Hangi Anti-Virüs programını kullanmalıyım?

Sadece bunlarla değil. Ransomware testi de yapabilirsin veya worm? "PUP' ları test edebiliyor mu?" diye test yapabilirsin. Buna daha çok örnek var.

Avast! başarılı bir Anti-Virüs :). AV-Comparatives ve AV-TEST testlerinde başarılı.
AV-TEST'e göre zaten her antivirüs 6/6. Adamlar Panda Antivirüse bile tam puan veriyor, böyle saçma bir test görmedim.

Test ettiğim programlar,

1- Kaspersky.
2- ESET.
3- McAfee.
4- Avast.
5- AVG.
6- Microsoft'tun görünüş amaçlı yaptığı Defender.

Kendi yorumlarım,

-Kaspersky, virüs görürse virüsün Allah rahmetini eyliyor. Taramasını yavaş buldum. 2.000.000 dosyayı 1 saatte taradı ve diskin SSD olmasına rağmen.
-ESET, Kaspersky gibi virüs görürse hemen deaktif ediyor. Kötü yanı ücretsiz sürümü bulunmamakta.
-McAfee, ev için kullanacaksanız kesinlikle kullanmayın. Berbat bir proaktif koruma sağlıyor. Ama mükemmel bir reaktif koruma sağlıyor.
-Avast, kötüleri tespit etmede mükemmel olmasına rağmen bilgileri sattığı iddiasıyla populerliği iyice azaldı. **avast kullanmak pişmanlıktır**.
-AVG, affedersiniz ama hayatımda gördüğüm en berbat av. Hiçbir testten geçemedi. Yazıklar olsun.
Defender, Defender'dan bahsetmek bile istemiyorum. Sadece en iyi görünüşlü av.

1. testimiz / eıcar virüsü.

Eıcar virüsünde en iyi performansı veren program Kaspersky ile ESET oldu. Virüsü indirir indirmez blokladılar. Helal olsun.

Sıralama tablosu,

1-Kaspersky
2-ESET
3-McAfee
4-Avast
5-AVG ile Defender.

2. testimiz / trojan Simulator.

Bu testte şaşıracaksınız ama Kaspersky biraz geç yanıt verdi ama yine iyi bir performans sergiledi.

Sıralama tablosu,

1-ESET
2-Kaspersky
3-McAfee
4-Avast
5-AVG
6-Defender

Not: Defender bu testte uyuya kaldı galiba, hiç varlığını bize göstermedi.

3. ve son testimiz / keylogger virüsü.

Bunda kral Kaspersky oldu. Daha programı açmadan hemen sildi.

Sıralama tablosu,

1-Kaspersky
2-ESET
3-McAfee
4-AVG
5-Avast
6-Defender

Keşke Bitdefender da olsaydı.

AV-TEST'e göre zaten her antivirüs 6/6. Adamlar Panda Antivirüs' e bile tam puan veriyor, böyle saçma bir test görmedim.
AV-TEST yapılan son 3 testte Panda yok.

Real-World Protection Test July-October 2020 - AV-Comparatives :)

Yersiniz demiyorum, yiyebilirsiniz. Bu sadece bir örnek. İnsanlar AV kullanmadan, kendisine çok güvenerek internette geziyorsa başına her şey gelebilir. Bu ihtimalleri de düşünerek bir güvenlik yazılımı kullanmaları o kişilerin yararına olur.

AV programları boşuna yapılmıyor yani. (y)
Siz de farkındaysanız, cümlemde "dikkate değecek kadar bir ihtimal" dedim. Google arama sonuçları veya resimler üzerinden bir zafiyet ile bulaşabilecek kadar 'gelişmiş' bir zararlı, ne ev kullanıcısının karşısına çıkar ne de kullandığın AV'ler bu durum karşısında herhangi bir şey yapabilir. Hedefli bir saldırı karşısında hiçbir AV seni korumaz :)

Girilen web sitelerinden zararlıların öyle sık bulaşabildiği bir zamanda değiliz. Güncel bir tarayıcı ile bu tarz tehditlerden etkilenmezsiniz. Windows'un kendi sunduğu AV'de bu sebeple, güya her ne kadar zayıf olursa olsun, yeterli kalıyor.

Siz de farkındaysanız, cümlemde "dikkate değecek kadar bir ihtimal" dedim. Google arama sonuçları veya resimler üzerinden bir zafiyet ile bulaşabilecek kadar 'gelişmiş' bir zararlı, ne ev kullanıcısının karşısına çıkar ne de kullandığın AV'ler bu durum karşısında herhangi bir şey yapabilir. Hedefli bir saldırı karşısında hiçbir AV seni korumaz :)

Girilen web sitelerinden zararlıların öyle sık bulaşabildiği bir zamanda değiliz. Güncel bir tarayıcı ile bu tarz tehditlerden etkilenmezsiniz. Windows'un kendi sunduğu AV'de bu sebeple, güya her ne kadar zayıf olursa olsun, yeterli kalıyor.
Yok ben sizi anladım. Ben sadece arkadaşlara AV kullanmamanın marifet olmadığı anlatmaya çalışıyorum. (y)

AV-TEST yapılan son 3 testte Panda yok.

Real-World Protection Test July-October 2020 - AV-Comparatives :)

AV-TEST'i güncel takip etmiyorum. Panda olmayabilir, zaten olmaması gerekirdi. Testlere baktım, Microsoft Defender tam puan. Hala saçma sapan test yaptıkları belli. Kendi deneyimimden Defender'in bir reklam yazılımını engellemekten aciz olduğunu biliyorum. Bu benim düşüncem tabii. Tecrübe edenler bilir.

Google, bir malware/phishing sitesi tespit ettiğinde ilgili siteyi indeksinden çıkarır, arama sonuçlarında gözükmez. Bu konuda Google'ın hassas davrandığını ifade edebilirim. Mesela aynı şeyi Yandex için söylemem. Bir keresinde "Webroot help" şeklinde arama yaptığımda arama sonucundaki ilk site (webroot.help) phishing sitesi çıkmıştı, Webroot Antivirus'ün ikazı sayesinde fark etmiştim. Aynı şeyi Google'da arattığımda o site sonuçlarda bile yoktu. Google arama motorunun nisbeten daha güvenli ve Google'ın güvenlik hizmetlerinin daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Günümüzde zararlılar çoğunlukla uygulama şeklinde karşımıza çıkmakta. Bilgisayar kullanıcısı, indirilen ve çalışan uygulamalara dikkat ettiği sürece güvenlikle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

Yeni konular

Geri
Yukarı