Halojen farları LED Xenon fara çevirme

• Konuyu başlatan GTD
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 12B
Merceksiz fara para harcamak hata bence. Işığı verimli kullanamıyorsun böyle olunca. 2008 Megane 2'de bile mercek var standart ampüllerle çok güzel iş görüyor hatta mercek sayesinde belki de bundan daha iyi açıları vs.
1654267901906.png

Kendi fotoğrafında olduğu gibi E250'nin arkası gündüz gibi olmuş öyle olmamalıydı.
Edit: Ulan tarihe bakmamışım eski konuşmuş ya.

Son düzenleme:
Arkdaşlar bir sorum olucak. Octavia 2017 style paket aracımda fabrikasyon xenon mercekli far var. Xenonlardan birisinin ömrü bittiği için değiştireceğim ama xenon yerine led takmak istiyorum. Bunun için uyumlu lambalar var. Aklıma tek takılan şey; ben bu ledi taktığım zaman sistem xenon fara uyumlu olduğu için led farlarda sıkıntı oluşur mu? Ledlerde ısınma meydana gelir mi? Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olurrsa çok sevinirrim. Eki Görüntüle 1406896
Çoğu LED aydınlatma ucuz Xenon kitlerden daha az aydınlatıyor. Haliyle aslında görüş mesafenizi düşürüyorsunuz.

Gelelim sıcaklık konusuna Xenon yüksek akım gerektirdiği için sıradan telli ampüle göre daha fazla ısı üretir, cam ve merceği bu sıcaklığa daha dayanıklıdır bu sebepten dolayı. LED farlar ısındığında bile dışarıya daha az ısı yaydığı için standart telli ampüllerden bile serin çalışırlar.

Burada önemli olan nokta farı değiştirdikten sonra elektrik tesisatını doğru şekilde sokete tam oturtarak yapmaktır.

Şu anda Kia Sportage aracımıza AliExpress'den aldığım Bevinsee ledleri taktım, yaklaşık 1.5 yıldır da kullanıyorum. Normal ampüle göre daha iyi aydınlatıyor ve farlar dışarıdan çok daha serin hissediliyor. Keza far grubunun içerisi de tamamen kapalı ekosistem olmasına rağmen yine gayet serin kalıyor.

Bu arada aracınızda orijinal Xenon olduğu için led dönüşüm sonrası arıza lambası yakma ihtimali çok yüksek. Burada kaliteli ve gerçekten vaat ettiği akımı çeken bir ampül kullanmak önemli.

Çoğu LED aydınlatma ucuz Xenon kitlerden daha az aydınlatıyor. Haliyle aslında görüş mesafenizi düşürüyorsunuz.

Gelelim sıcaklık konusuna Xenon yüksek akım gerektirdiği için sıradan telli ampüle göre daha fazla ısı üretir, cam ve merceği bu sıcaklığa daha dayanıklıdır bu sebepten dolayı. LED farlar ısındığında bile dışarıya daha az ısı yaydığı için standart telli ampüllerden bile serin çalışırlar.

Burada önemli olan nokta farı değiştirdikten sonra elektrik tesisatını doğru şekilde sokete tam oturtarak yapmaktır.

Şu anda Kia Sportage aracımıza AliExpress'den aldığım Bevinsee LED'leri taktım, yaklaşık 1.5 yıldır da kullanıyorum. Normal ampüle göre daha iyi aydınlatıyor ve farlar dışarıdan çok daha serin hissediliyor. Keza far grubunun içerisi de tamamen kapalı ekosistem olmasına rağmen yine gayet serin kalıyor.

Bu arada aracınızda orijinal Xenon olduğu için LED dönüşüm sonrası arıza lambası yakma ihtimali çok yüksek. Burada kaliteli ve gerçekten vadettiği akımı çeken bir ampul kullanmak önemli.

Haklısınız.
2021 Egea aracımın sis farları halojen geldi. Diğer far grubunun LED olması ve sislerin halojen olması canımı sıktı ve LED ampul satın aldım. LED'ler kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. Xenon gibi akım sürücülü olanlar var bir de standart soketli olanlar var. Akım sürücülü olanlar Xenon kadar ısınıyormuş ve sislerin olduğu yerden elektrik tesisatı geçtiği için eritebilir dediler. Normal soket tipi olanlardan satın aldım ve daha uyguna geldi.

Çoğu LED aydınlatma ucuz xenon kitlerden daha az aydınlatıyor. Haliyle aslında görüş mesafenizi düşürüyorsunuz.

Gelelim sıcaklık konusuna xenon yüksek akım gerektirdiği için sıradan telli ampüle göre daha fazla ısı üretir, cam ve merceği bu sıcaklığa daha dayanıklıdır bu sebepten dolayı. LED farlar ısındığında bile dışarıya daha az ısı yaydığı için standart telli ampüllerden bile serin çalışırlar.

Şu anda Kia sportage aracımıza AliExpress'den aldığım bevinsee LED'leri taktım, yaklaşık 1.5 yıldır da kullanıyorum. Normal ampüle göre daha iyi aydınlatıyor ve farlar dışarıdan çok daha serin hissediliyor. Keza far grubunun içerisi de tamamen kapalı ekosistem olmasına rağmen yine gayet serin kalıyor.

Bu arada aracınızda orijinal xenon olduğu için LED dönüşüm sonrası arıza lambası yakma ihtimali çok yüksek. Burada kaliteli ve gerçekten vadettiği akımı çeken bir ampul kullanmak önemli.

Anladım. Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Almayı düşündüğüm LED AliExpress'te var ve yorumlara baktığımda arıza ışığı yakan kimseyi görmedim(yaklaşık 3000 tane olumlu yorum var).
Sormak istediğim bir diğer soru LED ışıkların xenon ışıklara göre ömürleri daha uzun olur mu? Bu konu hakkında bilginiz var mı? Çünkü aracın farlarını otomatik modda kullandığım için gün içinde fazlaca yanıp sönüyor.

Anladım. Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Almayı düşündüğüm LED AliExpress'te var ve yorumlara baktığımda arıza ışığı yakan kimseyi görmedim(yaklaşık 3000 tane olumlu yorum var).
Sormak istediğim bir diğer soru LED ışıkların Xenon ışıklara göre ömürleri daha uzun olur mu? Bu konu hakkında bilginiz var mı? Çünkü aracın farlarını otomatik modda kullandığım için gün içinde fazlaca yanıp sönüyor.
Bundan önceki aracımızda da otomatik far sensörü, yağmur sensörü vs vardı hep açık durumda kullanıyorduk. Önceki araçta LED far dönüşümü yapmaya pek cesaret edemedim farlarımın yapısının reflektörlü olması ve mercekli olmamasından dolayı. Zira uygun bir LED çözüm bulmak biraz sıkıntı.

1.5 yıllık tecrübemde far sensörünün bir zarar verdiğini görmedim. Hala ilk günkü gibi aydınlatma sağlıyor. Arıza lambası konusunda ise araçtan araca çok değişiklik gösteriyor. Hyundai/Kia ve VAG grubu araçlar arıza lambası konusunda çok hassaslar. O yüzden iyi emin olmak lazım. Ürünün linkini paylaşabilirseniz daha rahat yardımcı olabilirim diye düşünüyorum.

Bundan önceki aracımızda da otomatik far sensörü, yağmur sensörü vs vardı hep açık durumda kullanıyorduk. Önceki araçta LED far dönüşümü yapmaya pek cesaret edemedim farlarımın yapısının reflektörlü olması ve mercekli olmamasından dolayı. Zira uygun bir LED çözüm bulmak biraz sıkıntı.

1.5 yıllık tecrübemde far sensörünün bir zarar verdiğini görmedim. Hala ilk günkü gibi aydınlatma sağlıyor. Arıza lambası konusunda ise araçtan araca çok değişiklik gösteriyor. Hyundai/Kia ve VAG grubu araçlar arıza lambası konusunda çok hassaslar. O yüzden iyi emin olmak lazım. Ürünün linkini paylaşabilirseniz daha rahat yardımcı olabilirim diye düşünüyorum.
1. ürün şu:

2. üründe şu:

Popüler bir konu. Bu mesajımı 1 kişi bile okuyup öğrense mutlu olurum.

Yumuşak bir giriş yapmak gerekirse: LED Xenon diye bir şey yoktur. İkisi farklı şeylerdir. Aracınıza 1 ampül alarak parlak ve beyaz ışık elde ettiğiniz sistemdeki ampüllere LED diyoruz. Xenon olmayan araca Xenon ampül alıp takamazsınız çünkü. LED far ampülleri hep aynıdır zaten. Eskiden beyaz ve güçlü ampüller Xenon olurdu, halk dilinde böyle kalmış. İlk olarak bu bilgiyi düzeltelim. Ha bu arada, hiçbir araç neredeyse artık Xenon farla gelmiyor. Onlar hep LED far hatta bazı markalar LED farı bile geride bıraktı yeni teknolojilere geçiyor.

Öncelikle merceksiz farlara ne yaparsanız yapın takılan LED ampüller çok göz alıyor. Ampülü takarken asıl parlak yönünü yere bakacak şekilde ayarlamak mümkün belki ama bu bir çare değil. Mercekli, ışığı toplayıp istenilen alana odaklayan bir sistem yoksa şunu lütfen takmayın. İlla LED sevdanız varsa uzunlara takın. Geceleri kör oluyoruz. Evet LED far harika aydınlatıyor. Siz etrafı harika görüyorsunuz. Diğer sürücüler ise kör oluyor.

Far ayarı yaptırmadan kullanmamanız gerektiğine zaten değinmiyorum bile. Far ayarı kesinlikle yaptırmalısınız. Aydınlatma çizginiz net bir şekilde karşıda belli değilse ışığınız dağılıyordur. Zorlamayın. İnsanlık için, sağlığımız için.

İyi sürüşler.

Yeni konular

Geri
Yukarı