Guitar Rig 5 Batuhan Mutlugil tonu elde etme

@snufff Hocam ChatGPT ile istediğiniz kişinin tonunu Guitar Rig 5 programı ile elde edebilirsiniz.

Öyle bir şey yok. Onunla hiç bir adam gibi sonuca ulaşamazsınız. Mesele sizin ekipman kullanma tecrübeniz ile ilgili. Bir şarkıyı dinlediğinizde, nasıl ayarlayacağınızı, neye ihtiyacınızın olacağını anlamalısınız.

Dinlediğiniz gitardaki gain / drive seviyesini, delay / reverb gibi modülasyonları duyduğunuz şekilde ayarlayabilmelisiniz. Bu işi sizin yerinize başkası yapmaz. Başkasının yaptığı size uymaz.

PC programları ile, VST ler ile gitar çalmak istiyorsanız bunların nasıl ayarlandığını bilmeniz gerekir. Bunu da gerçek ekipmanlar ile öğrenirsiniz.

Şu aşağıdaki videoda olduğu gibi, birileri ortaya bir şeyler sallıyor. Ne olduğunu bile bilmediği konulara, gerçekmiş / mümkünmüş gibi algı yaratıyorlar...

Saçmalığı yükleyen kişi rapçi nin biri. Beat yapmaktan anlar. (şapkasına bak anla). Yetkinliği olmayan konularda takipçi kasmak için böyle videolar yüklüyor. Güldüm geçtim.
-"Amfi efkti" diyor. Gitar ile ilgisi olsa amfi efekt demez, amfi ayarı derdi.
Sizi bu gibi işten anlamaz adamlar önlendiriyor işte. Ayar yerine; ton dedirtiyorlar size...

Videoyu izleyin. Ne kadar gerçek ve işi biliyor gibi değil mi? Aslında hiç bir şey bilmiyor.
CagtGPT ye "The Final Countdown" ayarları yaptırmış mış. (O, ona "ton" diyor tabi... )

Hadi yazılan parametrelerin doğruluğunu geçtim, Nerede kompressör?(üstelik çift kompressör var. Biri paralel) Nerede o 1/3 Delay? Nerede Booster?, Nerede Drive?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O soloyu kayıtta çalan, bizzat icat eden adamın (John NORUM) Bizzat kullandığı en minimal set bu. Ama ChatGPT onlara gerek yok diyor :)

1690654882224.png

Dosya Ekleri

• 1690654824729.png
    1690654824729.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Öyle bir şey yok. Onunla hiç bir adam gibi sonuca ulaşamazsınız. Mesele sizin ekipman kullanma tecrübeniz ile ilgili. Bir şarkıyı dinlediğinizde, nasıl ayarlayacağınızı, neye ihtiyacınızın olacağını anlamalısınız.

Dinlediğiniz gitardaki gain / drive seviyesini, delay / reverb gibi modülasyonları duyduğunuz şekilde ayarlayabilmelisiniz. Bu işi sizin yerinize başkası yapmaz. Başkasının yaptığı size uymaz.

PC programları ile, VST ler ile gitar çalmak istiyorsanız bunların nasıl ayarlandığını bilmeniz gerekir. Bunu da gerçek ekipmanlar ile öğrenirsiniz.

Şu aşağıdaki videoda olduğu gibi, birileri ortaya bir şeyler sallıyor. Ne olduğunu bile bilmediği konulara, gerçekmiş / mümkünmüş gibi algı yaratıyorlar...

Saçmalığı yükleyen kişi rapçi nin biri. Beat yapmaktan anlar. (şapkasına bak anla). Yetkinliği olmayan konularda takipçi kasmak için böyle videolar yüklüyor. Güldüm geçtim.
Sizi bu gibi işten anlamaz adamlar önlendiriyor işte. Ayar yerine; ton dedirtiyorlar size...

Videoyu izleyin. Ne kadar gerçek ve işi biliyor gibi değil mi? Aslında hiç bir şey bilmiyor.
CagtGPT ye "The Final Countdown" ayarları yaptırmış mış. (O, ona "ton" diyor tabi... )

Hadi yazılan parametrelerin doğruluğunu geçtim, Nerede kompressör?(üstelik çift kompressör var. Biri paralel) Nerede o 1/3 Delay? Nerede Booster?, Nerede Drive?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

O soloyu kayıtta çalan, bizzat icat eden adamın (John NORUM) Bizzat kullandığı en minimal set bu. Ama ChatGPT onlara gerek yok diyor :)

Eki Görüntüle 1881800
Adı üstünde yapay zeka daha gelişmekte olan bir şey. Maalesef şu an technopattaki hiç kimse yardımcı olamadığı için biz de arayışa giriyoruz. Son olarak da bunu buldum. Çalışıyor mu? Az çok evet fakat tam olarak net cevaplar vermiyor. Bundan dolayı hatalı ton yazılabiliyor. Bende hepsinde aynı yazının yazması gibi bir problem ortaya çıkmadı. Belki 4.0 ile öbür problemler de çözülmüştür. Ayrıca video hakkında herhangi bir bilgim yok.

Eki Görüntüle 1881800
Elinize saglik okurken yoruldum;)

Hocam aslında direkt batuhan mutlugilin setine baksak ve ona göre bir şeyler yapsam daha mantıklı olmaz mı?

1. Fender Dexluxe ya da marshall plexi 800 gibi bir amfi seçin.
  2. Önce amfinizin gainini çok düşük tutarak sesin clean duyulmasını sağlayın. Ve Amfi üstündeki Eq ayarından gitarınızı hoşunuza giden bir netliğe ayarlayın.
  3. Amfi üstündeki gaini yavaş yavaş arttırarak sesin kırılmaya başladığı bir noktaya getirin. Bölyle clean ile hafif bir Over drive arasında olacak.
  4. Amfi üstüne TS808 ya da İbanez Ts9, olmadı BOSS Sd-1 overdrive ekleyin.
  5. Overdrive pedalının gainini % 50 civarlarına getirin. Pedal üstündeki tone potunu amfinizin netliğini değiştirmeyecek / etkilemeyecek şekilde ayarlayın.
  6. Pedalı açtığınızda amfi sesiniz yükselmemeli ancak kısılmamalı da. Duyduğunuz artan bir overdrive sesi olacak sadece. Ama hayvan gibi bir Overdrive değil. Amfinizdekini güçlendiren bir şey olacak.
  7. Spring reverb seçin. Genelde 25-30% ayarlanır ancak VST lerde durum değişiyor. Çalarken duyduğunuz sesi hamama çevirmeyecek, gitarınızın asıl sesinden -%5 daha az duyulacak bir etki vermesini sağlayın. Hepsi bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı