Günlük Kullanım İçin En iyi Linux İşletim Sistemleri Nelerdir?

smtglck2000

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kilis
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Tartışmasız oyun oynamak için bir tarafta Windows işletim duracak. Lakin alıştığımız yapı sıktığı için farklı işletim sistemlerine geçmek istiyorum. Sizce günlük işlerde yani film izlemek not oluşturmak hızlıca işlemler yapabileceğimiz en kullanışlı ve kişiselleştirilebilir Linux tabanlı işletim sistemi hangisidir ? Örneğin Spotify'dan hızlıca müzik açıp dinlemek istedik Windows'ta olunca PC'nin açılıp arkaplan uygulamalarının açılmasını bekle sonra Spoitfy'ı aç desek zaten müzik dinleme isteğimiz kalmıyor. Bunun için kullanıcı dostu bir Linux tabanlı işletim sistemi kullanmak istiyorum.

Günlük işler(ofis,internet,az olsada oyun) için en uygun linux debian tabanlı olanlar yani:
1-Ubuntu
2Linux Mint
3- Elementary Os( Ubuntu temelli)

Ben sana bunları öneririm ingilizce seviyen iyi ise Elementary OS kullanırken zorlanmazsın.
Ubuntu ve Linux Mint'te yeterli seviyede dil desteği mevcut.
Acaba sistem özelliklerinizi alabilirmiyim ?
1-Ubuntu:
Kesinlikle kullanımı en kolay linuxlardandır ayrıca arkasında sağlam bir ekip var seni üzmez. Windows masaüstü ortamına benzerdir ve uygulama yükleme işlemi için bir mağzası mevcuttur. Birçok modifiyeli sürümü mevcuttur işte sistem özellikleriniz burada devreye giriyor.
2-Linux Mint:
Aynı Ubuntu gibidir ancak windowsa biraz daha benzerdir fazla kullanmadaım bu işletim sistemini yaklaşık 5 gün falan sonra tekrara ubuntuya geçtim kullandığım süre zarfinda sıkıntı çıkarmadı.
3-Elementary OS:
Gelelim en çok kullandığım ve önerdiğim linuxa burada bu linux un (elementary os ) kelime anlamı bile basit anlamına geliyor ve cidden oldukça basit ayrıca Mac OS da benziyor. kesinlikle çok güzel ancak türkçe dil desteği biraz kötü ben ingilizce kullanıyorum ve sıkıntı çıkmadı ayrıca internette kurulum sonrası yapılacaklar konuları var ve gayet anlaşılır yazılmış
Beni ingilizce olması biraz germişti ya olmazsa falan ama sorun çıkmadı ve 2-3 haftadır kullanıyorum.

Uyarı: Bu bütün linuxlarda geçerli bir şey yaparken ne yaptığınıza dikkat etmenizi öneririm. Sistem dosyalarına zarar verebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı