Haksız yere forumdan ban yemek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@dogant Haksız cezasını görebilmesi için bir şey yapılması gerekli. Ceza yediğin önceki mesajını sadece yazan kullanıcı görmeli. Bu şekilde neyden ceza yediğini öğrenmiş olup bir daha ceza yememeye dikkat eder.

Kural kuraldır lafına ben de katılıyorum. Sorun şu. Kurallar yeterince ayrıntılı/açık değil. Oluşan her duruma bir örnek ve yaptırımının ne olacağına dair veritabanı gibi bir şey olmalı. Yıllardır buradayım. Öyle bir şey varsa, varlığını hissettirmiyor.
Aslında açık ama yoğun zamanlarda birçok moderatörler "Türkçe kurallarına uymayan mesaj" uyarısını veriyor. Standart oldu artık. Noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayın diye uyarı verse daha iyi olurdu.
Var ama hissedilmiyor diyelim :)
@dogant Haksız cezasını görebilmesi için bir şey yapılması gerekli. Ceza yediğin önceki mesajını sadece yazan kullanıcı görmeli. Bu şekilde neyden ceza yediğini öğrenmiş olup bir daha ceza yememeye dikkat eder.

Uyarının ayrıntıları yetersiz bence. Yazım kurallarına uymayan mesajın altına detay eklenmeli, önceki mesaj ve sonraki mesaj şeklinde rahat anlaşılması için.

Uyarının ayrıntıları yetersiz bence. Yazım kurallarına uymayan mesajın altına detay eklenmeli, önceki mesaj ve sonraki mesaj şeklinde rahat anlaşılması için.

Aslında çok uyarı seçeneği var ve açık ama uyarıyı veren moderatörün bunları kullanması lazım. Manuel olarak da uyarı gerekçesini yazabiliyorsun ama bunları uygulamak için zaman lazım. İş yükü genelde çok fazla ve uyarı vermek bazen fazla vakit kaybettiriyor.

Ben genelde daha açık uyarılar vermeye çalışıyorum ama itiraf edeyim çok yoğun zamanlarda "yazım kurallarına uyamayan mesaj"'dan uyarı veriyorum. Üyelerin de Türkçe kurallarını öğrenmesi ya da site kurallarını okuması gerek. Bunun sorumluğu üyelerde aslında. Sürekli uyarı alan birisi hatayı kendinde aramalı.

Ceza yeyince bir link çıkıyor, tıkladığımızda ceza yediğimiz mesaja (silinmediyse ya da ceza mesaja verildiyse) dönüyoruz. Bunun yerine ek bir sayfa eşliğinde ceza yenen mesajın düzenlenmemiş hali, ceza yenildikten sonra düzenlenen mesaj ve cezanın ayrıntıları yer alabilir.

Koskoca forum kurup yıllardır çizgisinden çıkmayan kuralları işletmek kadar zor olmaz diye düşünüyorum. Bu konuların ardı arkası da kesilir, kesilmezse de onaylamamak için geçerli bir bahaneniz olur.

İş yükünde azalma + saçmalıklarla uğraşmama = Bingo.

Kural kuraldır lafına ben de katılıyorum. Sorun şu. Kurallar yeterince ayrıntılı/açık değil. Oluşan her duruma bir örnek ve yaptırımının ne olacağına dair veritabanı gibi bir şey olmalı. Yıllardır buradayım. Öyle bir şey varsa, varlığını hissettirmiyor.

50 kural (sadece normal kurallar için) çok açık ve ayrıntılı bence.

Oluşan her duruma bir örnek ve yaptırımının ne olacağına dair veritabanı gibi bir şey olmalı. Yıllardır buradayım. Öyle bir şey varsa, varlığını hissettirmiyor.

Bende bilmiyorum veri tabanı diye bir şey olmasını %21 istiyorum.
%79'u kararsız.

Hocam doğru bir konuda haklısınız, ancak bazen virgülü neye koyacağımı ve de/da ekini nasıl ayrım yapılacağını bilemiyorum. Bazen doğru yerde koyabiliyorum, bazen nereye koyacağımı aklım ermiyor. Siz de bazen gözden kaçırabiliyorsunuz insanlık hali. Son zamanda bu cezalarım var :( Bir ara de/da eki için 1 günlük ceza yedim ve yardım ettiğim birçok arkadaşa yardım edemedim.

