Hangi dil ve kurs seçilmeli?

Ramazan Ö

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle yazılım hakkında fazla bilgili sayılmam. Ancak okulda hocamız bize Python temellerini öğretmişti, Python için hafif bir altyapım var yani. Şu anlık tam karar vermesem de yazılım/bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. Açıkçası yurt dışına çıkmayı, orada çalışmayı ve bu alandan para kazanmayı düşünüyorum. Oyun geliştiren bir ekipte olmak da isterim. Sanırım C++ oyun için daha ideal, Python ise daha kolaymış. Ne yapmam lazım? Hangi dil benim için daha iyi olur? Aşağıda ki kurslardan hangisi daha iyidir? Önerebileceğiniz başka bir kurs var mı?

(40+ Saat) Python | Sıfırdan İleri Seviye Programlama (2020) 90K öğrenci, son güncelleme: 11/2020
(48+ Saat) Python ile Sıfırdan İleri Seviye Programlama 2021 26K öğrenci Son güncelleme: 2021 basit düzeyde HTML bilgisi istemiş, bende yok.
Temel Python : 46 saat, 210 Soru, 5 Proje, 5 Ödev, 2 Sınav 206 öğrenci, yeni bir kursmuş.
(48+ Saat) Python ile Sıfırdan İleri Seviye Programlama 2021 26K öğrenci, son güncelleme: 3/2021
Python 3: A' dan Z' ye Programlama 69K öğrenci, son güncelleme: 11/2020
Programlama Giriş Seviye |Akış Şeması&Python İle|250+ Örnek| 5K öğrenci, son güncelleme:2/2021
(35+Saat) Python | Sıfırdan Zirveye Programlama (2021) 1K öğrenci, son güncelleme: 3/2021
PYTHON - Sıfırdan Uzman Seviyesine Programlama 8K öğrenci, son güncelleme: 3/2021
Python : Sıfırdan İleri Seviyeye - Etik Hacker Örnekleriyle 6K öğrenci, son güncelleme: 2021

Siber Güvenlik alanını merak ettiğim için onları da attım.

BTK Akademi'nin kurslarının son tarihi olması kötü olmuş.

Şimdiden çok teşekkürler 😃

@Vavien. @342746 @bitwise @oynozan @312971 Noble Six hocamı etiketlesem mi, bilemedim. 😃 O da yazılımda ve yurt dışındaydı sanırım.

Yeni başlayanlar için ya C önerilir ya da Python. Madem biraz altyapın var bence Python'dan devam et. Sonra benim de kullandığım bu kurs ile C/C++ öğrenirsin.

Genel olarak istediğiniz programlama dilleri çalışacağınız alana bağlıdır;

Web geliştiricisi olacaksanız: HTML, CSS ve JavaScript
Oyun geliştiricisi olacaksanız: C#, C ve C++

Bunun gibi siz de istediğiniz bölüme bağlı olarak programlama dillerini öğrenebilirsiniz. Önce algoritmalar ve veri yapılarını öğrenirseniz diğer programlama dillerine güzel bir temel atmış olursunuz.
Biraz altyapın olduğu için Python'a devam edebilirsin. Bundan sonra ise C, C++ vb. öğrenirsiniz.

Not: Bir dahaki programlama konusuna beni de etiketlersiniz 🤣

Hocam önünüzde 2 seçenek var:
1) Python ile başlayıp programlamayı hemen öğrenmek.
2) C/C++ gibi daha düşük seviye dillerle programlamayı öğrenmek.

Eğer Python ile başlamayı tercih ederseniz kısa zamanda kod yazmanın ne demek olduğunu, veri yapılarını, mantıksal yapıları, döngüler vb. her şeyi öğrenirsiniz.

Eğer ben zor seviyorum, zamanım da var diyorsanız C/C++ ile başlayabilirsiniz. Ben C/C++ ile başlamanızı önermem çünkü zor gelebileceği için programlamadan sıkılma ihtimaliniz var ama sonuç olarak C/C++'ı öğrenebilirseniz, öğrenemeyeceğiniz hiç bir şey kalmaz. Aynı zamanda bu iki dil bir bilgisayarın yapabileceği her şeyi size yaptırır. Karar sizin...

Oyun yapmak içinse oyun motoru kullanabilirsiniz. Python için Pygame, C++ için SFML kütüphaneleri mevcut. Bunlar size arayüz olmadan oyun mekaniklerini sunar. Bir de Unity (C#) Unreal Engine (C++), Godot (Python) gibi arayüzlü oyun motorları var. Bunlar yeni başlayanlar için en iyi seçenek. Yeterince geliştikten sonra kendi oyun motorunuzu da yazabilirsiniz elbet.

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle yazılım hakkında fazla bilgili sayılmam. Ancak okulda hocamız bize Python temellerini öğretmişti, Python için hafif bir altyapım var yani. Şu anlık tam karar vermesem de yazılım/bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. Açıkçası yurt dışına çıkmayı, orada çalışmayı ve bu alandan para kazanmayı düşünüyorum. Oyun geliştiren bir ekipte olmak da isterim. Sanırım C++ oyun için daha ideal, Python ise daha kolaymış. Ne yapmam lazım? Hangi dil benim için daha iyi olur? Aşağıda ki kurslardan hangisi daha iyidir? Önerebileceğiniz başka bir kurs var mı?

(40+ Saat) Python | Sıfırdan İleri Seviye Programlama (2020) 90k öğrenci, son güncelleme: 11/2020
(48+ Saat) Python ile Sıfırdan İleri Seviye Programlama 2021 26k öğrenci son güncelleme: 2021 basit düzeyde HTML bilgisi istemiş, bende yok.
Temel Python : 46 saat, 210 Soru, 5 Proje, 5 Ödev, 2 Sınav 206 öğrenci, yeni bir kursmuş.
(48+ Saat) Python ile Sıfırdan İleri Seviye Programlama 2021 26k öğrenci, son güncelleme: 3/2021
Python 3: A' dan Z' ye Programlama 69k öğrenci, son güncelleme: 11/2020
Programlama Giriş Seviye |Akış Şeması&Python İle|250+ Örnek| 5K öğrenci, son güncelleme:2/2021
(35+Saat) Python | Sıfırdan Zirveye Programlama (2021) 1K öğrenci, son güncelleme: 3/2021
PYTHON - Sıfırdan Uzman Seviyesine Programlama 8K öğrenci, son güncelleme: 3/2021
Python : Sıfırdan İleri Seviyeye - Etik Hacker Örnekleriyle 6K öğrenci, son güncelleme: 2021.

Siber güvenlik alanını merak ettiğim için onları da attım.

BTK Akademi'nin kurslarının son tarihi olması kötü olmuş.

şimdiden çok teşekkürler 😃

@Vavien. @342746 @bitwise @oynozan @312971 noble six hocamı etiketlesem mi, bilemedim. 😃 o da yazılımda ve yurt dışındaydı sanırım.

Tasarım ve görsellik için C#.
Eğlence ve rahatlık için Python.
Biraz daha hardware based çalııyorsanız C++ ve C.

Yeni konular

Geri
Yukarı