Hala deprem olur mu?

Emir DN

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar biliyorum tahmini imkansız fakat sormak istedim şu an niğdedeyiz ve eve geçtik ilk gün çok fazla sallantı olduğu için bahçeye gitmiştik fakat şimdi tekrar evlerimize geçtik sizce hala deprem olur mu?

Arkadaşlar biliyorum tahmini imkansız fakat sormak istedim şu an niğdedeyiz ve eve geçtik ilk gün çok fazla sallantı olduğu için bahçeye gitmiştik fakat şimdi tekrar evlerimize geçtik sizce hala deprem olur mu?

Jeolojik hadiselerin özellikle iç kuvvetlerin yıkıcı etkiye sahip olması için merkez üssünün Niğde'de olması gerekmez. Karaman da beklenen deprem meydana gelirse bugünlerde yaşadığımız deprem kadar yıkıcı etkiye sahip olacak. Dolasıyla Niğde ve çevresi de yıkılır diye düşünüyorum.

Depremden çok artçılar olabilir şuan. Jeoloji hakkında çok bilgim yok ama tahminimce Niğde'de öyle yıkıcı bir deprem olmaz.
"Tıp hakkında çok bilgim yok, ama tahminimce günde 1 paketten fazla sigara içmek bağırsak kanserine sebep olmaz, ne de olsa ciğerlerine çekiyorsun" demek gibi bir şey bu.

32 artçı deprem bekleniyordu, 100'den fazla artçı oldu ve olmaya devam ediyor, Kandilli Rasathanesinin web sitesine bakarsanız detaylıca görebilirsiniz, son deprem 11.40 civarlarında olmuş.

"Tıp hakkında çok bilgim yok, ama tahminimce günde 1 paketten fazla sigara içmek bağırsak kanserine sebep olmaz, ne de olsa ciğerlerine çekiyorsun" demek gibi bir şey bu.

Bilgisi yok fikiri var işte.

Jeoloji dersi alırken öğrendiğim temel unsurlardan biri de şuydu: Bir fay hattında uzun süredir deprem olmayışı faydaki stres birikimiyle doğru orantılıdır. Yani süre ile birikim doğru orantılıdır.

Yani süre ile birikim doğru orantılıdır.
CNN'de ya da başka bir yerde bir adam Maraş'ın olduğu kısımda uzun süredir deprem olmadığını, yakında olası bir depremin gelebileceğini söylemişti. Sonuçta da bu dehşet olay yaşandı. 30 saatlik bir arada çok da büyük bir stres birikmez, daha doğrusu net bir birikim olamaz çünkü 15-20 dakikada bir artçı depremler oluyor Malatya'da 5 şiddetine yakın veya 5+.

Geri
Yukarı