Güney çip arızası

269184

Hectopat
Cihazimi teknik servise goturdum. Vidalar açık bir şekilde götürmüştüm 5 dakikada ölçüm yapıp kuzey köprüsünün bozuk olduğunu söyledi. İşlemcinin sağlam olduğunu söyledi. Cip değişimiyle çalışma şansı olduğunu ama garanti vermeyeceğini söyledi. "Cip maliyeti sana ait, işçiliği ucretimi de alırım, ekran acilsa da acilmasa da" dedi. Çipe 325 lira odedim. 0 cip satın aldım internetten. Daha önce goturdugum yer kısa devreyi onarmisti ama cip değişimine girmemişti. Son goturdugum bilgisayarciya önceki bilgisayarının neden öyle yaptigini sorduğumda "risk almak istememiştir, cip maliyeti var ve olup olmayacağı kesin değil." Dedi. Bu kişiye yaptirirsan cihaz çalışmasa da para ödemem gerekecek. Cihaz çalışmazsa birkaç yıl oyun bilgisayarım olmayacak hatta dandik bir bilgisayarının bile ne zaman olacağı belli değil. GTX 980M var bu anakartta. Yeni anakart alacak maddi imkanım yok.

Dosya Ekleri

• 1602155965563323091323.jpg
    1602155965563323091323.jpg
    309,5 KB · Görüntüleme: 251
650 lira ablama borclandim. Durum aynı. Bozuk olan cip kuzey köprüsü değil, güney cipiymis. Arıza tespitinde hata yok. Ben yanlış yazmisim. Güney çipi yolları hasarsizmis, "cip sağlam olsaydı çalışma ihtimali çok yuksekti" dedi.Pazartesi günü başka bir teknik servise gideceğim, riski onlar alacak. Durumu anlattım, yardımcı olmaya çalışacağını söyledi. Eski çipi de verecegim belki çalıştırır. Kosedeki bacaklarinda sorun vardı. Eski cip iyi görünüyordu. Risk almak benim hatamdi. 650 lira boşa gitti.
Cihazı baska bir bilgisayar teknik servisine teslim ettim. Meseleyi ve cihazın önemini anlattım. Taşınma sürecinde oldukları için bugün bakamayacağını söylemişti. Yarın muhtemelen arayacaklar ve yapıp yapamayacaklarını söyleyecekler. Riski kendileri alacak. Yapabilirlerse bin liraya yakın fiyat cekerler diye tahmin ediyorum. 6 ay garanti verecekler. Ekrana görüntü gelmezse ödeme yapmayacağım. Yavas yavas umudu kesmeye başlıyorum. Yarın aradıkları zaman konuyu güncelleyeceğim. ):
Son durum: Cihazım 5 gündür Dataservis teknik servisinde bekledi. 1 kez dahi aramadılar ve aramalarımı yanıtlamadılar. Cihaza hiçbir işlem yapmamışlar. 1 köşeye atmışlar. Bugün cihazımı almaya gittiğimde teknik servis adresinde sadece 1 çocuk vardı. Laptop başında oturuyordu. Önünde kahve vardı oyun oynuyordu veya internette takılıyordu, onun dışında kimseyi görmedim. Cihazımı oradan alıp başka bir teknik servise teslim ettim. Sonuç olarak 5 gün eşek gibi bekledim, herhangi bir kazanım veya gelişme yok.
Son durum: Bilennotebook'a teslim etmiştim. Cihazım orada da 3 gün bekledi. Mesaj atmışlar bugün 15'te. Arasalar gidip cihazı alırdım. 19'da gördüm, aradım. Cihazın anakart tamiri gördüğünü, çip değişimiyle çalışacağının kesin olmadığını bu riske girmeyeceğini söyledi.
20. gün son durum: Bilennotebook'tan cihazımı teslim aldım. Güney çip bölgesinden bir parçanın sökülüp köprü yapıldığını ve güney çipin bozuk olduğunu söyledi. Monster notebook'a teslim ettim. Ne yapabilirdim başka? Yoruldum artık, yapmak istemiyorlar. Monster notebook'da yapmazsa ben yapmaya çalışacağım. Bir hafta sonra arar Monster. Onlara cihaz teslim ederseniz, bir haftadan önce zor bakmaları.
21. gün: Bugün saat 10.35'te Monster 2 kere aramış. Akşama doğru arayıp bilgi aldım. Cihazın onarımının mümkün olmadığını ve anakartın değişmesi gerektiğini ve anakartın stoklarında olmadığını söylediler. Hiç şaşırmadım. Cihazı teslim almaya gittim, arka kasasını açtırdım. İçerisini kontrol edip öyle teslim aldım, Monster'e hiç güvenmiyorum artık. Artık ne yapacağımı bilmiyorum.
23.gün: Son olarak dün cihazı TKA bilişime teslim ettim işlem görmüş olduğunu söyledim. Onlar da yapmama kararı alırsa kendim yapmaya çalışacağım. Gerekli ekipmanları alacağım yerleri belirledim. Bende de biraz ekipman vardı. Takılması gereken 1 mosfet, değişmesi gereken 2 kapasitör tespit etmiştim. Onları hallettikten sonra kısa devre aramak ve önemli diyagram şemalarını kontrol etmek dışında seçenek kalmıyor. Elimden geleni yapsam bile o cihaz olmayabilir. Teslim ettiğim kişiler de olup olmayacağını bilemediği için girmiyor zaten.
27. gün: 5 günlük bekleyişin ardından bugün cihazı son teslim ettiğim yerden cihazın durumuyla ilgili bilgi aldım. İyice sabırsızlanmaya başlamıştım çünkü hiçbir bilgi verilmiyordu. Cihazı ilk götürdüğüm yer aşırı kurcalamış ve yanlış işlem yapmış. O yüzden götürdüğüm diğer firmalar cihazı onarmayı kabul etmemişler. Cihazı 10 günden önce bekleme dedi. Daha fiyat bilgisi bile paylaşmadı. İncelemenin bitmediğini söyledi. Güney çipini boşuna değiştirdiğimi, cihazda çip arızası olmadığını, önceki götürdüğüm tamircinin parçaları gelişi güzel değiştirdiğini, bu yüzden güney çipin aşırı ısındığını, diyagram şemalarına bakarak bütün parçaların ve voltajların baştan sona kontrol edilmesi gerektiğini, bu işin en az 4-5 gün süreceğini, hiçbir firmanın bu cihazı yapmayacağını, müşteri memnuniyeti adına cihazı işleme aldığını ve yapılmaya çalışılacağını söyledi. Bu hafta sonuna kadar fiyat bilgisinin paylaşılacağını tahmin ediyorum. 1500'ün altında fiyat beklemiyorum.
Elinde 70 tane cihaz olduğunu, benim cihaza ayıracağı zamanla en az 10 bilgisayar yapabileceğini de ekledi.
2. ay 3.gün: Uzun bir bekleyişin ardından fiyat bilgisi ve onarım konusunu konuşmak için dün arandım. Onarımın 2 aşamalı olacağını ve 2 aşamanın da farklı ücreti olacağını söyledi. Son karar olarak çip bozukmuş. Bugün yolların sağlamlığını kontrol edecekmiş teknisyen. Yollarda sorun varsa işlem yapmayacağını söyledi. Öyle söylemesi beni şaşırttı çünkü yol tamiri mümkün. Öyle söylemesi uğraşmak istemediğini düşündürttü. Onarımın 2. aşamasında ise eksik parçaları takacakmış sanırım. Eksik kompanentler varmış vesaire uzun lafın kısası 1000 lira para istedi ve cihaz çalışsa da çalışmasa da bu parayı ödeyeceksin dedi. Ben de reddettim, perpada yaşadığım tecrübeden dolayı. İyi ki de reddetmişim çünkü cihazı teslim aldığımda muayene ettim, piç olmuş. Anakart dışında eksik parça sayısı tam 140. Liste çıkarıyorum. Bundan sonraki süreçte bu konuyu güncellemeyeceğim. Yeni konu açacağım ve onarım aşamasını kendim ele alıyorum artık. Yalnız onarım aşaması uzun sürecek çünkü profesyonel ekipmanlar gerekiyor. Benim ekipmanlarım yetersiz. Maddi durumları ayarladıkça ihtiyacım olan ekipmanları satın alacağım. Şimdilik sadece toplam eksik parça sayısının 300'den fazla olduğunu %90 kondansetör ve direnç olduğunu söyleyebilirim.

Son düzenleme:
Son durum nedir cihazınız ?
Bu konuyu bayağı güncellemişim. Benzer sorun yaşayan varsa tecrübemden yararlansın istedim. Yaklaşık 11 ay bilgisayarsız kaldım. O bilgisayarı ne kendim yapmak için uğraştım ne de yapmak isteyen servis bulabildim. Anakartını alacaktım, 380$'a spariş vermiştim aliexpress'ten ama satıcı göndermedi. Cevap da vermediği için iade ücretimi alana kadar 2 ay geçti. Başka 1 satıcı bulmuştum 469$'a satan. Parayı zar zor biriktirmiştim spariş verecekken satıcının O.T.V koyduğunu gördüm. Kaldırmasını yazmıştım ama kaldırmamıştı onu satıcı. O satıcıdan da umudu kesmişken tesadüfen cihazımın 17.3 inç versiyonu 2. elini buldum letgo'da ve satıcıyla iletişime geçip 2 gün sonra peşin 5000TL'ye 2.el olarak satın aldım ve macera bu şekilde son buldu. Konuyu isterseniz kapatabilirsiniz. Ben çok şey öğrendim bu maceradan. 4 ay part-time çalışıp zar-zor tekrar laptop sahibi olabildim. Şansıma çok temiz, kurcalanmamış bir cihaz çıktı.

Yeni konular

Geri
Yukarı