Günlük kullanımda SSD'ye 50 GB veri yazılması normal mi?

Bakıyorum. 50 dakika olmuş sistem açılalı, 2500 mb yazılmış.

1704971908583.png

Farklı zamanlarda çektiğiniz mi anlamadım?

2. ve 3. resimde Chrome yükse kullanım yapmış Chrom'u güncellemeyi ya da silip tekrar yükelemeyi deneyin. Silmeden önce Gmail hesabınıza senkronizasyon yapmayı unutmayın yoksa verileri kaybedersiniz.
1. resimde Nvidia GPU sürücüsü yüksek kullanım yapmış. Devamlı yapıyorsa DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar (WHQL) kurun.

Arka arkaya bir sürü aldım işte ekran görüntüsü.

Farklı zamanlarda çektiğiniz mi anlamadım?

2. ve 3. resimde Chrome yükse kullanım yapmış Chrom'u güncellemeyi ya da silip tekrar yükelemeyi deneyin. Silmeden önce Gmail hesabınıza senkronizasyon yapmayı unutmayın yoksa verileri kaybedersiniz.
1. resimde Nvidia GPU sürücüsü yüksek kullanım yapmış. Devamlı yapıyorsa DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar (WHQL) kurun.
Değişen bir şey olmadı gibi.

Son düzenleme:
Normal diyenler neue göre normal diyor ya... Bilmiyorsanız yazmayın.

50GB 990 Pro gibi bir kalite için elbette fazla değil ama sadece Youtube videosu izleyip ders çalişmayla, biraz da oyunla olmaz bu. Aynı işlevi yapıyorum 3 yıldır. Toplam 20TB yazdım. Siz 2 ayda 10TB yazmışsınız.

Mutlaka o programı kontrol edin. Hwinfo'yu indirirseniz bilgisayar açıldığı andan itibaren ne kadar okuma-yazma yaptığını gösterir.
Bence de bilmiyorsanız yazmayın çünkü 2 ayda 10TB yazılmasının başka nedenleri de olabilir, şahsın SSD'si sonuçta yeni, programlar oyunlar vs. kurup silmiş olabilir, kurduğu programlar sisteme yeni kurulduğu için kendi veritabanlarını vs. oluştururken ekstradan diske yazım yapar önbellek oluştururlar. SSD yazılan toplamında bir agresiflik olduğunu 2 ayda 10TB yazıldığına bakarak karşılaştıramazsınız yani. Bu karşılaştırmayı yapmanın en doğru yolu bu arkadaş belli bir süre boyunca her gün sonunda bilgisayarı kapatmadan yazılam toplamı değerini bir kenara not alacak. Her gün bir önceki güne göre kaç GB veri yazıldığını karşılaştırıp belli bir gün, örneğin 1 hafta sonra bunun ortalamasını alıp bakacak. Aynı zamanda o gün içinde bilgisayarı ne için kullanmış bunu da not alırsa daha anlaşılır bir grafik ortaya çıkartır kendisi için, sonra anlarız sorun sistemde mi yoksa kullanıcının SSD'yi nasıl kullandığında mı.

Arkadaşın bilgisayarı oyun oynamaya müsait, bu kadar yüksek yazılan toplamı çıkmasının en temel sebeplerinden birisi bu bile olabilir, belki de oyunlarda sürekli ShadowPlay ile klip alan birisi ve ShadowPlay ayarlarını yapmazsanız aldığı bir klip diskte 500MB civarı yer kaplar, tek bir klipten günde 50GB yazılan verinin yüzde biri çıkıyor zaten, birden fazla klip aldığını da düşünün. Bunun gibi şeyler, 2 ayda 10TB yazılmışta ne yaparken yazılmış ona bakacaksınız. Kullanıcı 2 ayda 10TB veri yazacak iş yaparsa tabi yazılır, ki bu durumda kullanıcının isteği bu yönde olduğu için buna biz normaldir deriz.

Bu adam formattan sonra da sahip olduğu programları, yedeklerini vs. geri yükleyecek, SSD disk kullanımı yine büyük oranda artmış olacak, belki tek bir formattan 300-400GB disk yazımı ortaya çıkacak. Yüksek kullanım yapmış dediğiniz şeyler saniyede birkaç bayt veya kilobayt, orada da NVIDIA veritabanını güncelliyor, Chrome'un kullanımı da fazla değil, Firefox kullanıyorum ancak Edge tarayıcıyı açıp internette gezindiğimde Edge'in de arkadaş ile aynı oranlarda kaynak izleyicisinde belirdiğini gördüm. Belli ki Chromium tabanlı tarayıcılar bazı geçici dosyalar için belleği değil diski kullanmayı tercih ediyor, burada da bir sıkıntı göremedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı