Hangi dağıtımı kullanıyorsunuz ve neden?

Arch Linux ve archcraft.

Arch Linux vazgeçilmezim. USB'de 800 MB yer kaplaması, kurulum sonrası sadece benim istediğim uygulamaları yüklü olması kendime göre kişiselleştirebilmem, AUR ve chaotic-AUR repoları vs...

Archcraft yükleme sebebim ise şu aralar popüler olmasından dolayı incelemek için.

Bu arada uzunca zaman artix Linux kullanmıştım. Sebebi ise systemd olmayan dağıtımlara ilgi duymamdı.

Birçok dağıtım denedim. En sonunda Fedora kullanmaya başladım. Stabil, hiç çökmeyen ve GNOME olmasina karşın benim bilgisayarımda taş gibi çalışıyor. Bundan sonra başka dağıtıma geçmeyi düşünmüyorum. Ek olarak dnf, apt ve pacmanden daha çok hoşuma gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende VMware üzerinden Linux kullanmayı seviyorum. Xfce içeren dağıtımlar kullanıyorum genelde. Ama tek karar veremediğim nokta ana OS olarak Windows 11 mi kullansam macOS mu bilemedim. Windows 11 çıkınca rekabet güzel gelişti.

Windows 10 ve WSL Olarak'da Kali Linux'u kullanıyorum.🙂

12.jpg

Arch ve Arch tabanlı dağıtımlar. Paket yöneticisinin hızlılığı ve AUR sebebiyle Arch'tan vazgeçemiyorum. Birçok dağıtım kullandım fakat Arch kadar verim alamadım. Bir de NVIDIA sürücüleri en kararlı şekilde Arch'ta çalıştı. CSGO'da Windows'ta ve diğer dağıtımlarda hemen hemen aynı performansı alıyorken Arch ve Arch tabanlı dağıtımlarda daha yüksek performans aldım. Gnome masaüstü de diğer dağıtımlara oranla daha hızlı. En güncel sürücülerden mi kaynaklanıyor yoksa paket yöneticisiyle mi alakalı bilmiyorum fakat benim bilgisayar en iyi Arch'ta çalışıyor. Bir de debian ve ubuntu tabanlı dağıtımlari bir türlü sevemedim nedense. Zor geliyor kullanması :) Eyyorlamam bu kadar. Bkz:
23760AE8-7F84-455C-850B-1AEC0045FF8B.jpeg

MacOS BigSur,Windows 10,Manjaro.
Birçok dağıtım denedim. En sonunda Fedora kullanmaya başladım. Stabil, hiç çökmeyen ve GNOME olmasina karşın benim bilgisayarımda taş gibi çalışıyor. Bundan sonra başka dağıtıma geçmeyi düşünmüyorum. Ek olarak dnf, apt ve pacmanden daha çok hoşuma gitti.
Hocam bundan bir,iki ay önce kurdum aşırı kasıyordu arayüz ve çöküyordu ve sildim(dediğinize göre birdaha denemeye değer.).

Archcraft kullandım fakat geçenlerde Windows üzerinde sıkıntı çıktığı için tekrar Windows'u kurdum. Geri archcraft kurmaya üşendim.

Linux Mint kullanılıyorum. Denemek için Cinnamon masaüstünü kurmuştum, başka bir işletim sistemi kurmaya zamanım olmadı. Birkaç ay önce de Manjaro kullanıyordum ve Linux Mint ile arasında pek bir fark yok diyebilirim.

pamacten daha çok hoşuma gitti.

pamac, Manjaro ekibinin geliştirdiği paket yöneticisi. Arch tabanlı dağıtımlarda ki buna Manjaro da dahil, pacman kullanılıyor. Zaten pamac'da pacman'ı kullanıyor.

Geri
Yukarı