Güvenlik duvarı raporu nasıl?

751963

Yoctopat
[Kernel][Alert] firewall Security alert! [Fragment Flooding] attack, possoble.
[Kernel][Alert] firewall Security alert! [Fragment Flooding] attack, possoble.[Appear 3 times]

Sadece bu 2 rapor var port scan falan yok ya da başka bir IP adresinden gelen saldırı raporu.
Kaspersky'ın ağ saldırısı engelleyicisinde herhangi bir şey yok bir saldırı olsaydı engelleyip raporlardı.
Endişelenmem gereken bir durum var mı?

Not: IP adresim statik değil modemi kapatıp 5 dk sonra açtım ek olarak fabrika ayarlarına sıfırladım

Son düzenleme:
VPN yüzünden olabilir. (Büyük ihtimalle.)

Modeminiz veya network içinde kullandığınız cihazlardan birindeki güvenlik açıkları da sebep olabilir.

Nasıl engelleyeceğinize gelecek olursak;
  • Modem ve diğer ağ cihazlarınızın resetlenmesi ve firmware güncellemesi yapılması.
  • ICMP, FTP, Telnet, SNMP, uzaktan modem erişimi ve varsa dinamik DNS gibi protokol ile servislerin kapatılması.
  • Modem güvenlik duvarının yeterli düzeyde açık tutulması.
  • VPN kullanmamak. (Piyasadaki birçok ücretli ve ücretsiz VPN saldırılara uğrayabiliyor.)
  • Modemde açılan portlar ve port yönlendirmeleri varsa kapatılması.
  • Bilgisayarınızda ve ağdaki diğer cihazlarınızda güncel ve iyi bir IS bulundurulması.

VPN yüzünden olabilir. (büyük ihtimalle.)

Modeminiz veya network içinde kullandığınız cihazlardan birindeki güvenlik açıkları da sebep olabilir.

Nasıl engelleyeceğinize gelecek olursak;
  • Modem ve diğer ağ cihazlarınızın resetlenmesi ve Firmware güncellemesi yapılması.
  • Icmp, FTP, telnet, snmp, uzaktan modem erişimi ve varsa dinamik DNS gibi protokol ile servislerin kapatılması.
  • Modem güvenlik duvarının yeterli düzeyde açık tutulması.
  • VPN kullanmamak. (piyasadaki birçok ücretli ve ücretsiz VPN saldırılara uğrayabiliyor.)
  • Modemde açılan portlar ve port yönlendirmeleri varsa kapatılması.
  • Bilgisayarınızda ve ağdaki diğer cihazlarınızda güncel ve iyi bir ıs bulundurulması.

Müşteri hizmetleri ile konuştum herhangi bir saldırı sırasında SMS ile bilgilendiriliyormuşuz
Ayrıca gerçekten saldırıya uğrayan arkadaşlarda bir sürü farklı istek gönderen IP adresi, port scan ve bende 3 kere olan bu flooding attack onlarda 100 gibi yüksek sayılarda sanırım saldırı değil araştırmama göre ISS olabilirmiş.

Aksini söyleyen çıkmazsa bir sorun yok şimdilik

Not: Port açmadım, VPN kullanmadım uzun süredir, uzaktan modem erişimi kapalı, modemin güvenlik duvarını hiç kapatmadım ek olarak bilgisayardaki Kaspersky'ın ağ saldırısı engelleyicisi hep açık ve raporunda herhangi bir saldırı olayı yok

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı