Güçlü antivirüs pogramı

HüseyinAze

Hectopat
Yer
Azerbaycan, Bakü
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar mühendisi
Selam arkadaşlar. Dün bilgisayarıma GTA yükledim. Sonra sildim. Ondan sonra bilgisayara virüs düştüğünü fark ettim. Şöyle ki, bilgisayar kasmaya başlıyor, yönetici aletlerini açmamaya başladı ve "izinler kapalı" diye hata verdi. 360 Total Security ile tarama yaptım, 9 tehlike buldu ve sildim. Tekrar açtığımda laptopumu yine aynı şeyler yaşanıyor. Kasmaya başlıyor, programları geç açıyor. Sistem geri yükleme bile çalışmadı. USB'yi boot edip, sitem onarma da yaptım yine aynı şey. Disk temizleme, disk taraması da yaptım yine kasıyor. Başka yöntem biliyor musunuz? Önereceğiniz çok güçlü antivirüs programı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef zamanında ben de IOBit ürünlerinden birini önermiştim, uzun yıllar da kendim kullanmıştım. Sonra arka planda başka bir şeyi kontrol ederken uygulamanın ciddi şekilde veri çaldığında şahit oldum, araştırınca IOBit firmasının ciddi data hırsızlıkları geçmişleri olduğunu ve başka katakulliler çevirdiklerini, hatta uygulamalarının kodlarını yer yer rakiplerinden çaldıklarını da öğrendim. Derhal sildim. O gün bu gündür de IOBit olan hiç bir şeyi önermiyorum.

Dahası, daha da kötüsü, CCleaner gibi çok iyi bilinen bir uygulama da 2 yıl önce satıldı ve şu an gizliden Telemetry yapıp reklam sitelerine bilgi satışı yapıyor. Temizlik uygulamalarının geldiği nokta bu.

Windows'un kendi temizlik uygulaması ise muhteşem bir şekilde çalışıyor. Temizlik yapmak istediğiniz diske sağ tıklayın, diski temizle diyin, kısa bir arama ile size muhteşem temizlik raporu sunacaktır. Fazlasına hiç gerek yok.

Ayrıca uygulama kaldırıcı isteyenler BC Uninstaller yükleyebilir. Tamamen açık kaynaklı bir uygulama.

Sürücü yüklemek için ise ihtiyacınız olan sadece ekran kartı sürücülerini yüklemek. Gerisini Windows'a bırakın. Belki bir iki sürüm eski sürücü yükler ama en azından o Windows sürümü ile tam uyumlu olan bir sürücü yüklenmiş olur. Sağlamlık, yenilikten önce gelir sonuçta.

Antivirus olarak da, bir zamanlar "sistemi yavaşlatıyor" dedikodularıyla insanımızın diline düşmüş ama bugün her konuda çok iyi çalışan Norton'u öneririm. Fiyatları çok uygun ve son yıllarda ilk 3'e girmediği test yok. Ayrıca da artık sistemi yavaşlatmıyor :) Dahası, 5 veya 10 hesaba kadar toplu alınabiliyor. En son 180 liraya 10 hesap alınıyordu yıllık. Yani 10 kişi bir araya gelirseniz kişi başı bir hamburgerden ucuza geliyor.
Vermiş olduğunuz bilgilendirme için teşekkür ederim. Detaylı bir inceleme yapacağım. 👍

@Satyr
ASC önermiyorum. Programın bazı kısımlarında trojan dosyası buldum. Sildikten sonra PC'de gözle görülür hızlanma yaşadım. Elimde kanıtları var :) ama telefondayım şuan da.
Edit: Yıllardır bu programı savundum işte sonuçları: Advance System Clear Programı CoinMiner Olarak Algılandı - Technopat Sosyal

Son düzenleme:
AV kullanmanın zararları.
Kaspersky Security Cloud kullanabilirsiniz. :)
Ben şu anda bunu kullanıyorum. Memnunum. :)

Maalesef zamanında ben de IOBit ürünlerinden birini önermiştim, uzun yıllar da kendim kullanmıştım. Sonra arka planda başka bir şeyi kontrol ederken uygulamanın ciddi şekilde veri çaldığında şahit oldum, araştırınca IOBit firmasının ciddi data hırsızlıkları geçmişleri olduğunu ve başka katakulliler çevirdiklerini, hatta uygulamalarının kodlarını yer yer rakiplerinden çaldıklarını da öğrendim. Derhal sildim. O gün bu gündür de IOBit olan hiç bir şeyi önermiyorum.

Dahası, daha da kötüsü, CCleaner gibi çok iyi bilinen bir uygulama da 2 yıl önce satıldı ve şu an gizliden Telemetry yapıp reklam sitelerine bilgi satışı yapıyor. Temizlik uygulamalarının geldiği nokta bu.

Windows'un kendi temizlik uygulaması ise muhteşem bir şekilde çalışıyor. Temizlik yapmak istediğiniz diske sağ tıklayın, diski temizle diyin, kısa bir arama ile size muhteşem temizlik raporu sunacaktır. Fazlasına hiç gerek yok.

