama bütçe uygun, 980 alabilirsiniz. Artık 780 Ti devri kapandı, kral tahttan indi. En azından bu fiyattayken. Ne zaman ki fiyatları aşağı çekip 970'ten daha ucuz olursa o zaman düşünülebilir. Çünkü yukarıda da belirtmişler, 970'ler bile çok daha düşük güç tüketimiyle ve neredeyse yarı fiyatına 780 Ti'ye yakın performans sunuyor.

Ümit Metin GPUBoss karşılaştırması vermek yasak. GTX 970 <= 780 Ti GTX 980 > 780 Ti
780 ti de maxvel teknolojisi vardı da bizmi görmedik ?
ayrıca herkes sadece yorum yazıor kafasına göre ben karşılaştırmayı eklemek isterim her zaman
Bir ekran kartı alınırken sadece performansa bakılmaz
Harcadığı güç size düşük pus aldırmayı sağlar burdan bir karınız olur.
Oc değerlerine bakılır ki oc gtx 970 ve 980 ömrünü kısaltmıyor
FPS değerleri bizim için önemlidir ? gtx 970 de 780 ti ile aynı fps değerlerini verir ki kimi zaman 3-5 fps gtx 970 daha iyi performans verir . GTX 970 verdiği fps değerleri dışında sessizlik ve tam anlamlı soğutma sunar.( buda oc yapmayı kolaylaştırır.)
kısacası fazla yazıp elimi yormucam
900 serisi 780 ti serisine göre ;
daha düşük güç tüketimi ile daha iyi performans verir önerim msi 980 veya 970 dir.( gtx 780 ti yi peynir ekmek gibi yer diyemem arasında yeni mimari ve soğutma konusunda fark var ve fiyat performans bakacak olursak evet 1200 tl fiyatı ile msi 970 - 780 ti 'ı peynir ekmek gibi yemiştir )

Herkes kafasına göre yazıyor demişsin ama biz kafamıza göre yazmadık yorumlarımızı. Araştırıp öğrendiğimizi yazdık biz de senin gibi. Ortaya atıp tutmayalım lütfen..

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı