Günümüzde 4 GB ekran kartı yeterli mi?

8 GB için bile yetmiyor diyenleri pek umursama. Şuan 2000 3000 hatta 4000 serisi 8 vrama sahip hangi Kart güçsüz ya da yeterli değil ? Senin amacın zaten 8 vram ile 2k oyun oynamaksa zaten yetmez ama günümüzde hala 8 vram 3060 2060 2070 3070 4060 hemen hemen her oyunda yeterli. Tabi gerekli ayarları 1080p için yaptığın takdirde.

Gelelim seni soruna. Evet 4 vram yetersiz hatta tercih sebebi de şu yıllarda olmamalı.
Ancak sen 4 vram bir kart ile çok yüksek seviye de oyun oynamaya akşam ve güncel oyunları oynamayacaksan hala birkaç sene gideri var.

4 GB vram a sahip başlıca alacağın kartlar: 1650, 1650 super, rx580 ya da 3050laptop olmalı.
Bu saydığım kartlarda rdr2, c2077, gow, uncharted, Spiderman, gibi nispeten birkaç senelik olan kaliteli oyunları bile 60 FPS de oynayabilirsin.
Ancak tlou, alanwake ya da 2023 yılı sonrasında çıkan oyunlar için yeterli değil. Yine oyunları açar ama 30 FPS dolaylarında çok düşük ayarlarda oynarsın.
Bu forumda aylardır bilgisi olmadan sırf birkaç kişiden gördüler diye her konunun altına ''8GB VRAM yetmez'' diye yorum yapan birkaç kişi var ciddiye alınmaması gerekiyor bu tiplerin.

Yıl 2024 olmuş ne kadar 8 GB'lık NVIDIA kazığı yiyen varsa 8 GB yeter diyor çok gülünç. Bunlar genelde hayata yeni atılmış ilk kez PC sahibi olanlar. Bugün Star Wars'dan Last of Us'a kadar kaliteli AAA yapımlarda 1080p de bile 10 GB VRAM'i geçiyor kullanım. 1440p'de zaten daha da yükseliyor. Sonuç olarak bu tiplerin kesinlikle ciddiye alınmamaları gerekiyor.

Bu forumda aylardır bilgisi olmadan sırf birkaç kişiden gördüler diye her konunun altına ''8GB VRAM yetmez'' diye yorum yapan birkaç kişi var ciddiye alınmaması gerekiyor bu tiplerin.
Yıl 2024 olmuş ne kadar 8 GB'lık NVIDIA kazığı yiyen varsa 8 GB yeter diyor çok gülünç. Bunlar genelde hayata yeni atılmış ilk kez PC sahibi olanlar. Bugün Star Wars'dan Last of Us'a kadar kaliteli AAA yapımlarda 1080p de bile 10 GB VRAM'i geçiyor kullanım. 1440p'de zaten daha da yükseliyor. Sonuç olarak bu tiplerin kesinlikle ciddiye alınmamaları gerekiyor.
Hanginize inanmalıyım?

Bilmesek iyi sallıyorsunuz yani. 8 gb 1080p için yeter ama 2k için yetmez.
Şuan rtx3060 da rtx 2070 de (ya da bu seviyede bir kart) hem star wars jedi de hemde tlou da yüksek ayar dlss açık şekilde 60 fps verebiliyor. Asıl sizin bu kazık mazık demeniz sizi küçük düşürüyor.
Ben kendim bile şuan 4 gb vram ile tlouda orta ayarlarda dropsuz 40 fps civarında oynayabiliyorum. Alan wake 2 yi bile fsr 3 moduyla düşük ayarlarda dropsuz 60 fps oynayabiliyorum.

Sizin demeye çalıştığınız eğer 8 vram ile ultra ayarlarda her oyunu oynamaksa haklısınız, belki her oyunu ultrada açmaz ama hem dlss hem fsr3 ile hala iyi bir 8 vrama sahip ekran kartının güncelliği var, gideri var hala da iyi seviye de oynanır.
Vram fazla olursa fazla da kullanır bu arada. Bilmiyorsanız söyleyeyim dedim. Bende 4 gb hepsini kullanarak aw2 ve tlou oynanabiliyor. Ama aynı ayarda 8 vram bir ekran kartı da 4 değil 8 vramlik bir bellek kullanır. Önemli olan dropsuz oynanabilmesi.

Bilmesek iyi sallıyorsunuz yani. 8 GB 1080p için yeter ama 2K için yetmez.
Şu an RTX3060 da RTX 2070 de (ya da bu seviyede bir kart) hem Star Wars Jedi de hem de TLOU da yüksek ayar DLSS açık şekilde 60 FPS verebiliyor. Asıl sizin bu kazık mazık demeniz sizi küçük düşürüyor.
Ben kendim bile şu an 4 GB VRAM ile TLOU'da orta ayarlarda dropsuz 40 FPS civarında oynayabiliyorum. Alan Wake 2'yi bile FSR 3 moduyla düşük ayarlarda dropsuz 60 FPS oynayabiliyorum.

Sizin demeye çalıştığınız eğer 8 VRAM ile Ultra ayarlarda her oyunu oynamaksa haklısınız, belki her oyunu ultrada açmaz ama hem DLSS hem FSR3 ile hala iyi bir 8 vrama sahip ekran kartının güncelliği var, gideri var hala da iyi seviye de oynanır.
VRAM fazla olursa fazla da kullanır bu arada. Bilmiyorsanız söyleyeyim dedim. Bende 4 GB hepsini kullanarak AW2 ve TLOU oynanabiliyor. Ama aynı ayarda 8 VRAM bir ekran kartı da 4 değil 8 VRAM'lik bir bellek kullanır. Önemli olan dropsuz oynanabilmesi.

O arkadaş ciddiye alınacak bir tip değil boş ver gitsin yaşı kadar bilgisayar kullanmışımdır o gitsin her yerde AMD fan boyluğu yapmaya devam etsin bilgisayardan genel olarak anladığı tek şey o zaten.

Geri
Yukarı