Mersin'de deprem olur mu?

küflü ekmek

Centipat
Daha fazla  
Maraş'ta olan 2 depremi biz de şiddetli hissettik. O günden sonra paranoyak oldum durduk yere sallanıyor gibi hissediyorum basım dönüyor gibi oluyorum. Önceliğimiz oradaki insanların kurtarılması tabii ki ama Naci Görür Adana ve Hatay stres yüklendi dedikten sonra ben iyice korkmaya başladım. Mersin'de belli bir fay hattı yok diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum ama Maraş'ta olan bir deprem bizi bu kadar salladıysa Adana'da olacak bir deprem ne kadar zarar verir düşünemiyorum. Depremi önceden bilemeyiz tabii ki ama Mersin'in deprem riski nedir?

Maraş'ta olan 2 depremi biz de şiddetli hissettik. O günden sonra paranoyak oldum durduk yere sallanıyor gibi hissediyorum basım dönüyor gibi oluyorum. Önceliğimiz oradaki insanların kurtarılması tabii ki ama Naci Görür Adana ve Hatay stres yüklendi dedikten sonra ben iyice korkmaya başladım. Mersin'de belli bir fay hattı yok diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum ama Maraş'ta olan bir deprem bizi bu kadar salladıysa Adana'da olacak bir deprem ne kadar zarar verir düşünemiyorum. Depremi önceden bilemeyiz tabii ki ama Mersin'in deprem riski nedir?

Hocam bir ara Mersin de kaldım olmaz sadece farklı depremleri hissedersiniz.

Türkiye'nin her yerinde deprem olabilir. Ancak fay hattının olduğu yerlerde deprem olma olasılığı daha yüksektir. Adana fayı Mersine ulaşmıyor. Mersinde deprem olma olasılığı düşük. Hatta şu meşhur haritaya göre Mersin deprem bakımından ülkemin en güvenli yeri gibi görünüyor. Son depremlerle bu bölgedeki tektonik levhaların enerjisini attığını söyleyen bir çok uzman var. Bu da bölgede (büyük bir) deprem olmayacağı yönünde yorumlanabilir. Artçı depremler 1 yıl kadar devam edebilir. Artçı depremleri hissedebilirsiniz. Korkutabilir. Ama ortalama bir evde oturuyorsanız evinizi yıkmayacaktır.

Dosya Ekleri

• image-9ced40a1b1844.png
    image-9ced40a1b1844.png
    511 KB · Görüntüleme: 69

Geri
Yukarı