Hangi bölümü seçmeliyim?

Recx and Flex

Hectopat
Yer
İzmir
Şu anda çok kararsız olduğumdan dolayı size yazıyorum. Deneyim yaşamış kişilerden görüşlerini almak için.

Nitelikli Anadolu lisesinde 10.sınıfım ve yarın bölüm seçme günümüzün son günü MF ve TM arasında kaldım. Matematiğe ilgim küçüklüğümden beri var ve notlarım iyi. Yazılım veya bilgisayar mühendisi olmak istiyorum fakat iyi bir okul 40 bin altı ve benim kapasitem buna el vermez en fazla 100.000 civarı yapabilirim.

TM de aynı şeyle 20 -30 bine girebiliyorum fakat istediğim bölüm yok. Ablamların görüşünü alınca sayısal okudular hepsi pişman olduklarını TM okumamı söylüyorlar iyi bir okula kolay bir şekilde girebilirim, fakat kararsızım TM'de kendime göre bir meslek bulamadım.
@Yararsız Üye Siz hangi bölümü okumuştunuz tavsiyeleriniz dinlemek isterim.
@SideWinder

Son düzenleme:
Negatif düşünmeyin,sonucunuzu bekleyin. Eğer yazılım istiyorsanız onu okuyun. Diyelim ki mezuna bırakmak istemiyorsunuz en kötü şunu yaparsınız, aldığınız puan ile gidebileceğiniz okulları seçersiniz. Kazandıktan sonra not ortalamanızı iyi tutup yatay geçişle farklı bir üniversiteye geçersiniz.

Mühendislik okuyacaksan Fizik dersini de sevmen gerekiyor. Yoksa çekilecek dert değil. Bu arada, 150K'lik bilgisayar mühendisliği sıralama isteyen üniversitelerden de çok iyiler var. Eğitim kadrosuna vs. de bakman gerekiyor biraz.

Açıkçası iyi - ortalama bir özel okul sana kafa rahatlığı sağlar, maddi olarak da rahat bir durumdaysan sağa sola karışmadan kendini geliştirip mezun olursun.
Allaha şükür durumumuz iyi açıkçası ilçemin en iyi devlet okulundayım fakat 12'de özele geçmeyi düşünüyorum.

Fakat hala kararsızım TM mi MF mi diye sonradan değiştirebiliyor muyuz?

Sadece MF bölümü seçersen iş bulursun diye bir kaide yok bence. Herkes istediği bölüm için çalışıp ortalama bir üniversite kazanıp kendini alanında geliştirirse iş bulma konusunda çok sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Seçeceğin alanı değiştirmek zor iş çünkü bir kere o konuları görüyorsun sonrasında bölüm değişimi dönem arasında olabiliyor bildiğim kadarıyla.(11 MF bölümündeyim.)

Sen hangi mesleği yapmak istiyorsan ona uygun olanı seç. Hayatının 35 40 yılı o meslek ile geçecek çünkü. Ayrıca her şeyi sıralama belirlemez. Daha düşük sıralamalarda çok iyi üniversiteler de var. Önemli olan eğitim kadrosu sıralama değil. Ayrıca seçeceğin üniversitenin de imkanları önemli. Sen hangisini okumak istiyorsan onu seç. Bu konular başkalarının fikirleri ile ilerlemez. 12.sınıfta bölüm değiştiren bir sürü insan gördüm. 1 sene de her şeyi yetiştirmeye çalışıp çok zorlandılar ve istedikleri gibi olmadı. O yüzden bu kararı iyi ver ve kendi kararın olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı