Hangi Linux dağıtımı daha hızlı?

Şu an oturum açtığım sistemde, 5.12 çekirdek ile Nvidia-340 sürücüsünü yamalı olarak kullanıyorum. Neyi nasıl kuracağını bildikten sonra sorun olmaz elbet. Nvidia sürücüleri genellikle güce çekirdekler için geç yayınlıyor. Eğer kullanıcı kaynaklı yamalar depodaki paketlere eklenmediyse, haliyle güncel çekirdek kullananlar için sürücü derlenemiyor.
Sürücüleri patchlemek çok kolay aslında ben buradan alıyorum genelde. NVIDIA – Patch for Kernel 5.11 Support.. – Adventures With Linux ™

Ama her gün güncelleme yaparsak %99 bir pkaetin sıkınıtılı kısmına geliriz.

Frekansın ne olduğuna bakılmaksınızın, sorunlu pakete denk geleme ihtimali her şekilde var, bunu bilmenin ya da tahmin etmenin bir yöntemi de yok.
Sürücüleri patchlemek çok kolay aslında ben buradan alıyorum genelde. NVIDIA – Patch for Kernel 5.11 Support.. – Adventures With Linux ™

Ben DKMS ile otomatik olarak yamalatıyorum, elle bir yama uygulamıyorum kaynağa mesela. Bunun için yamayı ve yolunu dkms.conf'a eklemek yeterli oluyor.

Şu vatandaş güncel çekirdek için daha erken yama çıkartıyor, bcmwl için de yamaları var. joanbm’s gists

Ben genelde Custom kernel kullanıyorum, yani çoğu şeyden kısıyorum. O yüzden de çok fark olabilir.

İyi de özel çekirdeği her dağıtımda kullanabilirsin, zaten performansın ağır kısmı çekirdekten kaynaklı.

Son düzenleme:
Ben DKMS ile otomatik olarak yamalatıyorum, elle bir yama uygulamıyorum kaynağa mesela. Bunun için yamayı ve yolunu dkms. Conf'a eklemek yeterli oluyor.

Benim kullandığım dağıtımda da otomatik patchleme mekanizması var ancak her zaman kullandığın patch kurduğun sürücüyle uyumlu olmayabiliyor. Böyle durumlarda kendi elimle patchleyip reddedilen hunkları elimle eklemem gerekebiliyor.

Farkındayım. Debian'ı ve Arch'ı custom çekirdeksiz denediğimde belki ben körümdür ancak bir fark cidden yoktu.

Plasebo etkisini de gözardı etmemek lazım, mesela benim sistemde Manjaro Xfce ve Linux Mint Xfce de kurulu, hız olarak aralarında herhangi bir fark yok. Hatta Linux Mint daha az RAM kullanıyor. Gerçi ben, Linux Mint'le gelen bazı ögeleri pasifleştiriyorum.

Benim kullandığım dağıtımda da otomatik patchleme mekanizması var ancak her zaman kullandığın patch kurduğun sürücüyle uyumlu olmayabiliyor. Böyle durumlarda kendi elimle patchleyip reddedilen hunkları elimle eklemem gerekebiliyor.

Bunu bende yapıyorum, çoklu çekirdek sürümü desteği için gerekli yerlere if else/endif ekliyorum, sonra diff'le kendi yamamı oluşturuyorum, yoksa önceki yamalarla sorun çıkartması zaten büyük olasılık. Tabii elimde bir tam yamalı kaynak var, bir de src'de yamasız kaynak. Diff'i tam yamalı kaynaktan oluşturmak lazım.

Son düzenleme:
Plasebo etkisini de gözardı etmemek lazım, mesela benim sistemde Manjaro Xfce ve Linux Mint Xfce de kurulu, hız olarak aralarında herhangi bir fark yok. Hatta Linux Mint daha az RAM kullanıyor. Gerçi ben, Linux Mint'le gelen bazı ögeleri pasifleştiriyorum.
Anlamadığım tek şey şu. Yakın zamanda arch'ı geri indirdim. Yarına dersim (ve uykum) vardı düz kernel atıp reboot edip kendi repomdaki dwm'i aldım. Şeyi fark ettim. Firefox açarken 3.5GHZ'e dayanan işlemci, şuan linux-lqx kernelını compile ederken neden 3.2GHZ'de çalışıyor. Isı değerleri de fena değil, 70 derecede çalışıyor.

Aur gibi bir nimete sahip olduğu için Arch.

AUR ile hız ve minimallik birbirine zıtlar. AUR'daki paketlerin çoğunun derlenmesi gerekir. Zaten bir kısmı da Debian paketlerinin Arch'a uyarlanmış halidir, örneğin Chrome ve Spotify gibi sahipli uygulamalara ait paketler. Derlenmesi gereken paketler için, geliştirici paketlerini kullanmak gerektiği için, AUR'dan kurduğun paket oranıyla doğru orantılı olarak sistem bir süre sonra daha fazla yer kullanmaya ve bu geliştirme paketleri sebebiyle güncelleme boyutu da artmaya başlar.
Anlamadığım tek şey şu. Yakın zamanda arch'ı geri indirdim. Yarına dersim (ve uykum) vardı düz kernel atıp reboot edip kendi repomdaki dwm'i aldım. Şeyi fark ettim. Firefox açarken 3.5GHZ'e dayanan işlemci, şuan linux-lqx kernelını compile ederken neden 3.2GHZ'de çalışıyor. Isı değerleri de fena değil, 70 derecede çalışıyor.

Bunun için yeni konu açsan daha isabetli olur sanki... Şu an arada kaybolmaya mahkum görünüyor.

Geri
Yukarı