Her bir uyarının "Yazım Kurallarına Uymayan Mesaj" adı altında verilmesi kötüye kullanım olarak nitelendirilemez, bu ad altında uyarı verdiğimiz çok oluyor, sonuçta her bir yanlış, yazım yanlışı olarak geçer. Genel olarak bu ad altında uyarıların verilmesinin sebebi az da olsa zaman kazanmak, zaten neden uyarı aldığını merak eden her üyeye gerekli açıklamayı yapabiliyoruz, hatta bununla ilgili bir konu açmalarını bizzat istediğimiz oluyor, kimseyi durdurmuyoruz.

@Silinen üye "Yazım Kurallarına Uymayan Mesaj" adı altında alınmış toplam 25, "Noktalama İşaretlerinden Önce Boşluk Bırakmayın" adıyla 1, "Bağlaç olan 'de/da/ki' ayrı yazılır" adıyla 2, "Noktalama Eksiği" adıyla 1, "Soru Ekleri Ayrı Yazılmalı" adıyla 2, "Kısaltmalar Büyük Harfle Yazılmalı" adıyla 4 olmak üzere, toplamda 35 uyarınız bulunuyor.

Normalde bir ay ceza verilmesi gerekirken bir hafta verilmiş ama bunları görmezden gelip, uyarıların ve beraberinde verilen ceza süresinin haksız olduğunu iddia etmişsiniz. Verilen uyarıları tek tek inceledim, haksız verilen bir uyarıya rastlamadım:

"Kullandığınız SSD nedir ?" - "nedir?"

"Kesin birşey söylemek mümkün değil." - "bir şey"

"Speedtest üzerinden test yapıp değerleri paylaşırmısın." - "paylaşır mısın?"

"Sistem oyunda 6 GB Ram kullanıyor çok sıkıntı görmüyorum takviye yaparsa daha iyi olur." - "RAM"

"Tüm sistemi yazarmısınız." - "yazar mısınız?"

"Yüklü olan uygulamaları gösterirmisiniz. (denetim masasından falan'da olur)" - "gösterir misiniz?" + "falan da olur"

"Hiç risk'e girme madem yeni PSU alıcaksan onu al..." - "riske" + "alacaksan"

"İnternet'den baktığım kadarıyla anakartınız oc yapıldığında 2400Mhz destekliyor sorun bu yüzden olabilir." - "İnternetten" + "OC"

"Önceliklikle sorun gider deyin. Olmaz ise bir çok sorun olduğu için..." - "deyin" + "birçok"

"Kale veya şehir e sahip misiniz?" - "şehre"

"Bugün'de görmüş oldum hatalı moderatör'ün hatasını düzelterek ona bir şey yapmamalarını." - "Bugün de" ( ek olarak moderatörün* olarak bir düzeltme daha var)

Ceza yeyince bir link çıkıyor, tıkladığımızda ceza yediğimiz mesaja (silinmediyse ya da ceza mesaja verildiyse) dönüyoruz. Bunun yerine ek bir sayfa eşliğinde ceza yenen mesajın düzenlenmemiş hali, ceza yenildikten sonra düzenlenen mesaj ve cezanın ayrıntıları yer alabilir.

Koskoca forum kurup yıllardır çizgisinden çıkmayan kuralları işletmek kadar zor olmaz diye düşünüyorum. Bu konuların ardı arkası da kesilir, kesilmezse de onaylamamak için geçerli bir bahaneniz olur.

İş yükünde azalma + saçmalıklarla uğraşmama = Bingo.

İyi de kimsenin böyle bir görevi ya da sosyal sorumluluğu yok ki. Biz burada eğitimci değiliz. Kurallar da açık bir şekilde mevcut zaten site içerisinde ve kurallarında dışına çıkmıyoruz.
Yani bizim görevimiz üyelere Türkçe ya da forum kurallarını öğretmek değil.
Kurallar ile ilgili derdi olanlar başka forumlara yönelebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı