Hangi Linux dağıtımı daha hızlı?

Bakın, rolling release dağıtım kullanmasını bilene stabildir. Gentoo'da rolling release. Günde 3 kez bilgisayarınızı güncellerseniz Arch sorun çıkarır. Güncelledikten sonra çıkan sorunlar, ya çok kolay ya da fark edilmez olur. Çok uzun zamandır Arch kullanıyorum, 1 kere bile Arch sistem bozulmadı bleeding edge yüzünden. Memelerde abartılıyor diye düşünüyorum. Debian da kullandım Gentoo da. Arch'tan performans anlamında Gentoo dışında bir fark yoktu hatta Arch Debian'a göre daha hızıydır. Gentoo'yu yarışmaya katmıyorum, zaten o çok hızlı da Arch da performanssız değil yani.

Atıp tutmadım şampiyon, sakin.
Ama yalan yok, stabilite konusundan Arch geride. Hız olarak çıkarım yapamayabilirim, ama stabilite konusundan kesinlikle hemfikirim. En basitinden bir sürücü çökmeye kadar götürüyor. NVIDIA kurduğum anda sistem gitti, işaret dahi yok. Tahminimce X başlamadı. Ki genel olarak sistemde rol oynayan paketleri de pek sağlam değil, ben bu yüzden fazla önermiyorum.

Ama yalan yok, stabilite konusundan Arch geride. Hız olarak çıkarım yapamayabilirim, ama stabilite konusundan kesinlikle hemfikirim. En basitinden bir sürücü çökmeye kadar götürüyor. NVIDIA kurduğum anda sistem gitti, işaret dahi yok. Tahminimce X başlamadı. Ki genel olarak sistemde rol oynayan paketleri de pek sağlam değil, ben bu yüzden fazla önermiyorum.
Nvidia'nın sürücüleri kötü.
Nvidia için linux-lts kullan.

Nvidia'nın sürücüleri kötü.
Nvidia için linux-lts kullan.

LTS Kernel kullanmıştım yüksek ihtimalle. Nvidia sıkıntılı fakat bu Arch ile de bağdaştırılabiliyor.
İstediğin dağıtıma yükle, bu basit hatalar olur genelde. Ama bir NVIDIA installer tool'un hata çıkarması ayrı garip anlatabildim mi.

LTS Kernel kullanmıştım yüksek ihtimalle. Nvidia sıkıntılı fakat bu Arch ile de bağdaştırılabiliyor.
İstediğin dağıtıma yükle, bu basit hatalar olur genelde. Ama bir NVIDIA installer tool'un hata çıkarması ayrı garip anlatabildim mi.
Nvidia'nın Linux sürücüleri bozuk.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Stabilite açısından kesinlikle geride ama performans düşürecek cinsten değil bence. Katılıyorum.

Günde 3 kez bilgisayarınızı güncellerseniz Arch sorun çıkarır.

Eğer paketlerde ya da kaynakta sorun yoksa niye çıkarsın, sorun çıkartıyorsa güncelleme aralığının ne olduğu farketmeyecektir. Arch Linux da kararlı olabilir, ama teknik olarak uç kenar bir dağıtımın, upstream'deki sorunları sisteme taşıması, diğerlerine göre çok daha yüksek ihtimaldir. Ben çok defa sadece güncelleme ile sistemi çökenlere rastladım, bunlar tecrübesiz kullanıcılar da değildi hani. Elbet sorunların çözümü vardır, ama diken üstünde oturmaya gerek yok bence. Fixed dağıtımlarda da benzer sorunlara rastlanabilir elbet, ama buralara yansıyan sorunların çoğu acemi kullancılardan kaynaklıdır. Xorg ya da Python paketlerini silip, "sadece sistemi güncelledim ama şimdi açılmıyor" diyene çokca rastladım mesela.

Arch Debian'a göre daha hızıydır.

Çok basit biçimde Xanmod çekirdek kurarsanız, hız olarak bir farkı kalmıyor. Debian tabanlılar için Xanmod'un ikili paket deposu mevcut; deposundan LTS, edge, current, RT-LTS, RT-edge ve cacule scheduler varyantlarından istediğinizi kurabiliyorsunuz. Hatta Xanmod, Clear Linux çekirdeği ile neredeyse başabaş sonuçlar verebiliyor.

Nvidia'nın Linux sürücüleri bozuk.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ben neden sorun yaşamıyorum bu bozuk sürücülerle yıllardır anlayamadım.

Eğer paketlerde ya da kaynakta sorun yoksa niye çıkarsın, sorun çıkartıyorsa güncelleme aralığının ne olduğu farketmeyecektir. Arch Linux da kararlı olabilir, ama teknik olarak uç kenar bir dağıtımın, upstream'deki sorunları sisteme taşıması, diğerlerine göre çok daha yüksek ihtimaldir. Ben çok defa sadece güncelleme ile sistemi çökenlere rastladım, bunlar tecrübesiz kullanıcılar da değildi hani. Elbet sorunların çözümü vardır, ama diken üstünde oturmaya gerek yok bence. Fixed dağıtımlarda da benzer sorunlara rastlanabilir elbet, ama buralara yansıyan sorunların çoğu acemi kullancılardan kaynaklıdır. Xorg ya da Python paketlerini silip, "sadece sistemi güncelledim ama şimdi açılmıyor" diyene çokca rastladım mesela.
Katılıyorum ancak güncelleme aralığı meselesinde şöyle bir olay var. Bir paket sıkıntılı ise çok kısa zamanda düzeliyor genelde. Ama her gün güncelleme yaparsak %99 bir pkaetin sıkınıtılı kısmına geliriz. Xorg ile Python'ı silip nasıl farketmeyenler oldu ki? Klavyeye mi oturuyorlar bir şey kaldırırken.
Çok basit biçimde Xanmod çekirdek kurarsanız, hız olarak bir farkı kalmıyor. Debian tabanlılar için Xanmod'un ikili paket deposu mevcut; deposundan LTS, edge, current, RT-LTS, RT-edge ve cacule scheduler varyantlarından istediğinizi kurabiliyorsunuz. Hatta Xanmod, Clear Linux çekirdeği ile neredeyse başabaş sonuçlar verebiliyor.
Ben genelde Custom kernel kullanıyorum, yani çoğu şeyden kısıyorum. O yüzden de çok fark olabilir. Şunu buldum, xanmod ile lqx karşılaştırması:

Son düzenleme:
Ben neden sorun yaşamıyorum bu bozuk sürücülerle yıllardır anlayamadım.

Şu an oturum açtığım sistemde, 5.12 çekirdek ile Nvidia-340 sürücüsünü yamalı olarak kullanıyorum. Neyi nasıl kuracağını bildikten sonra sorun olmaz elbet. Nvidia sürücüleri genellikle güce çekirdekler için geç yayınlıyor. Eğer kullanıcı kaynaklı yamalar depodaki paketlere eklenmediyse, haliyle güncel çekirdek kullananlar için sürücü derlenemiyor.

Geri
Yukarı