Hangi bölümü seçmeliyim?

Briann0

Decapat
Daha fazla  
Şu anda 10. sınıfım ve bu Cuma'ya kadar 11. sınıfta hangi bölümü seçeceğime karar vermeliyim. Dil ile sayısal bölümleri arasındayım. Dilden başlayayım. İngilizcem çok iyi hatta gereğinden fazla iyi ailemde de gerek ablalarım veya annem olsun onlarında ingilizceleri iyi hatta ablalarımdan biri İngilizce öğretmeni yatkınız yani dile. Dili seçmeyi düşünmemin sebebi hem sayısala göre daha rahat olması hem de yatkın olmam bir de bir arkadaşımın etkisi var tabii. Ama ben öğretmenlik falan düşünmüyorum mütercim tercümanlık yapmak istiyorum ve bir yandan korkuyorum da iş bulamam, para kazanamam diye çünkü herkes dil de gelecek yok diyor yapay zeka da zaten gelişiyor ve çevirileri bizim yerimize yapabilir siz ne düşünüyorsunuz? Ayrıyeten dil seçersem işimi burada değil daha fazla dil öğrenerek yurt dışında yapmak istiyorum. Eşit ağırlığı zaten hiç düşünmüyorum. Sayısala gelecek olursak. Matematiği ve biyolojiyi yapabiliyorum fizikten biraz kimyadan ise çok da anlamıyorum. Sayısal seçersem ya Hava Harp Okulu'na gitmeyi ya da yazılım mühendisi olmayı düşünüyorum.

Kendim Almanca MT öğrencisiyim. İş her türlü bulursun, sözlü çeviri dallarında yazılıya göre deli para var, diğer dillerde de aynı şekildedir diye düşünüyorum. Öğretmenlik içinde zaten, Mütercim Tercümanlık ya da Dil Edebiyat okursan formasyon alman gerekiyor.

Bende 10.sınıf öğrencisiyim c## ve Arduino üzerine sertifikam var sayısala gideceğim sağlık alanında ya da yazılıma gideceğim sana gelecek olursak dil daha mantıklı bana göre sayısalda çok karışıyor benim de ing iyi olsaydı dile giderdim söylediğin gibi dil daha mantıklı.

Kendim Almanca MT öğrencisiyim. İş her türlü bulursun, sözlü çeviri dallarında yazılıya göre deli para var, diğer dillerde de aynı şekildedir diye düşünüyorum. Öğretmenlik içinde zaten, Mütercim Tercümanlık ya da Dil Edebiyat okursan formasyon alman gerekiyor.
Öğretmenlik düşünmüyorum ama formasyon nedir? Ayrıca MT ne onu bile bilmiyorum.

Bende 10.sınıf öğrencisiyim c## ve Arduino üzerine sertifikam var sayısala gideceğim sağlık alanında ya da yazılıma gideceğim sana gelecek olursak dil daha mantıklı bana göre sayısalda çok karışıyor benim de ing iyi olsaydı dile giderdim söylediğin gibi dil daha mantıklı.
Peki dil sence iş olanakları bakımından dolayı mı yoksa rahatlığından dolayı mı daha mantıklı?

Öğretmenlik düşünmüyorum ama formasyon nedir? Ayrıca MT ne onu bile bilmiyorum.

Peki dil sence iş olanakları bakımından dolayı mı yoksa rahatlığından dolayı mı daha mantıklı?
Formasyon öğretmenlik yapabilmek için alman gereken bir program. MT ise Mütercim Tercümanlık.

Formasyon öğretmenlik yapabilmek için alman gereken bir program. MT ise Mütercim Tercümanlık.
Peki iş bulabilmek için kendimi pazarlamam gerekir mi? Zaten bir kaç tane daha dil öğrenmem gerekiyor sanırım. Asıl korktuğum yapay zekanın bu işi halletmesi.

Öğretmenlik düşünmüyorum ama formasyon nedir? Ayrıca mt ne onu bile bilmiyorum.

Bence dil bölümü hem rahat hem de parası iyi ama mesela babamın bir arkadaşı Google'da yazılımcı paraya para demiyor 15 tatilde yanına gideceğim dediğin iki bölümünde önü açık.

Peki iş bulabilmek için kendimi pazarlamam gerekir mi? Zaten birkaç tane daha dil öğrenmem gerekiyor sanırım. Asıl korktuğum yapay zekanın bu işi halletmesi.

İşinde iyi olman gerekli ve hangi alanda çeviri yapacağın çok önemli, sözlü mü yoksa yazılı mı? Sözlü ise simultane mi ardıl mı vesaire kendini iyice geliştirirsen iyi para kazanırsın. Yapay zeka korkunda şu dönemde bana saçma geliyor, yazılı çeviride tabii yine yararlanılabilir ancak sözlü çeviride konferans çevirisinde yapay zekanın konuşmacının beden dilini vurgularını gözlemleyerek çevirilen dile simultane olarak tam doğru şekilde çevireceğini sanmıyorum.

İşinde iyi olman gerekli ve hangi alanda çeviri yapacağın çok önemli, sözlü mü yoksa yazılı mı? Sözlü ise simultane mi ardıl mı vesaire kendini iyice geliştirirsen iyi para kazanırsın. Yapay zeka korkunda şu dönemde bana saçma geliyor, yazılı çeviride tabii yine yararlanılabilir ancak sözlü çeviride konferans çevirisinde yapay zekanın konuşmacının beden dilini vurgularını gözlemleyerek çevirilen dile simultane olarak tam doğru şekilde çevireceğini sanmıyorum.
Teşekkür ederim en azından birazda olsa dil seçme konusunda içimi rahatlattın. Ama hala kararsızım. Aklıma bir şeyler takılırsa yine sana sormayı düşünüyorum :D. Umarım rahatsız etmem.

Geri
Yukarı