Ayrıca uygulama kaldırıcı isteyenler BC Uninstaller yükleyebilir. Tamamen açık kaynaklı bir uygulama.

Sürücü yüklemek için ise ihtiyacınız olan sadece ekran kartı sürücülerini yüklemek. Gerisini Windows'a bırakın. Belki bir iki sürüm eski sürücü yükler ama en azından o Windows sürümü ile tam uyumlu olan bir sürücü yüklenmiş olur. Sağlamlık, yenilikten önce gelir sonuçta.

Antivirus olarak da, bir zamanlar "sistemi yavaşlatıyor" dedikodularıyla insanımızın diline düşmüş ama bugün her konuda çok iyi çalışan Norton'u öneririm. Fiyatları çok uygun ve son yıllarda ilk 3'e girmediği test yok. Ayrıca da artık sistemi yavaşlatmıyor :) Dahası, 5 veya 10 hesaba kadar toplu alınabiliyor. En son 180 liraya 10 hesap alınıyordu yıllık. Yani 10 kişi bir araya gelirseniz kişi başı bir hamburgerden ucuza geliyor.
Peki önerebileceğiniz herhangi bir program var mı? Temizlik için. CCleaner da mı güvenilemez? Önerebileceğiniz alternatif varsa alabilirim.

Peki önerebileceğiniz herhangi bir program var mı? Temizlik için. CCleaner da mı güvenilemez? Önerebileceğiniz alternatif varsa alabilirim.
Wise Cleaner öneririm.

Not: Sadece Wise Disk Cleaner bileşenini indirip kullanabilirsiniz. Hem ücretsiz, hem ufak boyutta, hem de sistemi gerçekten temizliyor.

Son düzenleme:
Ben bakım işini şöyle yapıyorum:

Güvenlik: Norton Security Deluxe hem anti virus hem de firewall, hem de anti malware.

Temizlik: Windows 10'un kendi disk temizleyicisi. Bunu, Task Scheduler ile Ayda bir defa karşıma gelecek şekilde ayarladım. Windows otomatik olarak ayda bir açıyor ve "disk temizliği zamanın geldi" diye gözüme sokmuş oluyor.

Bakım: Auslogics Disk Defrag. Ücretli versiyonu 3 kişiye kadar paylaşılabiliyor, önce 30 gün deneyin, sonra indirimli fiyatı kendi teklif edecektir. Haftada bire ayarlı. İster SSD kullanın ister HDD, her türlü bakım ve optimizasyon yapıyor. Windows'a zulüm edecek kadar yoğun bilgisayar kullanan birisi olduğum, 2TB'lık diski ağzına kadar doldurduğum halde bir yavaşlama söz konusu değil. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyor.

Ayrıca Performans İçin: Process Lasso. Ücretli hali için yine deneme sürümü bitmesini bekledim, %60 indirim verdi, hemen aldım.

Yaptığı şey kısaca şu; diyelim ki iki tane işlem var sırada. Birinci işlem 10GB'lık bir dosya kopyalama işlemi, ikinci işlem ise web tarayıcınızı açmak. Birinci işlem çok büyük ve sistemi yavaşlatan bir şey. Bu yüzden o web tarayıcısı belki 1-2dk sonra açılacak (normalde 3 saniyelik iş). İşte process Lasso bunu tespit ediyor, ufak işlemleri aradan çıkarıp büyük işlemlere yer açıyor, hiç bir işlemin fazla beklemediginden emin oluyor, sizin seçtiğiniz işlemlere öncelik veriyor vs vs. Işlemci ve işlem yönetim yazılımı, Linux ve Mac'lerden alıntı yapılarak modernize edilmiş. Windows bunu kendisi yapsa olmaz mıydı? Olurdu ama yapamıyor çünkü Microsoft eski Windows uygulamalarına desteği bir türlü kıyıp kesmiyor. Bu yüzden en yeni Windows'un bile bazı davranışları ve parçaları hala eski. Process lasso bu sorunu çözüyor.

Mükemmel açıklamışsınız.
Bu arada Norton Deluxe almak isteyen 9 kişi daha varsa katılabilirim :) Kişi başı 16 tl.

Malwarebytes Anti-Malware kullanabilirsiniz.

Bir diğeri Advanced SystemCare'yi öneririm. Bakım-onarım ve çeşitli birçok özelliği ile sisteminizdeki sorunları çözüme kavuşturur. Bu ikisi yeterli olur zaten. Normal bir kullanıcı iseniz sisteminize yüksek derecede bir saldırı yapılmayacağı için yeterlidir. 😉 Şayet bir antivirüs içinde tam verimlilikten yararlanmak istiyorsanız ücret ödeyip almanızı tavsiye ederim. Diğer türlü pek bir artısı olmayacaktır.
IObit yazılımlarını kullanmayınız. Uzun vadede sistem dosyaları, kayıt defterini kurcalayıp bozuyor. Forumda bir sürü örneği var. Konuya gelecek ise AV önerileri yapılmış eğer sadece virüsü silmek isterseniz Windows Defender'ın çevrımdışı taramasını kullanarak kaldırmayı deneyiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı