Günde 2-3 Saatten Fazla Oyun Oynamak Vakit Kaybı mı?

Kalan vaktini nasıl değerlendirdiğine bağlı açıkçası. Bir kaç ay öncesine kadar işten/okuldan geldiğimde 7-8 gibi evde oluyordum ben mesela, saat 10 civarına kadar arkadaşlarla oturup gece 2ye kadar oyun oynayıp yatıyordum. Hiç bir zamanda pişman olmadım, yoğun geçmiş yorucu bir günden sonra çok iyi geliyordu bana çünkü.

2013 yılına kadar oyunlardan ekmeğimi yiyip kenara çekildim, şimdi ise babam yüzünden oynayamıyorum bile :) Bırakın bu yolda ilerleyim desem de boş. Meslek sahibi olma yoluna girmek istesem girerim örnek olarak; 7. Sınıfta o zamanlar bildiğim bana göre en iyi ekran kartı olan 1050Ti ve intel bir sistem alınması sözüyle kendi okulum da öyle boş beleş bir öğrenciyken 1. Olmuştum sonuç gelmedi o sistem :) Sonra salla pati iş yapmaya başladım Lise 1'im 69 genel ortalamayla sezonu kapattım sırf hastane ve uyumayla. Bana zorunlu kılındığı sürece hiçbir şey yapmayacağım.
@LeViAcKeRMaN Herkes babamdan nefret ettiğimi sansa da çok seviyorum, "Şiddet" uygulaması haricinde hiçbir sorunumuz yok :) Bana hep destek olur ama ben eğlence yolu olarak bunu seçtiğim için buna göre adapte oldum, diğer türlü insanlarla asla eğlenemiyorum hatta "Nefret" ediyorum.
Meslek olarak hedeflediğim şey "Gemilerin Yapay Zekası" bunu geliştirmek için çalışcağım. Bu yaz gerektiği kadar "Spor + Yazılım" ile uğraşıp yazı kapatcağım.
Bugüne kadar annem babam bana "okulda/sınavda 1.ol" dediğinde hep onlara "bana benden bir karşılık bekleyerek değil, beni sevdiğiniz ve isteklerime değer verdiğiniz için alın" demişimdir. Çünkü bu karşılıkları hep mânâsız bulurum. Okul veya sınavlarda 1. olmak beni ilgilendiren birşeyi onları değil; ikincisi bu küçük hedefler önümüzde yaşayacaklarımız karşısında çok küçük kalıyor. Yani, eğer istediğim şeyi alacak maddî güce sahiplerse, neden böyle istediğim şeyle âlâkasız isteklerle karşıma geçiyorlar ki?

Valla hocam dediğiniz şeye sabit bir cevap veremeyiz bence. Çok soyut bakarsak oyunlarda 5-10 dakikadan fazla harcamak tamamen faydasız olur, sıkıntımızı gidersek yeterli ki bitmez ayrı konu. Ama gerçekçi bakarsak da şöyle bir durum var günümüzde zamanının çoğunu oyun oynayarak geçiren biri oyun oynamayınca daha faydalı işler yapacak mı? :D Cevap belli açıkçası. Bence kendinize bu tip soruları sormalısınız. Tabi yaşantınızı da bilemiyorum eğer gelecek kaygınız yoksa ya da büyük mesleki hedefleriniz yoksa, para vs. sıkıntı değilse zaten diyecek bir şey yok. Ama kimisi de vardır o 2-3 saatte en önemli işlerini halleder, vakti azdır.

Çok göreceli bir soru. Bana göre değil. Başkalarına göre öyle. Hayatını burda ki yorumlara göre şekillerdirme bence. Buna kendin karar ver.

Eğer o gün yapman gereken görevleri yaptıysan değildir. Bunlar vakit kaybı oluyorsa film izlemeden ufaktan bir sosyal medyaya girmek, üretmek dışı her şey vakit kaybıdır.

Eğer yapacak bir işin varsa ve sen buna rağmen oyun oynuyorsan evet zaman kaybıdır. Fakat bir işin yoksa ve amacın kafanı dağıtmaksa zaman kaybı olacağını pek düşünmüyorum.

Biz insanız, robot veya makine değiliz, insanlarda mutlu olmak keyifli zamanlar geçirmek isteyebilir bunun için bir sakınca göremiyorum.

Geri
Yukarı