[Hafif Spoiler] Witcher 3'ün RPG tarafı hakkında

Ariana_05

Picopat
daha önce birazcık da olsa Fallout: New Vegas oynamıştım ve daha ilk görevden seçilen karar oyunu etkilemeye başlamıştı fakat şu an The Witcher 3'de beşinci saatteyim. RPG tarafında internette "Vice City ne kadar RPG ise Witcher 3'de o kadar RPG" yorumuna denk gelince oyunun RPG tarafını gözden geçirdim. Oyunda verilen kararlar sonucu hiç etkilemediğini fark ettim.

Oyununun sonunu etkileyen temel olarak 4-5 sekans var, ama hemen hemen hikayeli her görevde seçim hakkınız oluyor. 100 saatlik oyun 5 saatte açılmaz. Fallout ile kıyaslamak yanlış olur. Fallout başından beri siz yazıyorsunuz hikayeyi ama Witcher kendi evrenindeki hikayesini sizin seçimleriniz ile size aktarmaya çalışıyor.

5. saatte hiçbir şey anlamazsın. Evet, bir New Vegas değil, ama RPG tarafı da başarılı. Evren gri bir evren. Seçimler birbirinden çok farklı değil. Hemen hemen birbirine yakın. Bu da Witcher'ı diğer oyunlardan ayıran şey zaten.

Oyundaki seçimlerin ne kadar önemli olduğunu, oyuna tekrar başladığınızda anlıyorsunuz aslında. Mesela X ile Y seçimleri arasında X seçeneğini seçsem Y seçeneğinin de hemen hemen aynı sonuca varacağını düşünürüm. Ama oyuna tekrar başlayıp bu sefer Y seçeneğini seçtiğimde çok daha ilginç bir diyaloğun olduğunu, olayın daha farklı bir yere taşındığını görüyorum. Ama her diyalog için geçerli olmuyor tabii.

Verdiğin kararlar sonucunda oyunun gidişatı çok etkileniyor aslında. Bunu da tekrar oynadığın zaman anlıyorsun genelde. Örneğin, katil olduğunu düşündüğün biriyle karşılaşıyorsun ve onu öldürüyorsun. Mesela diğer seçenekleri de merak edip denediğin zaman bir bakıyorsun ki aslında katil o değil, bir vampirmiş vs. Kısacası, verilen kararlar oyunun gidişatını etkiliyor bayağı.

Oyunda harbi harbi çok önemli karar vereceğin noktalar var. Bir tanesine de çok yaklaşmışsın mesela.

Kısacası, iliklerine kadar yaşayacağın bir RPG deneyimi sunmuyor Witcher 3. Ama RPG tarafında türünün en iyi temsilcilerinden biri olduğunu değiştirmiyor bu durum. Skyrim'in RPG tarafı ile hemen hemen aynı, bir tık üstte hatta.

Oyun %100 bir RPG değil. Fallout New Vegas hikayeyi sizin baştan yazmanıza izin veriyor. Witcher ise bazı belli yerlerde oyunun sonuna etki edecek kararlar verdiriyor. Ama oldukça sık bir şekilde ileride işinize yarayabilecek karakterleri öldürme veya öldürmeme tarzı seçenekler ile karşılaşabiliyorsunuz.

daha önce birazcık da olsa Fallout: New Vegas oynamıştım ve daha ilk görevden seçilen karar oyunu etkilemeye başlamıştı fakat şu an The Witcher 3'de beşinci saatteyim. RPG tarafında internette "Vice City ne kadar RPG ise Witcher 3'de o kadar RPG" yorumuna denk gelince oyunun RPG tarafını gözden geçirdim. Oyunda verilen kararlar sonucu hiç etkilemediğini fark ettim.

Etkiliyor bu arada. Bu tür yorum yazanların hater veya fanboy olma ihtimalleri çok yüksek.

Beklentiniz yanlış, New Vegas saf RPG'dir.
Witcher 3'den bunu beklemeyin, sabit bir karakter olduğundan aksiyon maceraya odaklanıyor. Beklentinizi böyle tutarsanız daha çok zevk alırsınız. NV gibi bir oyun oynamak isterseniz de The Outer Worlds'u öneririm onu da Obsidian yaptı.

Geri
Yukarı