Halojen farları LED'e çevirmek hata mı?

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Merhaba, 2016 model Opel Astra Edition Plus aracımız için bir işlem uyguladık.

Ben kendimi bildim bileli yolda ayar yapılmamış, mercek olmadan led far kullanan kişilere içimden küfür ederim.
Geçtiğimiz gün sağ taraftaki gündüz ve kısa ampul arıza verdi. Gündüz tamamen gitti, kısalar ise eh işte modunda yanmaya devam ediyordu.
Bugün oto sanayiye gidip yanlış anlaşılma sonucu kısa LED ampul aldık. Gündüzleri de beyazdan verim alamadığımız için ve LED takarsak decoder bağlanması gerektiği için turuncu halojen aldık.
Kısaları almadan önce zaten satan aksesuarcıyla konuştuğumda karşıdaki insanın gözünü o kadar almaz diye söyledi. Elbette inanmadım ama bakalım bir dedim. Arıza lambası yakmayan bir model verdi. Sağlam da ödetti.

Taktırdıktan sonra far ayarı yaptırmaya gittiğimizde çalışan kişi farın halojen, ampulün LED olduğu için ışığı dağıtır. Hem verim alamazsın hem de karşıdakinden küfür yersin diye bir kez daha hatırlattı.
En son far ayarını yaptırdıktan sonra çıktım. Gündüzler hoş olsa da farlar içimde bir nebze kaldı. Aklımda da sorular oluştu.

Bu kısa LED ampuller karşıdaki insanın gözünü alır evet, peki far çizgisi oluşur mu? Far çizgisinden kastım şu:
maxresdefault.jpg

Pek test edemedim bu akşam bakacağım.

Diğer sorum, far ayarı yapıldığı için karşıdan gelenin gözünü almama veya ışığı dağıtmama gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Konu hakkında dönüşlerinizi bekliyorum.

Öncelikle aracınız mercekli far ise içine hangi ampulü takarsanız takın karşıdan gelenin gözünü almaz. Ayna taslı bir far ise içine ne tür bir LED taktırdınız? SMD LED takıldıysa ışık dağılması kaçınılmaz olacak ve cutoff çizgisi (far çizgisi) oluşmayacaktır. CSP LED takıldıysa cutoff çizgisi nispeten oluşacak ve düzgün bir ayar ile karşıdan gelenin gözünü almayacaktır. Piyasada 360 derece CSP LED diye geçen ürünler var bunlar halojen farlara en uygun LED ampullerdir.

Öncelikle aracınız mercekli far ise içine hangi ampulü takarsanız takın karşıdan gelenin gözünü almaz. Ayna taslı bir far ise içine ne tür bir LED taktırdınız? SMD LED takıldıysa ışık dağılması kaçınılmaz olacak ve cutoff çizgisi (far çizgisi) oluşmayacaktır. CSP LED takıldıysa cutoff çizgisi nispeten oluşacak ve düzgün bir ayar ile karşıdan gelenin gözünü almayacaktır. Piyasada 360 derece CSP LED diye geçen ürünler var bunlar halojen farlara en uygun LED ampullerdir.
Tünelde fark ediyorum. Gerçekten de dağı taşı aydınlatıyor bu LED. Daha karşımdaki insanın deneyimini göremeden ben rahatsız oluyorum.
Muhtemelen bu LED olaylarıyla daha fazla uğraşmadan Philips markalı kaliteli ve ışığı da kısmen beyaza yakın bir halojen ampul alıp kullanmaya devam edeceğim.

Bilinçsizce harcanan yüzlerce lira da çöpe gidecek sanırım. Eski ledleri nasıl değerlendirebilirim?
Opel Vectra bir aracımız daha var. Onda mercek var. Ona uygulasam nasıl olur? Bilmediğimden soruyorum.

LED'ler CSP ise düzgün far ayarıyla kullanılabilir. CSP LED'de kesilme çizgisi oluşur. Zaten yeni nesil arabaların giriş modellerinde merceksiz LED var. Egea'dan tut BMW 3'e kadar.

Tünelde fark ediyorum. Gerçekten de dağı taşı aydınlatıyor bu LED. Daha karşımdaki insanın deneyimini göremeden ben rahatsız oluyorum.
Muhtemelen bu LED olaylarıyla daha fazla uğraşmadan Philips markalı kaliteli ve ışığı da kısmen beyaza yakın bir halojen ampul alıp kullanmaya devam edeceğim.

Bilinçsizce harcanan yüzlerce lira da çöpe gidecek sanırım. Eski ledleri nasıl değerlendirebilirim?
Opel Vectra bir aracımız daha var. Onda mercek var. Ona uygulasam nasıl olur? Bilmediğimden soruyorum.
Hocam, markası ne olursa olsun beyaz halojen ampul asla almayın. Özellikle yağmurlu havalarda görüşünüzü 1-2 metrelere kadar düşürür. Osram'ın Night Breaker serisi ampullerini tavsiye ederim. Gün ışığı renginde yanar. Eski LED ampullerinizi soket tipi uyumlu ise mercekli farda değerlendirebilirsiniz sorun olmayacaktır.

Geri
Yukarı