Haksız Yere Liseden Atılmak

YakupCanpolat

Decapat
Benim babam görme engelli bir bireydir. Okulda bir video çekmiştik ve o videoda bir kişi sigara içiyordu. Bunun yüzünden babama "bu kağıda imza atın, çocuğunuz ceza yemesin" demişler. Meğerse o nakil kağıdıymış. Ha bir de babama diğer öğrenciler de atıldı demişler. Neyse işte beni çok kötü bir okula gönderdiler. Babam da eski okuluma gitmedi. Ve ben okula dayanamadım. Bu okulda öğrenciler yemek parama kadar alıyorlardı. Babam da bir şey yapamayınca, okula gitmemeye başladım. Devamsızlık 30 günü geçti ve babamda tasdiknamemi aldı. Böylelikle okul hayatım bitti. Sorum şu; peki şimdi Milli Eğitim'e şikayet veya mahkemeye versem, bana kaybolan bir yılımı veya bir tazminat alabilir miyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görme engelli birine nasıl imza attırılır? Hem de yalan dolanla? Lanet olsun. Yazık günah. Nereden cesaret alıp yapıyorlar bunu?
E-Devlet'ten BİMER'e veya CİMER'e durumu bildir ve yaz. Hangi okul da oldu bu?
Bu arada sigara içmeyi bırakma. Fotodaki sensin değil mi?

Dolandırıcılıktan dava açılabilir. Görme engelli bir vatandaşa bilgisi dahilinde olmadan, bilgi verilmeden veya yalan bilgi verilerek imza attırılması suçtur. Yani en kısa zamanda, en yakındaki savcılığa başvurmanızı öneriyorum. Okul durumunu değiştirmese de, bunu yapan kişiler muhtemelen görevden alınacaktır.

Geçmiş olsun. Eğer olay dediğiniz şekilde geliştiyse durumu mümkünse bir avukat aracılığıyla şikayette bulunun. Cimer'e de başvuru yapın. Tekrardan geçmiş olsun. Yarın bir gelişme olmazsa avukata da sorarım. Ortada ciddi bir suç var.

Görme engelli birine nasıl imza attırılır? Hem de yalan dolanla? Lanet olsun. Yazık günah. Nereden cesaret alıp yapıyorlar bunu?
E-Devlet'ten BİMER'e veya CİMER'e durumu bildir ve yaz. Hangi okul da oldu bu?
Bu arada sigara içmeyi bırakma. Foto da ki sensin dimi?

Tüm tespit ve tavsiyelerine katılıyorum da, "sigara içmeyi bırakma." Nasıl bir tavsiyedir? Orasını anlamlandıramadım.

Geçmiş olsun. Dava falan açılabilir ama uzar mı, çabuk mu biter orası meçhul. Mevcut adalet sistemiyle nereye kadar gidilebilir, tartışılır. Fakat yine de hak aramaktan vazgeçme. Senin durumun kritik olduğu için haklı çıkma ve davayı kazanabilme ihtimaliniz çok fazla. Eğer olmazsa (Bu ihtimal çok düşük gibi gözüküyor), okuluna dönememiş olursan açık liseye kayıt yaptır. Henüz hiçbir şey bitmiş değil, sadece zaman kaybına uğramışsın. Fakat emin ol, eğitim hayatın bitmedi. Yapman gereken tek şey çalışmak.

Şu an başarılı dediğimiz, gerçekten de başarılı olmuş ve halen bu durumu sürdüren profesörlerin-bilim insanlarının bir kısmının hikayesi çok farklıdır. Kendim izlediğim 3 saatlik bir canlı yayın videosunda bir profesörümüzün hayat hikayesini dinlemiştim ve dönüm noktasını anlatmıştı. Lisede neredeyse hiçbir vasfı olmazken, yirmili yaşlarda aklını başına aldığını ve okuduğunu, bu süreçteki zorlukları ve sürekli olarak "Başarabilir miyim" korkusunu anlatmıştı. Gençliğinde bulaşıkçılık yapmış profesörler biliyorum ben. :) Hepsi 5 yaşından itibaren takım elbise ve papyon giymeye başlamadı elbette. Üstelik bu insanların bir kısmının gençlik yaşlarında kafalarının içi boştu, açıktan okuyan da vardı. Ayriyeten de 35-40 yaşında insanlar bile okul okurken sen bu genç yaşında hayatından hiçbir şey kaybetmedin. Ufak bir zaman kaybı var.

Ne olursa olsun, sana bu hayatın başarabilme ve yükselebilme fırsatı verdiğini unutma, ileriye bak. Umudunu yitirme, okula başladığın zamanlardaki o baştaki küçük heyecanını ve mutluluğunu anımsa. Açık lise olsun, eski okulun olsun kaldığın yerden devam edeceksin. Çalıştığın ve verilen fırsatları doğru şekilde değerlendirdiğin sürece de başarına, başarı katacaksın.

Böyle kötü olaylarla karşılaştın diye dediklerim sana ciddi gelmiyor olabilir ya da seni kandırıyorum sanabilirsin ama hayır, öyle değil. En içten şekilde yazdığım yazılardan birisi. Sen istedikten sonra başarabilirsin. Ben, sana ciddi gelmiyorsam bile isimlerini bildiğimiz, birçok alanda çalışmaları olan mühendislerin, mucitlerin, profesörlerin, fizikçilerin vesaire aklına kim geliyorsa, hepsinin hayat hikayesini öğren. Savaşı tecrübe edinmiş insanlar bile bir şekilde hayata tutunup, vahşetin içinden çok büyük noktalara erişiyorsa, senin hayatın bitmiş değil. Yani evet, kaybolan yılını fazlasıyla bile alırsın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı