En güzel Linux işletim sistemleri

Herkese hayırlı günler, bugün sizlere size Windows'u aratmayacak Linux tabanlı işletim sistemlerini göstereceğim. Eğer sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum kısmında fikir alışverişi yapabiliriz. Linux kullanmayı çok isteyenler için yararlı bir içerik olacaktır.

1. Linux Mint
cinnamon.png

Bizzat kendim de kullandığım efsane işletim sistemini sizlere tavsiye ederim. Hem hafif hem kullanışlı.
2. Deepin Linux
1605693913922.png

Bu işletim sistemini sanal makinemde denemiştim, gerçekten tasarımı güzel ve kullanışlı bir işletim sistemi.

3. Debian Linux
1605694062091.png

Diğer işletim sistemleri gibi Debian Linux kaliteli bir işletim sistemidir.

4. Elementary Os
1605694253611.png

Tasarım olarak MacOS'a benzeyen ElementaryOS Basit ve kullanışlı bir işletim sistemidir.

5. POP!_OS
1605694475403.png

Kendisiyle ilgili fazla bir bilgim olmasa da tanıdığım insanlardan aldığım fikirler sonucu POP!_OS işletim sistemini sizlere önermek istedim.

Evet, yazım bu kadar. Sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız. @runit hocama selamlarla.😀

Son düzenleyen: Moderatör:
Elementary OS.
Zorin OS.
Manjaro.
Arch Linux (son kullanıcıya önermem)
Gentoo (son kullanıcıya önermem)
Fedora.
KDE neon.
Parrot OS.
Trisquel Linux.

Parrot OS'i son kullanıcıya öneriyorsunuz fakat Arch ve Gentoo'yu önermiyorsunuz. 😀?
Herkese hayırlı günler, bugün sizlere size Windows'u aratmayacak Linux tabanlı işletim sistemlerini göstereceğim. Eğer sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum kısmında fikir alışverişi yapabiliriz. Linux kullanmayı çok isteyenler için yararlı bir içerik olacaktır.

1. Linux Mint
Eki Görüntüle 741698
Bizzat kendim de kullandığım efsane işletim sistemini sizlere tavsiye ederim. Hem hafif hem kullanışlı.
2. Deepin Linux
Eki Görüntüle 741709
Bu işletim sistemini sanal makinemde denemiştim, gerçekten tasarımı güzel ve kullanışlı bir işletim sistemi.

3. Debian Linux
Eki Görüntüle 741712
Diğer işletim sistemleri gibi Debian Linux kaliteli bir işletim sistemidir.

4. Elementary Os
Eki Görüntüle 741721
Tasarım olarak MacOS'a benzeyen ElementaryOS Basit ve kullanışlı bir işletim sistemidir.

5. POP!_OS
Eki Görüntüle 741726
Kendisiyle ilgili fazla bir bilgim olmasa da tanıdığım insanlardan aldığım fikirler sonucu POP!_OS işletim sistemini sizlere önermek istedim.

Evet, yazım bu kadar. Sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız. @runit hocama selamlarla.😀
İşletim sistemi yerine distro desek, Linux yerine de GNU/Linux desek daha doğru olur.

En çok uygulama desteğine sahip dağıtımlar hangileri? Aralarından hoşuma giden bir tane bulursam kullanacağım.

Repology sayfasını inceleyebilirsin. En çok paket desteğini nixpkgs sisteminde bulabilirsin. Nixos

Ondan sonra en çok paket Arch 'ta bulabilirsin. Aur içinde aradığınız bir çok şeyi bulabilirsin.

Son düzenleme:
Hocam bilgisayar için Android sistemi önerebilir misiniz?
Remixos devri biteli oldu.
Ben sadece Ubuntu kullandım ama tasarım açısından güzeller.
Androidx86
Hocam piyasada bir sürü Linux tabanlı işletim sistemi var. Linux tabanlı işletim sistemi yapmak bu kadar kolay mı? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Linux distroları açık kaynak ve şöyle bir kolaylık var.
Mesela bir grup Debian dağıtımını oluşturuyor. Başka bir grup Debian'ı taban alıp Debian tabanlı Ubuntu'yu oluşturuyor. Başka bir grub ise Ubuntu'yu taban alıp elemantaryos'u oluşturuyor. Kısacası en baştan başlamak yerine üzerine ekleyerek ilerliyor.

Bir deyim vardı "Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek var mı?" diye.
😊
🤔

Son düzenleme:
DeepinOS gördüğüm en berbat arayüze sahip dağıtım olabilir. Hem fazla buglu, animasyonları adam akıllı çalışmıyor ve hantal. Yazıda daha fazla dağıtım olsaymış keşke.
Ciddi misin? Kötü mü?

2. deepin Linux
1605693913922.png

Bu dağıtımdan kesinlikle uzak durun, bir sürü kişisel veri toplayan Spyware'lara sahip. İlla böyle görünüm diyorsanız deepin masaüstü ortamı kullanan bir dağıtım (örnek: Ubuntu DDE) kullanabilirsiniz. Listede bir sürü dağıtım eksik durumda. Fedora, Manjaro gibi dağıtımları da eklemeliydiniz listeye. Ek olarak eklediğiniz dağıtımları da iyi anlatmamışsınız. Daha detaylı bir anlatım yapılabilirdi.

Geri
Yukarı