Günde 5 tane ilaç içmek ileride zarar verir mi?

Burada karar sorgulanmıyor dostum doktora gidene kadar hayat tecrübesi olan yada bazı fikir sahibi olabilecek insanlardan fikir alıyor. Elbette ki burada söylenenler ile tam anlamıyla hareket etmeyecek. İnsanları eleştirmeye bayılıyorsunuz annenize babanıza yada aile büyüklerinize de birşey sormayın o zaman hayatınıza dair.
Uzmanlık alanları değilse sormam zaten. Bu sorgulamalarla kocakarı ilaçları çıkıyor yada kütletme ile fıtık tedavisi. Dramatize etmeye gerek yok olayı.

Hocam ilaçlar bir yeri tedavi ederken başka bir yere mutlaka zarar verir. Fakat büyük bir hastalığı yenmek için daha küçük hastalıklara zemin açmak gerekebiliyor ne yazık ki. Akut itp hastasıyım önce yapay ivig daha sonra kortizon tedavisi gördüm ve trombosit sayım 3000 civarında olduğu için günde 4 ampülü doğrudan ağız yoluyla aldım. Hastalığını atlatsan bile bir daha hayat kaliten asla eskisi gibi olmuyor, bununda en temel sebebi iç organlarının tahribata uğraması ve hatta vücudunun bazı ilaçları benimseyip o ilaçlara yanıt vermeyi bırakması. Bedenen daha çabuk yoruluyorsun, hastalandığında daha zor atlatıyorsun, ilaç kullanırken bile standart bir ilaç sende yan etkiler gösterebiliyor.

Hocam ilaçlar bir yeri tedavi ederken başka bir yere mutlaka zarar verir. Fakat büyük bir hastalığı yenmek için daha küçük hastalıklara zemin açmak gerekebiliyor ne yazık ki. Akut itp hastasıyım önce yapay ivig daha sonra kortizon tedavisi gördüm ve trombosit sayım 3000 civarında olduğu için günde 4 ampülü doğrudan ağız yoluyla aldım. Hastalığını atlatsan bile bir daha hayat kaliten asla eskisi gibi olmuyor, bununda en temel sebebi iç organlarının tahribata uğraması ve hatta vücudunun bazı ilaçları benimseyip o ilaçlara yanıt vermeyi bırakması. Bedenen daha çabuk yoruluyorsun, hastalandığında daha zor atlatıyorsun, ilaç kullanırken bile standart bir ilaç sende yan etkiler gösterebiliyor.
@Mortis06 hocam teyzem beyaz kan düşüklüğünden dolayı hastaneye gitti. Aferez trombosin takıyorlar, 19'dan 50'lere çıkıp, akşam tekrardan düşüyor kan. Diyalize bağladılar, günde yarım saat vücut içindeki kanı dışarı alıp, temiz kan veriyorlar. Yarın son işlem yapıcaklar. Bugün ben yoktum yanlarında, asistan doktor galiba, itp vs olabilir demiş. İlaç aldıktan sonra, eski yaşantısına dönebilecek mi acaba? Kısacası işe gidip gelmek, eglenmek, gibi eski aktivitesine dönebilir mi? Yoksa yatağa bağli, halsiz, hayattan sıkılirmış gibi kimliğe bürünmüş gibimi olur?

Yeni konular

Geri
Yukarı